Zaburzenia przemiany materii - czym są i jak sobie z nimi radzić
Udostępnij Google News
Zdrowie

Zaburzenia przemiany materii - czym są i jak sobie z nimi radzić

Przemiana materii wiąże się ze wszelkimi reakcjami chemicznymi i przemianami energii zachodzącymi we wszystkich zdrowych komórkach w naszym ciele. Metabolizm pozwala komórkom na wzrost, rozmnażanie i prawidłową, zgodną ze swoją funkcją pracę. Rozróżnia się dwie główne reakcje zachodzące w naszym organizmie: jedne z nich to reakcje kataboliczne, a drugie anaboliczne. Reakcje kataboliczne pozwalają na przekształcenia dostarczonych organizmowi składników odżywczych na energię, a reakcje anaboliczne potrzebują tej energii by zachodzić. U każdego reakcje te mogą przebiegać w różnym tempie, za co odpowiadają różnego rodzaju enzymy. Zaburzenia przemiany materii, szczególnie te związane ze spalaniem, mogą wpływać na naszą wagę powodując nawet otyłość.

Najczęstsze objawy zaburzeń przemiany materii

Osoby, które cierpią z powodu zaburzeń metabolizmu najczęściej zgłaszają, jako odczuwane dolegliwości poniższe objawy:

 • Bóle stawów, przy chodzeniu i siedzeniu, oraz bóle mięśni
 • Osłabienie i zanik siły w mięśniach
 • Słabsze samopoczucie, stany depresyjne
 • Problemy z wypróżnieniem, zaparcia
 • Zmęczenie i utrata apetytu

Choroby wywoływane zaburzeniami przemiany materii

Do zaburzeń przemiany materii można zaliczyć problemy z przemianą węglowodanową, białkową, tłuszczową, witaminową, a także przemianą innych ważkich dla życia czynników np. hormonów czy enzymów.

 • Cukrzyca
  W przypadku zaburzeń z przemianą węglowodanową może dojść do rozwinięcia się cukrzycy, której występowanie powiązane jest również z czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Niedobór insuliny w organizmie łączy się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.
 • Dna moczanowa
  Inną, częstą chorobą pojawiającą się w przypadku zaburzeń przemiany materii jest dna moczanowa. Powoduje ona dnawe zapalanie stawów wywoływane odkładającymi się w tkankach złogami kwasu moczowego. Kwas moczowy niszczy przy tym chrząstki i powierzchnie stawowe. Dna moczanowa wywołuje duży ból i obrzęk wielu partii ciała.
 • Miażdżyca
  Choroba ta łączy się z zaburzeniami przemiany tłuszczowej. Może powodować chorobę niedokrwienną serca, problemy z nadciśnieniem tętniczym czy nawet zawały serca.
 • Otyłość
  Problemy z zaburzoną przemianą materii nieodłącznie wiążą się również z nagłym przybieraniem na wadze, co ostatecznie może prowadzić do nadwagi, a nawet otyłości.

Domowe sposoby na poprawę swojego funkcjonowania

Przede wszystkim należy zmienić swoją codzienną dietę na bardziej przystosowaną do naszego problemu. Chorzy z cukrzycą powinni odrzucić tłuste mięso, a w zamian za to wybierać drób. Oczywiście przymusem jest również odrzucenie rzeczy słodkich. Również osoby z nadwagą powinny szczególnie zwrócić uwagę na swoją codzienną dietę i zrezygnować z tych najbardziej kalorycznych potraw.

Dieta dla osób z problemami z przemianą materii:

Zalecane: Dużo warzyw i owoców. Pełnoziarniste pieczywo. Przynajmniej 2l wody mineralnej dziennie. Orzechy, pestki. Chude mięso i ryby.

Do wyeliminowania: Tłuste mięsa. Fast foody. Ciasta, chipsy, przekąski. Biały chleb. Słodkie napoje gazowane. Alkohol i papierosy.

Domowym sposobem na walkę z problemami z przemianą materii jest również wysiłek fizyczny, który powinien być nieodzownym pomocnikiem i „lekiem” numer jeden przy podobnych dolegliwościach. Wystarczą nawet codzienne spacery, byleby nie były krótsze niż chociaż pół godziny.

Pomoc z apteki

Warto wspomóc się również preparatami dostępnymi w aptece bez recepty. Można sięgnąć np. po zioła w tabletkach BRATEK (cena około 9 zł), które łagodzą wszelkie skórne dolegliwości związane z zaburzeniami przemiany materii, szczególnie w wieku młodzieńczym. Flawonoidy zawarte w preparacie mają działanie moczopędne i oczyszczające dla organizmu.

Można spróbować sięgnąć również po AloeLive Detos, który wspomaga oczyszczanie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Usprawnia pracę układu pokarmowego, nerek i wątroby. Pomaga w odchudzaniu. Sok z aloesu zawarty w preparacie ma szczególnie dobry wpływ na pracę układu żołądkowo-jelitowego wspomagając trawienie pokarmów.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie