Słońce

Jak leczyć objawy udaru słonecznego?

Udar słoneczny nazywany jest również udarem cieplnym i wcale nie musi dotyczyć tylko sezonu letniego. Przegrzanie organizmu może nastąpić również w miesiącach wiosennych, czy jesiennych. Należy pamiętać, że najbardziej narażona na przegrzanie jest nasza głowa, dlatego przede wszystkim należy chronić się od udaru słonecznego osłaniając tą część ciała. Jeśli jednak objawy już wystąpią – należy działać szybko i zdecydowanie. Jak reagować? O tym poniżej.
Reklama

Objawy udaru słonecznego

Aby móc odpowiednio reagować w przypadku wystąpienia u siebie, u kogoś bliskiego, lub kogoś z naszego otoczenia udaru słonecznego, należy przede wszystkim dokładnie poznać jego objawy. Objawy udaru słonecznego manifestują się przede wszystkim, jako silne osłabienie organizmu, któremu towarzyszy przyspieszony puls, gorączka, podwyższone ciśnienie krwi, bóle głowy i dreszcze. Czasami mogą wystąpić nawet wymioty. Kiedy udar cieplny powstaje pod wpływem słońca i zbyt silnych promieni słonecznych, wówczas możliwe jest także wystąpienie oparzeń skóry, zaczerwienienia, powstawania bąbli.

Jak radzić sobie podczas udaru?

Jeśli zauważymy u siebie powyższe objawy udaru należy niezwłocznie udać się w zacienione i osłonięte miejsce, rozpiąć ściśnięte ubrania, jeśli nie pozwalają one oddychać, napić się zimnej wody, najlepiej polać się wodą (ale nie przebywając na słońcu) i natychmiast wezwać pomoc.
Reklama
Jeśli ktoś jest obok należy poinformować go o swoim stanie i poprosić o wezwanie pomocy.

Jak pomóc innej osobie?

  • Podać coś do picia
  • Schłodzić skórę
  • Stosować chłodzące okłady na czoło, co chwilę je zmieniając
  • Rozpiąć np. mocno zapięte guziki w koszuli, aby pozwolić danej osobie głębiej i lepiej oddychać
  • Opatrzyć rany powstałe przez oparzenia słoneczne
  • Przeprowadzić osobę chorą do chłodnego pomieszczenia, a przynajmniej do cienia
  • Wezwać pomoc, jeśli oparzenia są rozległe lub jeśli stan osoby chorej nie poprawia się

Udar słoneczny i utrata przytomności

Reklama
Objawy udaru słonecznego mogą również doprowadzić do uraty przytomności. Zazwyczaj utrata przytomności powiązana jest z wcześniejszymi zaburzeniami świadomości. Mogą pojawić się również lekkie zaburzenia psychiczne. W tym stanie należy już daną osobę ustawić w pozycji bocznej bezpiecznej. Jeśli w międzyczasie utraci przytomność powinna znajdować się w takiej pozycji, aby nie zadławić się w przypadku wystąpienia wymiotów. Należy kontrolować oddech i rytm serca takiej osoby, ponieważ może dojść do niewydolności oddechowej. Warto tutaj zastosować resuscytację krążeniowo-oddechową. Pamiętajmy o podstawowej zasadzie: najpierw wykonujemy 30 uciśnięć klatki piersiowej, a później 2 wdechy (zasada 30:2).
Reklama
Objawy i udar słoneczny występujący u dzieci, u których jednocześnie stwierdziliśmy brak oddechu zmuszają nas do zastosowania innej techniki: u dzieci najpierw ratowanie należy rozpocząć od wykonania 5 wdechów. Dziecko w wieku przedszkolnym uciska się tylko jedną ręką, niemowlaka – 2 palcami.

Udar słoneczny – po wystąpieniu objawów

Jeszcze przez kilka dni po wystąpieniu objawów należy unikać miejsc nasłonecznionych oraz uważać, aby nie przegrzać swojego organizmu. Objawy udaru słonecznego częściej występują u osób zażywających leki antykoncepcyjne, moczopędne i antydepresyjne. Należy pamiętać również o tym, że bardziej podatne na przegrzanie są dzieci oraz osoby starsze.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama