Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato... czyli kiedy zacząć czytać dziecku ?

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato... czyli kiedy zacząć czytać dziecku ?

Na temat tego kiedy powinno się zacząć czytać dziecku istnieje wiele teorii. Ja osobiście zaczęłam czytać bajki już będąc w ciąży. Odczuwałam wtedy zazwyczaj wzmożoną aktywność mojego malucha, brzuch aż cały skakał od kopniaków. Uważam, że już w tak prosty sposób, siedząc w domu na zwolnieniu i czytając na głos można zacząć budować więź z dzieckiem.
Nie wiem w ilu przypadkach to się sprawdza, jednak ja odnoszę wrażenie, że od czasu narodzin mojego synka, za każdym razem gdy sięgałam po książki, które czytałam już w ciąży to słucha z znacznie większym zainteresowaniem niż pozostałe.

Nawiązywanie więzi poprzez czytanie

Czytanie dziecku bajek to wspaniałe wspólne zajęcie dla rodziców z dzieckiem. U dziecka z pewnością rozwija się wyobraźnia, a dla rodziców to wspaniała zabawa i wielka przyjemność gdy mogą patrzeć na pozytywne aspekty rozwoju swojej pociechy. Psychologowie zalecają zarówno czytanie dziecku (już w ciąży), jak i puszczanie muzyki. Małe dziecko jest niezwykle ciekawe świata, nie skupia uwagi na dłuższy czas. Dlatego ciekawie czytane bajki i muzyka o zmiennych tonach potrafią zaciekawić i pomagają dziecku się rozwijać. Bajka przeczytana maluchowi „do poduchy” pomoże się wyciszyć i zasnąć. Z czasem pojawią się ulubione książeczki, których dziecko będzie chciało słuchać w nieskończoność, a rodzice po entym razie i opowiadaniu z pamięci będą mieli dość. Jednak i to można zamienić w fajną zabawę. Po wielokrotnym czytaniu tej samej bajki, dziecko z pewnością również nauczy się większości dialogów na pamięć, wówczas można spróbować opowiadać bajkę wspólnie np. dzieląc się rolami. Moja rada! Jeśli chcesz zainteresować czytaną książeczką malucha spróbuj wybrać bajki, w których występują dialogi różnych postaci i zmieniaj głosy. Jak dziecko raz usłyszy kilka słów wysokim głosem a raz niskim prędzej da radę skoncentrować swoją uwagę, gdyż coś się będzie działo. Bajka czytana jednym głosem może wydawać się dziecku monotonna i szybko będzie się rozpraszać. Marta
Udostępnij artykuł