Jak odpowiednio napisać CV?

Jak odpowiednio napisać CV?

CV (Curriculum vitae, życiorys) to nic innego jak dokument promujący osobę ubiegającą się o pracę – jego zadaniem jest jak najlepsze „sprzedanie” kandydata na określone stanowisko. Dobrze więc, gdy zawiera jak najwięcej informacji o zawodowych dokonaniach potencjalnego pracownika – nie bez znaczenia jest jednak sposób ich przekazania.
Reklama
Wszelkie kompetencje czy doświadczenia powinny być przedstawione w sposób wyjątkowy tak, by odpowiednio zainteresować przyszłego pracodawcę. Należy zdać sobie sprawę, że ta sama oferta pracy prawdopodobnie zainteresuje wiele innych osób, tak więc warto, by nasze CV wyróżniało się na tle innych. Dobrze kiedy informacje zawarte w życiorysie są dostosowane do wymagań pracodawcy jednak zawsze muszą być zgodne z prawdą i nawiązywać do rzeczywistych doświadczeń i posiadanych umiejętności.

Co musi zawierać dobre CV:

  • Dane osobowe: te są konieczne chociażby po to, by pracodawca mógł skontaktować się z nami w celu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Oprócz imienia i nazwiska podajmy więc swój numer telefonu i adres e-mail. Standardowo podaje się także adres zamieszkania i datę urodzenia, chociaż nie jest to wymagane. Podobnie jest ze stanem cywilnym – nikt nie ma wręcz prawa nas o ten aspekt życia zapytać.
  • Wykształcenie: podajmy nasz stopień wykształcenia wraz z informacją, jaką konkretnie szkołę czy uczelnię ukończyliśmy.
  • Doświadczenie zawodowe: dopasowując nasze CV do określonego pracodawcy opiszmy w skrócie nasze doświadczenie zdobyte w danej branży wraz z okresem pracy na właściwym stanowisku. Należy pamiętać, by w CV określić również swoją dyspozycyjność, tzn czy jesteśmy obecnie zatrudnieni czy możemy rozpocząć pracę od zaraz.
  • Umiejętności: w tej rubryce zaznaczmy nasze umiejętności o profilu zawodowym, jakie udało nam się zdobyć w trakcie pracy bądź odbywanych szkoleń. Ważne, by te dobierać odpowiednio do stanowiska, na jakie chcemy aplikować.
  • Języki obce: tutaj określmy stopień znajomości języków obcych oraz ich różnorodność.
  • Zainteresowania: wbrew pozorom te mogą sporo powiedzieć o potencjalnym pracowniku i pozwalają nieco go poznać. Dobrze, jeśli w jakiś sposób wiążą się one ze stanowiskiem, na jakie kandydujemy.
  • Inne: w tym miejscu możemy opisać odbyte szkolenia czy kursy, jakie udało nam się ukończyć, a które okażą się pomocne w wykonywaniu określonych obowiązków.
  • Pamiętaj, by każdym życiorysie zawrzeć klauzulę o możliwości przetwarzania danych osobowych w celach rekrutacyjnych danej firmy.
Każde CV musi być czytelne i najlepiej kiedy nie przekracza dwóch stron A4.
Reklama
Obecnie CV napisane jest zawsze na komputerze a jeśli zostaje wysyłane drogą mailową dobrze jeśli zapisane jest w pliku PDF. Natalia
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama