Rzeżucha

Jak wyhodować owies, rzeżuchę i trawkę na wielkanocny stół?

Świąteczny stół nie może obyć się bez pisanek, bazi, wielkanocnego zajączka i … zielonej trawki. Piękne zielone roślinki można kupić w sklepie, ale można je również wyhodować samodzielnie, co wbrew pozorom nie jest wcale takie trudne.
Reklama

Zielona trawka - czyli co?

Jako „trawki” do ozdobienia stołu wielkanocnego najczęściej wykorzystuje się rzeżuchę oraz zboża takie jak pszenica, owies czy żyto. Warto je przygotować nieco wcześniej, tak aby podczas świąt wyglądały wspaniale.

Przepis na rzeżuchę

Uprawę wielkanocnej rzeżuchy należy rozpocząć około tygodnia przed świętami. Nasiona tej rośliny można kupić w każdym sklepie ogrodniczym, a przed świętami pojawiają się one również na stoiskach w marketach. Rzeżuchę można wysiać do doniczki z ziemią lub na naczyniu przykrytym grubą warstwą wilgotnej ligniny lub waty. Niezależnie jakie podłoże wybierzesz, nasionka należy rozsypać na jego powierzchni. Naczynie z podłożem i nasionkami należy ustawić w ciepłym miejscu i pozostawić do skiełkowania. Warto pamiętać, aby podłoże było cały czas wilgotne, ale nie mokre.
Reklama
Jeśli będzie za dużo wody, wówczas nasionka zgniją i nic nie urośnie. Jeśli wszystko dobrze zrobiłaś to 5-6 dniach w pojemniku pojawi się wspaniała, gęsta rzeżucha idealna na świąteczny stroik. Jak widzisz, rzeżucha jest bardzo prosta w uprawie. Warto wiedzieć, że jest ona nie tylko piękną ozdobą świąteczną, ale również wspaniałym dodatkiem do kanapek czy sałatek. Rzeżucha dostarcza organizmowi wielu minerałów niezbędnych do zdrowego funkcjonowania, toteż dobrym pomysłem jest jej uprawa nie tylko w okresie wielkanocnym, ale przez całą zimę.

Uprawa zboża

Drugą rośliną, która równie często wykorzystuje się jako „trawki” wielkanocnej jest owies. Nieco rzadziej spotkać można także inne gatunki zbóż takie jak pszenica czy żyto.
Reklama
Jeśli chcesz mieć na swoim stole ozdoby z pięknym zielonym trawnikiem zacznij uprawę zboża niecałe dwa tygodnie przed świętami. Nasiona owsa, pszenicy czy żyta można dostać od znajomego rolnika lub kupić w sklepie ogrodniczym lub zoologicznym. Do uprawy zboża najlepiej wykorzystać pojemnik z ziemią. Nasiona wysiej i przykryj centymetrową warstwą gleby. Na koniec wszystko delikatnie podlej. Naczynie z wysianym zbożem postaw w ciepłym miejscu. Bardzo ważne jest podlewanie zboża. Musisz zadbać, aby ziemia była stale wilgotna, ale nie mokra. Jeśli w pojemniku będzie zbyt mokro, wówczas ziarno zgnije zamiast wykiełkować. Dbając o wysiane nasionka już po 8-10 dniach powinnaś mieć piękną trawkę dla wielkanocnego baranka. Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama