8 sposobów na pozbycie się zakwasów
Udostępnij Google News
Zdrowie

8 sposobów na pozbycie się zakwasów

Popularne zakwasy to tak naprawdę zespół opóźnionego bólu mięśniowego, z angielskiego nazywany w skrócie DOMS. Dolegliwość ta dopada nas na następny lub drugi, czy nawet trzeci dzień po wysiłku fizycznym. Objawem schorzenia jest przede wszystkim duża bolesność mięśni, szczególnie tych partii ciała, które wcześniej ćwiczyliśmy. Błędne jest jednak przekonanie, że zakwasy powstają poprzez zatrzymanie i wcześniejsze powstawanie kwasu mlekowego w ćwiczonych mięśniach. Tak naprawdę kwas mlekowy zostaje usunięty z mięśni przez przepływającą krew i wykorzystany przez pracującą wątrobę.

Zakwasy – jak się ich pozbyć?

1. Na zakwasy pomoże świetnie sauna. Wysoka temperatura działa na mięśnie korzystnie redukując ich bolesność i odprężając całe ciało. Przebywanie w saunie poprawa również krążenie.

2. Jeśli nie ma się dostępu do sauny można wykonać gorącą kąpiel w swoim własnym zaciszu domowym. Warto na ten czas zamknąć wywietrzniki, a do drzwi przyłożyć mokry ręcznik: w łazience zrobi się gorąco i parno, jak w saunie. Po kąpieli należy otworzyć wywietrzniki i usunąć ręcznik, a następnie bolesne mięśnie oblać zimną wodą. Powinno to pomóc w zredukowaniu odczuwanego bólu. Zakwasy nie powinny już być tak uciążliwe.

3. Ciekawym, a mało znanym, sposobem na zwalczanie zakwasów jest wypicie soku wiśniowego. Możliwe, że wystarczy nawet samo zjedzenie wiśni. Jak odkryli badacze z Uniwersytetu Vermont w Burlington, jednego z najlepszych uniwersytetów w Anglii, natężenie bólu po wypiciu soku wiśniowego zmniejsza się u osób cierpiących na zakwasy. Sok powinno się wypijać przed i po wysiłku fizycznym. Wiśnie posiadają w sobie środki przeciwzapalne i przeciwutleniające: antocyjany i flawonoidy, co wpływa na odczuwany przez sportowców ból.

4. Oczywiście na zakwasy zawsze pomogą również leki i maści dostępne w aptekach. Można kupić specjalne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, albo maści dla sportowców przeznaczone do smarowania obolałych i cierpiących mięśni.

5. Dobrym sposobem na zakwasy jest skorzystanie z basenu. Już krótka kąpiel, przepłynięcie kilku długości basenu: świetnie zadziałają na odczuwaną bolesność zmniejszając ją. Przebywanie w wodzie zmniejsza odczuwany ból, a do tego relaksuje mięśnie. Inny wysiłek fizyczny pomaga zaś uporać się ze sztywnością i bolesnością mięśni.

6. Wykonywanie w ogóle ćwiczeń może być pomocne na zakwasy. Basen jednak wydaje się wyborem najlepszym, ponieważ przebywanie w wodzie rozluźnia nasze ciało i poprawia samopoczucie oraz wpływa na odczuwany ból.

7. Świetnym sposobem na zakwasy jest również masaż obolałych mięśni. Dobroczynne prozdrowotne skutki masażu znane są już od starożytności. Rozluźnia on mięśnie, zmniejsza poziom bólu w wielu schorzeniach i chorobach, zwiększa przepływ krwi i limfy, co również wpływa na lepsze odżywienie mięśni.

8. Z domowych sposobów pomocna na zakwasy może okazać się cytryna, a właściwie sok z cytryny. Wystarczy przygotować sok z całej cytryny, następnie można lekko go dosłodzić dodając cukru lub miodu. Tak przygotowany napój należy wypijać codziennie wieczorem przez 2-3 dni od momentu wyniszczającego treningu. Ma on krótkotrwałe, ale sprawdzone działanie, dlatego kurację należy powtarzać.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie