Szara marmurowa kuchnia z brązowymi drewnianymi szafkami

Marmur – luksus zaklęty w kamieniu. Jakie marmurowe meble i dekoracje wybrać?

Marmur to jeden z najbardziej dekoracyjnych kamieni naturalnych, od wieków cieszący się podziwem artystów i rzemieślników. W 2022 roku będzie jednym z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych we wnętrzach. Sprawdź, jak wprowadzić do mieszkania ten wyjątkowy kamień i z czym go połączyć.
Reklama

Marmur – z czym go łączyć?

Marmur jest materiałem wprowadzającym do wnętrza poczucie elegancji i czystości, ale sprawia też, że aranżacja staje się chłodna. W salonie, jadalni czy sypialni nie jest to pożądany efekt, dlatego kamień ten warto zestawiać z materiałami, które wywołują wrażenie ciepła.
Biała marmurowa łazienka z drzwiami z drewna i czarną kabiną prysznicową
Canva
Wspaniały duet marmur stworzy więc z drewnem i miękkimi tkaninami np. welurem. Możesz połączyć go także z gustownymi plecionkami, tworząc w ten sposób nieco ekstrawaganckie kompozycje. W łazience i kuchni, gdzie chłodny efekt nie jest wadą, marmur możesz też połączyć z metalem i przezroczystym szkłem.
Reklama

Marmur w salonie i jadalni

Z jednej strony styl minimalistyczny, z drugiej – trendy inspirowane naturą. Popularność marmuru w aranżacjach salonu wynika z obu tych nurtów designu. Wyrafinowany minimalizm roku 2022 chętnie sięga po stoliki kawowe, stoły jadalniane i dekoracyjne konsole o blatach wyłożonych żyłkowanym kamieniem. Marmur pojawia się też w formie wielkoformatowych płytek ściennych.
Okrągły stolik kawowy stoi w salonie przed narożną kremową kanapą
Canva
Wyłożone marmurem meble i wielkie płyty ścienne to spory wydatek – co więcej, najlepiej prezentują się w przestronnych wnętrzach.
Reklama
Jeśli dysponujesz niewielkim salonem lub nie chcesz wydawać dużych pieniędzy na jego urządzenie, sięgnij po niewielkie dekoracje z marmuru. Może to być elegancka taca, dekoracyjne misa, lampa o kamiennej podstawie czy zegar ścienny.

Marmur w kuchni – blaty i płytki

W 2022 roku projektanci z entuzjazmem lansują projekty zawierające marmurowe blaty, fronty meblowe, płytki i akcesoria, a efekty są olśniewające! Czarny kamień wspaniale wygląda z białymi szafkami, zaś jasne blaty świetnie prezentują się w towarzystwie ciemnych mebli. Elegancki efekt można również osiągnąć wykładając marmurem backsplash, czyli przestrzeń między szafkami dolnymi a górnymi.
Kuchnia z marmurowymi biało-czarnymi szafkami i białą wyspą kuchenną
Canva
Jeśli marzy Ci się marmur w kuchni, musisz pamiętać o ograniczeniach tego materiału.
Reklama
Jest on dość kruchy, podatny na uszkodzenia mechaniczne i zaplamienie. Przed rozpoczęciem użytkowania należy go zaimpregnować, pamiętając o regularnym odnawianiu warstwy ochronnej. Jeśli więc do kuchni potrzebujesz bardziej wytrzymałego materiału, sięgnij po imitujące marmur płytki gresowe i spieki kwarcowe.

Marmur w nowoczesnych łazienkach

Marmur to materiał wręcz stworzony do wykończenia eleganckiej łazienki – popularnością cieszy się zarówno naturalny kamień, jak i jego imitacje. Najbardziej luksusowe aranżacje opierają się na połączeniach dwóch rodzajów marmuru – zwykle ciemnego i jasnego – którymi wykładane są ściany i podłogi.
Reklama
Jednak żyłkowany kamień doskonale wygląda również w połączeniu z drewnem czy jednolitymi płytkami.
Łazienka z biało-czarnymi marmurowymi płytkami , białą wanną i dwoma białymi umywalkami
Canva
W modnych łazienkach 2022 roku spotkasz również marmurowe blaty, fronty szafek, a coraz częściej również marmurowe umywalki. W mniejszych, mniej ekstrawaganckich wnętrzach egzamin świetnie zdadzą dekoracje o marmurowym wzorze np. dozowniki do mydła, kubki na szczoteczki czy lustra w żyłkowanych oprawach.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama