Jak leczyć objawy udaru słonecznego?
Udar słoneczny nazywany jest również udarem cieplnym i wcale nie musi dotyczyć tylko sezonu letniego. Przegrzanie organizmu może nastąpić również w miesiącach wiosennych, czy jesiennych. Należy pamiętać, że najbardziej narażona na przegrzanie jest nasza głowa, dlatego przede wszystkim należy chronić się od udaru słonecznego osłaniając tą część ciała. Jeśli jednak objawy już wystąpią – należy działać szybko i zdecydowanie. Jak reagować? O tym poniżej.
Reklama
Objawy udaru słonecznego
Aby móc odpowiednio reagować w przypadku wystąpienia u siebie, u kogoś bliskiego, lub kogoś z naszego otoczenia udaru słonecznego, należy przede wszystkim dokładnie poznać jego objawy. Objawy udaru słonecznego manifestują się przede wszystkim, jako silne osłabienie organizmu, któremu towarzyszy przyspieszony puls, gorączka, podwyższone ciśnienie krwi, bóle głowy i dreszcze. Czasami mogą wystąpić nawet wymioty. Kiedy udar cieplny powstaje pod wpływem słońca i zbyt silnych promieni słonecznych, wówczas możliwe jest także wystąpienie oparzeń skóry, zaczerwienienia, powstawania bąbli.Jak radzić sobie podczas udaru?
Jeśli zauważymy u siebie powyższe objawy udaru należy niezwłocznie udać się w zacienione i osłonięte miejsce, rozpiąć ściśnięte ubrania, jeśli nie pozwalają one oddychać, napić się zimnej wody, najlepiej polać się wodą (ale nie przebywając na słońcu) i natychmiast wezwać pomoc.Reklama
Jak pomóc innej osobie?
- Podać coś do picia
- Schłodzić skórę
- Stosować chłodzące okłady na czoło, co chwilę je zmieniając
- Rozpiąć np. mocno zapięte guziki w koszuli, aby pozwolić danej osobie głębiej i lepiej oddychać
- Opatrzyć rany powstałe przez oparzenia słoneczne
- Przeprowadzić osobę chorą do chłodnego pomieszczenia, a przynajmniej do cienia
- Wezwać pomoc, jeśli oparzenia są rozległe lub jeśli stan osoby chorej nie poprawia się
Udar słoneczny i utrata przytomności
Reklama
Reklama
Udar słoneczny – po wystąpieniu objawów
Jeszcze przez kilka dni po wystąpieniu objawów należy unikać miejsc nasłonecznionych oraz uważać, aby nie przegrzać swojego organizmu. Objawy udaru słonecznego częściej występują u osób zażywających leki antykoncepcyjne, moczopędne i antydepresyjne. Należy pamiętać również o tym, że bardziej podatne na przegrzanie są dzieci oraz osoby starsze.Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Czytaj więcej
Jak uchronić skórę dziecka przed nadmiernym słońcem? Zabierz to ze sobą na wakacje
Nadchodzi sezon wakacyjny, a wraz z nim czas na rodzinne podróże i beztroskie zabawy na świeżym powietrzu. Jednak w tym okresie ważne jest pamiętanie o ochronie skóry naszych najmłodszych przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Skóra dzieci jest szczególnie delikatna i podatna na uszkodzenia, dlatego konieczne jest podjęcie odpowiednich środków ostrożności.
Oparzenia słoneczne - jak skutecznie zapobiegać i leczyć
Sezon letni to czas, kiedy większość z nas spędza więcej czasu na świeżym powietrzu. Niestety, często zapominamy o ochronie przed słońcem i narażamy się na oparzenia słoneczne. Oparzenia słoneczne to obrażenia skóry spowodowane nadmiernym naświetleniem promieni słonecznych. W tym artykule dowiesz się, jak zapobiegać oparzeniom słonecznym, jak je leczyć i jak dbać o skórę po oparzeniu.
Kochasz plażing i smażing? Uważaj na groźne dla skóry słońce!
Już za moment rozpoczniemy na dobre sezon na plażowanie i zarazem opalanie. Będziemy napawać się przyjemnymi promieniami słońca, poddając ich działaniu swoją skórę i w ten oto sposób zapewniając sobie piękną naturalną opaleniznę, którą nieraz utrzymujemy później całymi miesiącami. Tylko jak bezpiecznie się opalać, aby mimo wszystko nie szkodzić swojemu zdrowiu i przede wszystkim nie szkodzić swojej skórze?
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl