2 miseczki z zupą grzybową i grzanki

Zupa grzybowa wigilijna - ten przepis to hit świątecznego stołu

Co roku w Wigilię toczy się pewnego rodzaju "bitwa" między barszczem czerwonym a zupą grzybową. I nie zawsze chodzi tutaj tylko o tradycję, ale również o indywidualne preferencje jeśli chodzi o smak. Ale to zupa grzybowa zdecydowanie pachnie świętami. Część osób robi ją ze świeżych grzybów, a inni wolą dodawać grzyby suszone. Jedno jest pewne. Tę zupę powinno umieścić się na liście obowiązkowych dań wigilijnych. Jak ją przygotować by była aromatyczna i naprawdę pyszna? Sprawdź koniecznie!
Reklama

Zupa grzybowa wigilijna - w czym tkwi jej sekret?

Chyba nie ma domu, w którym w dniu Wigilii nie unosiłby się aromat suszonych grzybów. Na wigilijnym stole nie może zabraknąć uszek z grzybami, czy też pierogów, ale ci, którzy uwielbiają zupę grzybową, też niecierpliwie wyczekują wigilijnej wieczerzy. Czerwony barszcz i zupa grzybowa to dwa tradycyjne, świąteczne dania i czasami tak trudno wybrać między tymi zupami, że na Wigilię gotuje się obie. Albo którąś z nich przygotowuje się na następne święto. A co zrobić, by wigilijna zupa grzybowa była naprawdę idealna? Prawdziwy sekret zupy grzybowej tkwi w ilości oraz różnorodności wykorzystanych przez nas grzybów. Suszone grzyby takie jak: podgrzybki czy borowiki moczymy przez całą noc po to, by na drugi dzień móc dodać je do wywaru.
Reklama
Do zupy możemy dodać również kurki - te świeże grzyby doskonale wzmocnią smak i aromat naszej potrawy.

Wigilijna zupa grzybowa - składniki

Jaki składniki będą nam potrzebne do przygotowania zupy grzybowej?
  • różne, suszone grzyby, w ilości 40 g
  • bulion warzywny, do przygotowania którego potrzebujemy warzywa takie jak: pietruszkę, marchewki, seler, ziemniaki. Do bulionu dorzucamy też przyprawy takie jak: liść laurowy, ziele angielskie, kilka ziarenek pieprzu.
  • 3 łyżki masła
  • duża cebula i ząbek czosnku
  • czubata łyżka mąki pszennej
  • 3 płaskie łyżki gęstej śmietany 18%
zupa grzybowa na wigilijnym stole
canva.com

Jak przygotować wigilijną zupę grzybową?

To zdecydowanie najlepsza zupa grzybowa wigilijna. A jak zaraz się przekonasz, wcale nie będzie wymagała od Ciebie wyjątkowych zdolności kulinarnych. Od czego trzeba zacząć? Przede wszystkim od namoczenia podgrzybków i prawdziwków. Umieszczamy je w głębokim naczyniu i wlewamy do niego wodę. Czas przygotowania samej zupy to w zasadzie kilka chwil, ale jeśli doliczyć do tego moczenie grzybów w zimnej wodzie, to musimy dodać jeszcze kilka godzin. A tak naprawdę, to by zupa grzybowa wigilijna była najsmaczniejsza, powinniśmy moczyć grzyby przez całą noc. Na drugi dzień trzeba przygotować bulion.
Reklama
Niektóre polecane przepisy mówią o tym, aby wykorzystać kostkę rosołową o smaku suszonych grzybów, ale my jednak radzimy, by ugotować własny bulion warzywny. Obieramy warzywa: marchewkę, pietruszkę, selera i wkładamy je do garnka. Dorzucamy kilka ziarenek ziela angielskiego, kilka liści laurowych i ziarenka pieprzu. Gotujemy na średnim ogniu. W między czasie obieramy ziemniaki, choć niektórzy podają tę zupę z makaronem. No i trzeba przyznać, że z makaronem również jest pyszna. Wszystko gotujemy przez około pół godziny. Następnie obieramy cebulę i kroimy ją w drobną kostkę. Podsmażamy ją na patelni, z dodatkiem łyżki masła. Grzyby odcedzamy i kroimy je w mniejsza kawałki.
Reklama
Dorzucamy na patelnię i przesmażamy razem z cebulką. Regularnie mieszamy. Dodajemy zawartość patelni do bulionu i gotujemy jeszcze przez 30 minut na małym ogniu. Doprawiamy do smaku solą. Na rozgrzaną patelnię wsypujemy mąkę i mieszamy drewnianą szpatułką. Po chwili dodajemy masło i przesmażamy jeszcze przez chwilkę. Dolewamy około 120 mililitrów naszej zupy z suszonych grzybów, cały czas energicznie mieszając, aby nie było grudek. Całość przelewamy do garnka i gotujemy jeszcze przez około kwadrans. Gotowa zupa grzybowa wigilijna smakuje najlepiej, gdy po lekkim przestudzeniu zaprawimy ją nieco śmietanką. Tak jak wspomnieliśmy, można ją podawać z ziemniakami, dowolnym makaronem, lub na przykład ze świątecznymi pierogami czy uszkami. Smacznego!
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama