Alimenty - co robić gdy obowiązany rodzic dziecka przestaje płacić?
Obowiązek alimentacyjny nakładany jest przez sąd na rodzica, który nie uczestniczy bezpośrednio w wychowywaniu dziecka. Niestety często zdarza się, że sam wyrok nakazujący płacenie alimentów nie wystarcza do tego, aby zobowiązany rodzic regularnie wpłacał na konto wskazaną ilość pieniędzy. Co wtedy można zrobić?
Reklama
1. Rozmowa
W dzisiejszych czasach często zdarzają się problemy z pracą, a tym samym może pojawić się problem z zapłatą alimentów. Pierwszym krokiem powinna być rozmowa z drugim rodzicem dziecka, który dokładnie powie dlaczego nie wpłaca zasądzonych pieniędzy. Warto pamiętać, że rozmowa bywa najlepszym rozwiązaniem, aczkolwiek nie zawsze przynosi zamierzone efekty.2. Komornik
Jeśli rozmowa z rodzicem zobowiązanym do płacenia alimentów nie przynosi skutku, wówczas należy wybrać się z wyrokiem sądu do komornika. Najlepiej wybrać kancelarię komornika znajdującą się najbliżej miejsca zamieszkania. Po zgłoszeniu problemu komornik rozpocznie swoje działania. Jeśli to możliwe zajmie majątek dłużnika, na poczet alimentów. Ważne!- Listę kancelarii komorniczych można otrzymać w sądzie, ośrodku opieki społecznej lub poszukać w internecie.
3. Fundusz alimentacyjny
Jeśli rodzic nie posiada środków na opłacenie alimentów, bądź też nie można go odnaleźć lub z innych przyczyn opiekun dziecka nie może otrzymać zasądzonych pieniędzy, wówczas należy złożyć wniosek do gminy o przyznanie środków z funduszu alimentacyjnego.Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Opieka naprzemienna – jak działa?
Opieka naprzemienna to forma władzy rodzicielskiej, która jest coraz częściej stosowana po rozwodzie. Polega ona na tym, że dziecko przebywa na przemian u każdego z rodziców, co daje mu możliwość utrzymania bliskiego kontaktu z oboma stronami rodziny. W tym artykule dowiesz się, jak działa opieka naprzemienna, jakie są jej warunki oraz jak wpływa na alimenty i od jakiego wieku można z niej skorzystać.
Rozwód z orzeczeniem o winie
Jedną z najważniejszych kwestii związanych ze sprawą rozwodową jest określenie czy podczas rozprawy sąd ma wskazać winnego rozpadu związku małżeńskiego czy też nie. Prośbę o orzeczenie winy można zamieścić w pozwie rozwodowym.
Rozwód bez orzekania o winie
Często słyszymy w filmach czy od znajomych pojęcie „rozwód bez orzekania o winie”. Warto jednak wiedzieć czym charakteryzuje się taki rodzaj rozwodu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl