Uśmiechnięta kobieta w masce i stroju karnawałowym.

Karnawał — co warto o nim wiedzieć

Tuż po Świętach i Nowym Roku nadchodzi karnawał. Czas zabaw i okres zimowych balów, przebieranek, radości. Ludzie świętują i bawią się, zanim nadejdzie Wielki Post. Organizowane są liczne imprezy taneczne, domówki. Królują maski, fantastyczne stroje i intrygujące makijaże. Karnawał jest obchodzony hucznie na całym świecie.
Reklama

Kiedy wypada karnawał

Karnawał zawsze rozpoczyna się od 6 stycznia, czyli od Święta Trzech Króli, a kończy się z pierwszym dniem Wielkiego Postu, Środą Popielcową. Ostatni dzień karnawału to tłusty wtorek, inaczej ostatki. Wieczór, po którym następuje Środa Popielcowa, jest szczególnie roztańczony i celebrowany. Zresztą cały ostatni tydzień karnawału jest wyjątkowo hucznie obchodzony. 6 stycznia, czyli początek karnawału zbiega się z końcem Świąt Bożego Narodzenia. Ludzie spragnieni są kolejnej rozrywki, która ożywi nudne zimowe wieczory i krótkie szare dni. Potem następuje okres zabawy, balu przebierańców, alkoholu i tłustego jedzenia. Koniec karnawału zbiega się z Wielkim Postem. Nadchodzi czas zadumy, spokoju i pilnowania diety.
Przebrane kobiety na imprezie karnawałowej.
Canva

Karnawał — historia i zwyczaje

Już w starożytnym Rzymie znano zwyczaje, które przypominają dzisiejszy karnawał.
Reklama
Ba, niektórzy twierdzą, że ta tradycja sięga jeszcze dalej — do starożytnej Grecji, w której obchodzono Dionizje i Bachanalia. Były to obrzędy ku czci boga wina połączone z piciem alkoholu i tańcem. Następnie pojawiły się rzymskie Saturnalia, święto boga rolnictwa. W trakcie ich trwania ludzie stawali się sobie równi, byli nastawieni na zabawę. Dawne obrzędy w czasach chrześcijaństwa zmieniły się w karnawał, okres zabaw poprzedzający czas postu. Sama nazwa karnawał pochodzi od włoskiego carnevale, co dosłownie oznacza "pożegnanie mięsa".

Karnawał w Rio de Janeiro — parady i samba

Karnawał na świecie jest często obchodzony huczniej niż w Polsce. Ludzie zachowują się tak, jakby chcieli poszaleć za wszystkie czasy. Organizowane są parady, a szampańskiej zabawie towarzyszą liczne tradycje. W Brazylii królują w tamtym okresie kolory, taniec i intrygujące przebrania.
Reklama
Karnawał w Rio de Janeiro jest szczególnie znany. Przez 5 dni, ulice ogarnia prawdziwe szaleństwo. Odbywają się pokazy samby i trwające bez przerwy parady. Ludzie poprzebierani są w niezwykle fantazyjne stroje, ale co ciekawe więcej ciała jest odsłonięte niż zasłonięte. Uczestnicy parady niemal bez przerwy tańczą. Szkoły samby prezentujące w tych dniach umiejętności swoich podopiecznych, ostro ze sobą rywalizują. Najlepsza jest wybierana i ogłaszana rankiem w Środę Popielcową.
Maska karnawałowa na tle świateł.
Canva

Karnawał wenecki — piękne maski i przebrania

W Wenecji liczą się przede wszystkim przebrania i niezwykle kunsztowne maski, którymi uczestnicy karnawału z przyjemnością zasłaniają twarze.
Reklama
Dawniej dzięki takim maskom można było ukryć status społeczny i wszyscy mogli się tak samo bawić. Jeśli chodzi o stroje — najpopularniejsze są przebrania w stylu historycznym. Karnawał w Wenecji rozpoczyna się bardzo charakterystycznymi akrobacjami — zjazdem człowieka po linie nad placem pełnym ludzi. Jest to tak zwany lot anioła. Miejsce, gdzie organizowane jest najwięcej konkursów, atrakcji to plac św. Marka. Wenecki karnawał trwa od soboty poprzedzającej tłusty czwartek do wtorku, przed Środą Popielcową, po której następuje czas Wielkiego Postu.

Zapusty — jak dawniej wyglądał karnawał w Polsce?

Kiedyś karnawał był obchodzony w Polsce huczniej niż obecnie. Obowiązkowe były śpiewy, tańce, przebrania i tłuste jedzenie. Na stołach nie mogło zabraknąć mięsa, musiał też pojawić się alkohol. W zapusty ludzie przebierali się za zwierzęta i chodzili po domach. Czas dobrej zabawy kończył wtorek zapustny — nazywany inaczej ostatkami. Ciekawe są kaszubskie zwyczaje karnawałowe.
Reklama
Tam w zapusty je się placki ziemniaczane, a we wtorek przed postem, piecze specjalne ciasto zwane popielnikiem. Po mięsie spożywanym w czasie karnawału trzeba wyszorować wszystkie garnki i naczynia, a potem powiesić je na płocie, żeby porządnie wyschły.
Dzieci przebrane na bal karnawałowy.
Canva

Karnawał w Polsce — jak wygląda to obecnie

Przez cały okres karnawału organizowane są imprezy, w tym bale przebierańców. Co ciekawe maski, czy fantazyjne stroje nie są obowiązkowe. Przede wszystkim liczy się dobra zabawa. Ludzie zmęczeni zimą, chcą się oderwać od rzeczywistości i przyjemnie spędzić czas. Szczególnie w ostatni dzień karnawału, tuż przed postem, pełno jest wszędzie bali, domówek, przyjęć.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama