Objawy
- dyskomfort podczas oddawania moczu
- ciągłe uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza
- częste wizyty w toalecie
- pieczenie, swędzenie, a nawet ból w okolicach intymnych
Jak sobie z tym radzić?
Żurawina
Po pierwsze, warto spożywać duże ilości żurawiny. Działa ona przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Przede wszystkim nie pozwala bakteriom osadzać się na ściankach pęcherza. Można spożywać owoce żurawiny, sok lub inne preparaty żurawinowe.
Bielizna
Gdy poczujesz, że z Twoim pęcherzem zaczyna dziać się coś złego, pamiętaj o tym, żeby często zmieniać bieliznę. Ponadto ważnym jest, żeby noszona przez Ciebie bielizna była ciepła, dzięki temu pęcherz szybciej odzyska dobrą kondycję.
Rumianek
Stosuj kąpiele w dodatkiem w postaci naparu z rumianku. Tak jak żurawina, ma on silne właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Warto jest także spożywać napar z rumianku. Oprócz tego, że zniweluje on stan zapalny, złagodzi i ukoi nerwy.
Dziurawiec
Napar z niego również warto jest dodać do kąpieli. Wykazuje się działaniem przeciwzapalnym, bakteriobójczym oraz leczy uszkodzenia skóry.
Witamina C
Należy przyjmować około 1000 mg na dobę. Zarówno w postaci pastylek, jak i można spożywać sok z cytrusów lub czarnej porzeczki, a także jeść kwaśne owoce.
Rozgrzewanie
Jeśli męczy Cię zapalenie pęcherza, koniecznie rozgrzewaj jego okolice. Najlepiej robić ciepłe okłady na podbrzusze lub dolną część pleców. Warto używać termoforów albo poduszek elektrycznych.
Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli objawy nie mijają, a wręcz się nasilają, trzeba jak najszybciej skorzystać z porady lekarskiej i zażyć specjalistyczne leki.