Karnawał 2022. Jak wybrać kieliszki do szampana?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Karnawał 2022. Jak wybrać kieliszki do szampana?

Karnawał roku 2022 trwa w najlepsze, a na imprezach oprócz wina i drinków warto podać też szampana. Ten musujący napój nie tylko świetnie smakuje, ale też wspaniale wygląda! W czym jednak najlepiej podać wino musujące? Przedstawiamy zalety i wady różnych typów kieliszków do szampana.

Jakie kieliszki do szampana wybrać?

Wybór odpowiednich kieliszków do musującego wina to nie tylko kwestia estetyczna – od ich kształtu zależą bowiem smakowe doznania podczas picia. Uświetnij więc tegoroczny karnawał i wybierz kieliszki, dzięki którym poczujesz wszystkie walory szampana. W sklepach z zastawą spotkasz trzy podstawowe rodzaje tych naczyń.

Szampanówki – retro kieliszki do szampana

Powstały w XVIII-wiecznej Francji, ale zapewne większość osób kojarzy je raczej z USA lat 30, gdzie stały się symbolem luksusu i wyrafinowania. Dzięki niewysokiej nóżce i płaskiej czarce szampanówki umożliwiają spektakularne rozlewanie szampana do kieliszków ustawionych w piramidki.

Szampanówki ustawione w piramidę, którą stopniowo napełniają kelnerzy Canva

A jednak kieliszki te mają opinię bardzo niepraktycznych. Z powodu płytkiej i szerokiej czaszy bąbelki uciekają z nich w szybkim tempie. Szampanówki zostały bowiem zaprojektowane w czasach, gdy szampany były znacznie słodsze, a co za tym idzie, gaz uciekał z nich wolniej – choć eleganckie, nie sprawdzą się więc do dzisiejszych, bardziej wytrawnych odmian win musujących.

Flety – eleganckie kieliszki do szampana

Tak zwane flûte à Champagne to naprawdę stary wynalazek, powstały bowiem już na początku XVIII wieku. Są długie, wąskie i wysokie, dzięki czemu bąbelki wydostają się z szampana bardzo powoli. Nie bez znaczenia jest też efekt wizualny – intensywnie musujący napój w lśniącym przezroczystym kieliszku robi naprawdę fantastyczne wrażenie.

Kieliszek do wina musującego o prostym kształcie na tle szarej ściany Canva

Kieliszki-flety szczególnie dobrze przyjęły się w gastronomii i branży hotelowej – pozwalają  obsłudze na spokojne rozlanie szampana, bez obaw o szybkie wygazowanie alkoholu. Niestety, mają także wadę. Wąska czasza nie pozwala bowiem na zbytnie na cieszenie się zapachem i aromatem napoju.

Tulipany – najlepsze kieliszki do szampana

Stosunkowo mało znane, a jednocześnie najbardziej odpowiednie kieliszki do podawania wina musującego. Mają smukłą nóżkę, ale ich czasza jest niewysoka i dość pękata, zwężająca się lekko u góry. Pozwala to na delektowanie się aromatem szampana, a jednocześnie chroni go  przed zbyt szybką ucieczką bąbelków.

Dwa kieliszki z szampanem z nóżkami przewiązanymi czerwoną wstążką stoją na czarnym tle Canva

Według ekspertów kieliszki-tulipany mają jeszcze jedną zaletę. Podczas picia sprawiają, że szampan przepływa na środek języka, dzięki czemu smak wina staje się bardziej wyrazisty.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie