Szczęście

Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne?

Zdrowie psychiczne, zachowanie spokoju ducha, swoiste pogodzenie się ze sobą i światem – wszystkie te czynniki sprawiają, że czujemy się szczęśliwi i wydaje nam się, że spełniamy się we własnym życiu. Dbałość o zdrowie psychiczne warto rozpocząć już dziś. Profilaktyka również w tym przypadku może uchronić nas od nieprzyjemnych doznań czy problemów w przyszłości.
Reklama

Zdrowie psychicznie Polaków

Z przeprowadzonych badań opinii publicznej wykonanych przez CBOS wynika, że ponad 47% z nas sądzi, że warunki życia w Polsce są raczej szkodliwe dla życia ludzi i zwiększają ryzyko zachorowania na choroby psychiczne. Następne 23% badanych odpowiadało, że warunki te zdecydowanie przyczyniają się do problemów z psychiką Polaków. Szczególnie szkodliwe warunki życia zgłaszane przez respondentów, które mogą odpowiadać za zachorowanie na niektóre choroby psychiczne i są szkodliwe dla zdrowia psychicznego:
  • 65% - brak pracy, bezrobocie
  • 48% - nadużywanie alkoholu i narkotyków
  • 46% - kryzys rodzinny
  • 30% - bieda
  • 22% - złe stosunki między ludźmi
  • 19% - niepewność jutra
  • 16% - nadmierny pośpiech, tempo życia

O co zadbać w pierwszej kolejności?

Zabrzmi to banalnie, ale przede wszystkim warto zadbać o swoje szczęście – a dla każdego może to oznaczać inne kroki oraz inne podejście do problemu.
Reklama
Badania wyraźnie pokazują, że ludzie szczęśliwi, zadowoleni z życia chorują rzadziej, a jeśli już – to szybciej powracają do zdrowia. Badania wskazują również na silną korelację pomiędzy dolegliwościami fizycznymi a dolegliwościami ducha. Ponad dwie trzecie problemów ze zdrowiem związana jest z psychiką człowieka.

Gdzie szukać szczęścia?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna: właściwie wszędzie. Wystarczy znaleźć w życiu tą jego domenę, tą jego część, która może sprawić nam najwięcej satysfakcji i samozadowolenia. Dla jednego może to być pełna wyzwań praca, dla drugiego człowieka założenie rodziny i opieka nad wymarzoną gromadką dzieci, a dla jeszcze innego człowieka spełnianie się w sztuce, w ciekawym hobby, czy innym zajęciu. Przede wszystkim jednak dbałość o zdrowie psychiczne należy rozpocząć od rzeczy najpotrzebniejszych, bez których cała reszta może nie przynosić takiej satysfakcji.
Reklama
  1. Warto poszukać dobrej pracy, w której będziemy się spełniać. Pracą może być również opieka nad domem i dziećmi, jeśli tylko druga połówka w związku będzie mogła utrzymać w dobrym standardzie zarówno dom, jak i zadbać o swoją rodzinę. Stabilność finansowa, pozwolenie sobie nawet na najmniejsze przyjemności w życiu – wszystko to sprawia, że mniej się stresujemy, nie mamy powodów do „zwykłych” zmartwień, nie boimy się o następny nadchodzący dzień.
  2. Po drugie warto byłoby zrezygnować ze wszelkich używek: papierosów, alkoholu jeśli wypijany jest jednak za często.
  3. Trzecią rzeczą w drodze do dbałości o swoje zdrowie psychiczne jest odnalezienie w życiu pasji, hobby, które pozwoli nam się spełniać, a w wyniku tego czuć się ludźmi szczęśliwymi.

Nie bagatelizuj problemów – działaj!

Reklama
Jeśli zauważymy w sobie jakiekolwiek objawy któregokolwiek z zaburzeń psychicznych: nerwic, depresji, manii – warto od razu zgłosić się do lekarza. Dodatkowo warto poszukać wsparcia wśród ludzi zarówno obcych, jak i bliskich: poszukać ukojenia opowiadając swoją historię innym ludziom z podobnymi problemami, ale jednocześnie nie odrzucać ludzi nam najbliższych i również od razu podzielić się z nimi swoją historią. Dzięki temu od razu poczujemy się lepiej. Żadna choroba nie jest wyrokiem, a jedynie przeszkodą, którą pokonawszy – stajemy się silniejsi psychicznie i bardziej doświadczeni. Specjalistycznych porad online udziela gabinet Kolektyw Terapeutyczny Psychologgia. Wszyscy specjaliści, psychoterapeuci oraz lekarze psychiatrzy oferują tę formę kontaktu.
Reklama
Skorzystaj z porady psychologicznej online już teraz!

Zdrowa, zróżnicowana dieta dla mózgu

Odpowiednio dobra dieta jest podstawą nie tylko zdrowego ciała, ale również zdrowego ducha. Codziennie powinniśmy zawierać w swojej diecie chleb, makarony, ziemniaki, ziarna czy kuskus – przemiennie. Również codziennie można spożywać świeże owoce i warzywa, fasolę, orzechy (szczególnie usprawniające pracę mózgu), sery i jogurty czy oliwę z oliwek. Parę razy na tydzień organizmowi przyda się zjedzenie mięsa, jaj czy ryb. Czerwone mięso można spożywać do paru razy na miesiąc. Dodatkowo gazowane napoje lepiej zamienić na świeżą wodę mineralną lub (najlepiej) świeżo wyciskane soki z owoców. Warto ograniczyć również spożycie słodyczy, które wręcz mogą uzależniać, a przez to możemy cierpieć z powodu dużych wahań nastroju.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama