Zaburzenia przemiany materii - czym są i jak sobie z nimi radzić
Przemiana materii wiąże się ze wszelkimi reakcjami chemicznymi i przemianami energii zachodzącymi we wszystkich zdrowych komórkach w naszym ciele. Metabolizm pozwala komórkom na wzrost, rozmnażanie i prawidłową, zgodną ze swoją funkcją pracę. Rozróżnia się dwie główne reakcje zachodzące w naszym organizmie: jedne z nich to reakcje kataboliczne, a drugie anaboliczne. Reakcje kataboliczne pozwalają na przekształcenia dostarczonych organizmowi składników odżywczych na energię, a reakcje anaboliczne potrzebują tej energii by zachodzić. U każdego reakcje te mogą przebiegać w różnym tempie, za co odpowiadają różnego rodzaju enzymy. Zaburzenia przemiany materii, szczególnie te związane ze spalaniem, mogą wpływać na naszą wagę powodując nawet otyłość.
Reklama
Najczęstsze objawy zaburzeń przemiany materii
Osoby, które cierpią z powodu zaburzeń metabolizmu najczęściej zgłaszają, jako odczuwane dolegliwości poniższe objawy:- Bóle stawów, przy chodzeniu i siedzeniu, oraz bóle mięśni
- Osłabienie i zanik siły w mięśniach
- Słabsze samopoczucie, stany depresyjne
- Problemy z wypróżnieniem, zaparcia
- Zmęczenie i utrata apetytu
Choroby wywoływane zaburzeniami przemiany materii
Do zaburzeń przemiany materii można zaliczyć problemy z przemianą węglowodanową, białkową, tłuszczową, witaminową, a także przemianą innych ważkich dla życia czynników np. hormonów czy enzymów.- Cukrzyca W przypadku zaburzeń z przemianą węglowodanową może dojść do rozwinięcia się cukrzycy, której występowanie powiązane jest również z czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Niedobór insuliny w organizmie łączy się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.
- Dna moczanowa Inną, częstą chorobą pojawiającą się w przypadku zaburzeń przemiany materii jest dna moczanowa. Powoduje ona dnawe zapalanie stawów wywoływane odkładającymi się w tkankach złogami kwasu moczowego. Kwas moczowy niszczy przy tym chrząstki i powierzchnie stawowe. Dna moczanowa wywołuje duży ból i obrzęk wielu partii ciała.
- Miażdżyca Choroba ta łączy się z zaburzeniami przemiany tłuszczowej. Może powodować chorobę niedokrwienną serca, problemy z nadciśnieniem tętniczym czy nawet zawały serca.
- Otyłość Problemy z zaburzoną przemianą materii nieodłącznie wiążą się również z nagłym przybieraniem na wadze, co ostatecznie może prowadzić do nadwagi, a nawet otyłości.
Domowe sposoby na poprawę swojego funkcjonowania
Przede wszystkim należy zmienić swoją codzienną dietę na bardziej przystosowaną do naszego problemu.Reklama
Dieta dla osób z problemami z przemianą materii:
Zalecane: Dużo warzyw i owoców. Pełnoziarniste pieczywo. Przynajmniej 2l wody mineralnej dziennie. Orzechy, pestki. Chude mięso i ryby.
Do wyeliminowania: Tłuste mięsa. Fast foody. Ciasta, chipsy, przekąski. Biały chleb. Słodkie napoje gazowane. Alkohol i papierosy.
Domowym sposobem na walkę z problemami z przemianą materii jest również wysiłek fizyczny, który powinien być nieodzownym pomocnikiem i „lekiem” numer jeden przy podobnych dolegliwościach.Reklama
Pomoc z apteki
Warto wspomóc się również preparatami dostępnymi w aptece bez recepty. Można sięgnąć np. po zioła w tabletkach BRATEK (cena około 9 zł), które łagodzą wszelkie skórne dolegliwości związane z zaburzeniami przemiany materii, szczególnie w wieku młodzieńczym. Flawonoidy zawarte w preparacie mają działanie moczopędne i oczyszczające dla organizmu. Można spróbować sięgnąć również po AloeLive Detos, który wspomaga oczyszczanie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Usprawnia pracę układu pokarmowego, nerek i wątroby. Pomaga w odchudzaniu. Sok z aloesu zawarty w preparacie ma szczególnie dobry wpływ na pracę układu żołądkowo-jelitowego wspomagając trawienie pokarmów.Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Kapsaicyna - odkryj jej moc!
Kapsaicyna to organiczny związek chemiczny, który występuje naturalnie w papryce chili oraz innych roślinach z rodziny psiankowatych. To właśnie kapsaicyna odpowiada za charakterystyczny, ostry smak i działanie rozgrzewające tej przyprawy. W ostatnim czasie substancja ta zyskuje coraz większą popularność ze względu na swoje szerokie właściwości prozdrowotne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej właściwościom i zastosowaniu kapsaicyny.
Metody na przyspieszenie metabolizmu
Metabolizm to potocznie nazywana przemiana materii, czyli zdolność organizmu do przetwarzania energii. Co możemy zrobić by nasz metabolizm stał się szybszy?
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl