Alimenty - co robić gdy obowiązany rodzic dziecka przestaje płacić?

Alimenty - co robić gdy obowiązany rodzic dziecka przestaje płacić?

Obowiązek alimentacyjny nakładany jest przez sąd na rodzica, który nie uczestniczy bezpośrednio w wychowywaniu dziecka. Niestety często zdarza się, że sam wyrok nakazujący płacenie alimentów nie wystarcza do tego, aby zobowiązany rodzic regularnie wpłacał na konto wskazaną ilość pieniędzy. Co wtedy można zrobić?
Reklama

1. Rozmowa

W dzisiejszych czasach często zdarzają się problemy z pracą, a tym samym może pojawić się problem z zapłatą alimentów. Pierwszym krokiem powinna być rozmowa z drugim rodzicem dziecka, który dokładnie powie dlaczego nie wpłaca zasądzonych pieniędzy. Warto pamiętać, że rozmowa bywa najlepszym rozwiązaniem, aczkolwiek nie zawsze przynosi zamierzone efekty.

2. Komornik

Jeśli rozmowa z rodzicem zobowiązanym do płacenia alimentów nie przynosi skutku, wówczas należy wybrać się z wyrokiem sądu do komornika. Najlepiej wybrać kancelarię komornika znajdującą się najbliżej miejsca zamieszkania. Po zgłoszeniu problemu komornik rozpocznie swoje działania. Jeśli to możliwe zajmie majątek dłużnika, na poczet alimentów. Ważne!
  • Listę kancelarii komorniczych można otrzymać w sądzie, ośrodku opieki społecznej lub poszukać w internecie.

3. Fundusz alimentacyjny

Jeśli rodzic nie posiada środków na opłacenie alimentów, bądź też nie można go odnaleźć lub z innych przyczyn opiekun dziecka nie może otrzymać zasądzonych pieniędzy, wówczas należy złożyć wniosek do gminy o przyznanie środków z funduszu alimentacyjnego.
Reklama
Do wniosku należy załączyć ostatnie rozliczenie podatkowe oraz wyrok sądu nakładającego na rodzica obowiązek alimentacyjny. Warto wiedzieć, że wypłata alimentów z funduszu uzależniona jest od dochodów rodziny. Obecnie może je otrzymać jedynie rodzic, w którego rodzinie kwota na jednego członka nie przekracza 725 zł miesięcznie. Kwota wypłacana z funduszu alimentacyjnego jest równa zasądzonej przez sąd, ale nie wyższa niż 500 zł. Przed złożeniem wniosku należy dokładnie zapoznać się z warunkami przyznania środków z funduszu alimentacyjnego, ponieważ lista dokumentów załączanych do wniosku oraz powyżej wymienione kwoty mogą ulec zmianom. Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama