Rozwód bez orzekania o winie
Udostępnij Google News
Związki

Rozwód bez orzekania o winie

Często słyszymy w filmach czy od znajomych pojęcie „rozwód bez orzekania o winie”. Warto jednak wiedzieć czym charakteryzuje się taki rodzaj rozwodu.

Pozew rozwodowy

O tym, czy rozwód ma być z orzeczeniem czy bez orzeczenia o winie decyduje osoba składająca pozew rozwodowy. Już na wstępnym etapie postępowania rozwodowego warto z całą świadomością zaznaczyć, czy chcemy określenia winnego czy też nie, gdyż od tej decyzji będzie zależał dalszy bieg sprawy. Warto wiedzieć, że decyzję o ustaleniu winnego rozpadu małżeństwa może zostać zmieniona w trakcie trwania sprawy rozwodowej, a nawet po jej zakończeniu, ale musi to nastąpić przed uprawomocnieniem się orzeczenia sądu.

Przygotowanie do sprawy rozwodowej

Rozwód bez orzekania o winie wybierają najczęściej małżonkowie, którym zależy na szybkim i jak najmniej stresującym rozwodzie. Dlatego też bardzo często małżonkowie dobrze przygotowują się do sprawy rozwodowej. Pod okiem swoich prawników lub mediatora omawiają najbardziej newralgiczne sprawy takie jak podział majątku, opiekę nad małoletnim dzieckiem, sposób kontaktowania się z dzieckiem itd. Jeśli wszystkie te sprawy zostaną ustalone przed rozprawą, wówczas sama sprawa w sądzie trwa znacznie krócej.

Przebieg sprawy rozwodowej

Atutem prowadzenia sprawy rozwodowej bez orzekania o winie jest to, że przebiega ona znacznie szybciej niż w wypadku, gdy orzekana jest wina jednej lub obu stron. Ponieważ zazwyczaj przy rozwodzie bez orzekania o winie nie powołuje się świadków sprawa może się zakończyć nawet po 1-2 rozprawach sądowych. W większości wypadków ma ona również znacznie spokojniejszy i mniej emocjonalny przebieg.

Co warto wiedzieć?

W przypadku sprawy rozwodowej bez orzekania o winie małżonkowie mogą od siebie nawzajem żądać alimentów, jeśli któreś z nich znajduje się w niedostatku. Sprawa o alimenty może być połączona ze sprawą rozwodową lub odbyć się osobno. Obowiązek alimentacyjny względem małżonka wygasa po pięciu latach od uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie, w przypadku znacznej poprawy stanu materialnego lub ponownego wejścia w związek małżeński osoby uprawnionej do alimentów. Jeśli pogorszeniu ulegnie sytuacja finansowa obowiązanego, wówczas sąd może odstąpić od nakazu płacenia alimentów byłemu małżonkowi.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie