Nie wiem w ilu przypadkach to się sprawdza, jednak ja odnoszę wrażenie, że od czasu narodzin mojego synka, za każdym razem gdy sięgałam po książki, które czytałam już w ciąży to słucha z znacznie większym zainteresowaniem niż pozostałe.
Nawiązywanie więzi poprzez czytanie
Czytanie dziecku bajek to wspaniałe wspólne zajęcie dla rodziców z dzieckiem. U dziecka z pewnością rozwija się wyobraźnia, a dla rodziców to wspaniała zabawa i wielka przyjemność gdy mogą patrzeć na pozytywne aspekty rozwoju swojej pociechy.
Psychologowie zalecają zarówno czytanie dziecku (już w ciąży), jak i puszczanie muzyki. Małe dziecko jest niezwykle ciekawe świata, nie skupia uwagi na dłuższy czas. Dlatego ciekawie czytane bajki i muzyka o zmiennych tonach potrafią zaciekawić i pomagają dziecku się rozwijać.
Bajka przeczytana maluchowi „do poduchy” pomoże się wyciszyć i zasnąć. Z czasem pojawią się ulubione książeczki, których dziecko będzie chciało słuchać w nieskończoność, a rodzice po entym razie i opowiadaniu z pamięci będą mieli dość. Jednak i to można zamienić w fajną zabawę. Po wielokrotnym czytaniu tej samej bajki, dziecko z pewnością również nauczy się większości dialogów na pamięć, wówczas można spróbować opowiadać bajkę wspólnie np. dzieląc się rolami.
Moja rada!
Jeśli chcesz zainteresować czytaną książeczką malucha spróbuj wybrać bajki, w których występują dialogi różnych postaci i zmieniaj głosy. Jak dziecko raz usłyszy kilka słów wysokim głosem a raz niskim prędzej da radę skoncentrować swoją uwagę, gdyż coś się będzie działo. Bajka czytana jednym głosem może wydawać się dziecku monotonna i szybko będzie się rozpraszać.
Marta