Polukrowane pierniki-serduszka leżące w dwóch rzędach na drewnianym stole

Dekorowanie pierników lukrem królewskim. 3 sposoby na piękne wzory

Pierniki dekorowane lukrem królewskim to często małe dzieła sztuki – misterne koronki i malownicze wzory na zdjęciach zachęcają do spróbowania sił w tej sztuce. Wiele osób ma jednak trudności z ozdobieniem ciasteczek i szybko się zniechęca. Oto kilka porad, które pomogą Ci w dekorowaniu pierniczków oraz 3 techniki wykonania zdobień za pomocą lukru królewskiego.
Reklama

Lukier królewski – co to takiego?

Lukier królewski, czyli tzw. Royal Icing, to specjalny rodzaj masy cukrowej, przeznaczonej do nakładania wzorów m.in. na pierniczki świąteczne. Jest gęsty i śnieżnobiały, dzięki czemu tworzy wyraziste, szybko zastygające ornamenty – szczególnie pięknie wyglądają na ciemnych pierniczkach bożonarodzeniowych.
Polukrowane na biało piernikii-serduszka leżące na białej koronkowej serwecie
Canva

Dekorowanie pierniczków lukrem królewskim – o czym trzeba pamiętać?

Zdolności plastyczne są oczywiście ważne przy dekorowaniu pierniczków, ale wbrew pozorom jeszcze ważniejsze są odpowiednie materiały i narzędzia.
Reklama
Zanim zabierzesz się do pracy, zadbaj o takie elementy, jak:
  • Lukier – masa nie może być ani zbyt rzadka, ani zbyt gęsta, nie powinno być w niej grudek. Idealny lukier królewski nie może spływać ze szpatułki czy patyczka, ale lekko się na nich zaginać.
  • Tylka – końcówka do tworzenia wzorów powinna być wykonana z metalu i dobrze dobrana do rodzaju dekoracji, które chcesz tworzyć. Zbyt mała lub zbyt duża tylka nie pozwoli Ci na wygodne i estetyczne tworzenie wybranych ornamentów.
  • Rękaw cukierniczy – możesz wykonać go samodzielnie z folii, ale najlepiej postawić na profesjonalne, szczelne rękawy, które bez trudu znajdziesz w internetowych sklepach.
  • Miejsce pracy – zanim przystąpisz do dekorowania pierniczków, zapewnij sobie odpowiednio dużo miejsca. Pamiętaj też o lampie, która będzie bezpośrednio oświetlała Twoje miejsce pracy.
  • Czas – trudno liczyć na udane zdobienia z lukru, gdy pracy towarzyszy pośpiech i stres. Na dekorowanie zarezerwuj więc odpowiednio dużo czasu.
Polukrowane na biało pierniki-gwiazdki i pierniki-serduszka
Canva

Dekoracje z lukru królewskiego na pierniczkach – jak zrobić?

Dekoracje z lukru królewskiego rzeczywiście prezentują się wspaniale – nic dziwnego, skoro Royal Icing został stworzony do dekoracji tortów weselnych brytyjskiej rodziny królewskiej! Ornamenty z niego możesz wykonać na trzy sposoby.
Reklama

Dekoracje z lukru królewskiego wyciskane

Najpopularniejsza metoda ozdabiania pierniczków, choć wymagająca nieco wprawy. Do tego typu dekoracji będziesz potrzebować małej tylki (rozmiar 1, 2, 3) i rękawów cukierniczych. Ornamenty stworzysz wyciskając krem przez tylkę krem na powierzchnię ciastka. Na początku pracy warto przeznaczyć kilka pierniczków na trening – po kilku próbach wyczujesz jak pracować z lukrem, by układał się w wymarzone wzorki.
Garść pierniczków-gwiazdek z białym lukrem królewskim
Canva

Dekoracje z lukru królewskiego przez szablon

Bardzo łatwa metoda zdobienia przypominająca malowanie pierników – tu także potrzebne będą szablony cukiernicze, a także lukier w minimum dwóch kolorach.
Reklama
Ciastko w całości pokryj lukrem królewskim, który będzie pełnił rolę tła. Jego powierzchnię i krawędzie wyrównaj patyczkiem. Gdy wyschnie, połóż na nim szablon i nożem do masła rozprowadź lukier w drugim kolorze. Zbierz nadmiar, aż szablon stanie się czysty, po czym delikatnie odklej go od pierniczka.

Dekoracje lukru królewskiego “haft pędzlem”

Mało znana technika o nazwie brush embroidery pozwala stworzyć wspaniałe kwiatowe wzory przypominające haft na tkaninie. Na powierzchni pierniczka musisz wyciskać linie, a następnie delikatnie rozcierać je za pomocą płaskiego, namoczonego w wodzie pędzelka.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama