Najczęstsze objawy zaburzeń przemiany materii
Osoby, które cierpią z powodu zaburzeń metabolizmu najczęściej zgłaszają, jako odczuwane dolegliwości poniższe objawy:
- Bóle stawów, przy chodzeniu i siedzeniu, oraz bóle mięśni
- Osłabienie i zanik siły w mięśniach
- Słabsze samopoczucie, stany depresyjne
- Problemy z wypróżnieniem, zaparcia
- Zmęczenie i utrata apetytu
Choroby wywoływane zaburzeniami przemiany materii
Do zaburzeń przemiany materii można zaliczyć problemy z przemianą węglowodanową, białkową, tłuszczową, witaminową, a także przemianą innych ważkich dla życia czynników np. hormonów czy enzymów.
- Cukrzyca
W przypadku zaburzeń z przemianą węglowodanową może dojść do rozwinięcia się cukrzycy, której występowanie powiązane jest również z czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Niedobór insuliny w organizmie łączy się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. - Dna moczanowa
Inną, częstą chorobą pojawiającą się w przypadku zaburzeń przemiany materii jest dna moczanowa. Powoduje ona dnawe zapalanie stawów wywoływane odkładającymi się w tkankach złogami kwasu moczowego. Kwas moczowy niszczy przy tym chrząstki i powierzchnie stawowe. Dna moczanowa wywołuje duży ból i obrzęk wielu partii ciała. - Miażdżyca
Choroba ta łączy się z zaburzeniami przemiany tłuszczowej. Może powodować chorobę niedokrwienną serca, problemy z nadciśnieniem tętniczym czy nawet zawały serca. - Otyłość
Problemy z zaburzoną przemianą materii nieodłącznie wiążą się również z nagłym przybieraniem na wadze, co ostatecznie może prowadzić do nadwagi, a nawet otyłości.
Domowe sposoby na poprawę swojego funkcjonowania
Przede wszystkim należy zmienić swoją codzienną dietę na bardziej przystosowaną do naszego problemu. Chorzy z cukrzycą powinni odrzucić tłuste mięso, a w zamian za to wybierać drób. Oczywiście przymusem jest również odrzucenie rzeczy słodkich. Również osoby z nadwagą powinny szczególnie zwrócić uwagę na swoją codzienną dietę i zrezygnować z tych najbardziej kalorycznych potraw.
Dieta dla osób z problemami z przemianą materii:
Zalecane: Dużo warzyw i owoców. Pełnoziarniste pieczywo. Przynajmniej 2l wody mineralnej dziennie. Orzechy, pestki. Chude mięso i ryby.
Do wyeliminowania: Tłuste mięsa. Fast foody. Ciasta, chipsy, przekąski. Biały chleb. Słodkie napoje gazowane. Alkohol i papierosy.
Domowym sposobem na walkę z problemami z przemianą materii jest również wysiłek fizyczny, który powinien być nieodzownym pomocnikiem i „lekiem” numer jeden przy podobnych dolegliwościach. Wystarczą nawet codzienne spacery, byleby nie były krótsze niż chociaż pół godziny.
Pomoc z apteki
Warto wspomóc się również preparatami dostępnymi w aptece bez recepty. Można sięgnąć np. po zioła w tabletkach BRATEK (cena około 9 zł), które łagodzą wszelkie skórne dolegliwości związane z zaburzeniami przemiany materii, szczególnie w wieku młodzieńczym. Flawonoidy zawarte w preparacie mają działanie moczopędne i oczyszczające dla organizmu.
Można spróbować sięgnąć również po AloeLive Detos, który wspomaga oczyszczanie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Usprawnia pracę układu pokarmowego, nerek i wątroby. Pomaga w odchudzaniu. Sok z aloesu zawarty w preparacie ma szczególnie dobry wpływ na pracę układu żołądkowo-jelitowego wspomagając trawienie pokarmów.