Trzy osoby wznoszą toast kieliszkami z szampanem

Karnawał 2022. Jak wybrać kieliszki do szampana?

Karnawał roku 2022 trwa w najlepsze, a na imprezach oprócz wina i drinków warto podać też szampana. Ten musujący napój nie tylko świetnie smakuje, ale też wspaniale wygląda! W czym jednak najlepiej podać wino musujące? Przedstawiamy zalety i wady różnych typów kieliszków do szampana.
Reklama

Jakie kieliszki do szampana wybrać?

Wybór odpowiednich kieliszków do musującego wina to nie tylko kwestia estetyczna – od ich kształtu zależą bowiem smakowe doznania podczas picia. Uświetnij więc tegoroczny karnawał i wybierz kieliszki, dzięki którym poczujesz wszystkie walory szampana. W sklepach z zastawą spotkasz trzy podstawowe rodzaje tych naczyń.

Szampanówki – retro kieliszki do szampana

Powstały w XVIII-wiecznej Francji, ale zapewne większość osób kojarzy je raczej z USA lat 30, gdzie stały się symbolem luksusu i wyrafinowania. Dzięki niewysokiej nóżce i płaskiej czarce szampanówki umożliwiają spektakularne rozlewanie szampana do kieliszków ustawionych w piramidki.
Szampanówki ustawione w piramidę, którą stopniowo napełniają kelnerzy
Canva
A jednak kieliszki te mają opinię bardzo niepraktycznych.
Reklama
Z powodu płytkiej i szerokiej czaszy bąbelki uciekają z nich w szybkim tempie. Szampanówki zostały bowiem zaprojektowane w czasach, gdy szampany były znacznie słodsze, a co za tym idzie, gaz uciekał z nich wolniej – choć eleganckie, nie sprawdzą się więc do dzisiejszych, bardziej wytrawnych odmian win musujących.

Flety – eleganckie kieliszki do szampana

Tak zwane flûte à Champagne to naprawdę stary wynalazek, powstały bowiem już na początku XVIII wieku. Są długie, wąskie i wysokie, dzięki czemu bąbelki wydostają się z szampana bardzo powoli.
Reklama
Nie bez znaczenia jest też efekt wizualny – intensywnie musujący napój w lśniącym przezroczystym kieliszku robi naprawdę fantastyczne wrażenie.
Kieliszek do wina musującego o prostym kształcie na tle szarej ściany
Canva
Kieliszki-flety szczególnie dobrze przyjęły się w gastronomii i branży hotelowej – pozwalają  obsłudze na spokojne rozlanie szampana, bez obaw o szybkie wygazowanie alkoholu. Niestety, mają także wadę. Wąska czasza nie pozwala bowiem na zbytnie na cieszenie się zapachem i aromatem napoju.

Tulipany – najlepsze kieliszki do szampana

Stosunkowo mało znane, a jednocześnie najbardziej odpowiednie kieliszki do podawania wina musującego. Mają smukłą nóżkę, ale ich czasza jest niewysoka i dość pękata, zwężająca się lekko u góry. Pozwala to na delektowanie się aromatem szampana, a jednocześnie chroni go  przed zbyt szybką ucieczką bąbelków.
Dwa kieliszki z szampanem z nóżkami przewiązanymi czerwoną wstążką stoją na czarnym tle
Canva
Według ekspertów kieliszki-tulipany mają jeszcze jedną zaletę. Podczas picia sprawiają, że szampan przepływa na środek języka, dzięki czemu smak wina staje się bardziej wyrazisty.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama