Hipoterapia – magia powrotu do zdrowia

Hipoterapia – magia powrotu do zdrowia

Hipoterapia to forma rehabilitacji psycho – ruchowej, do której wykorzystywane są znane nam świetnie zwierzęta – konie. Stosuje się ją przy zaobserwowaniu problematyki ruchowej jak i na podłożu psychicznym.
Reklama
"Hipoterapia to ukierunkowane działanie terapeutyczne, mające służyć poprawie funkcjonowania człowieka w sferze fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i/lub społecznej, podczas którego specjalnie przygotowany koń stanowi integralną część procesu terapeutycznego." – definiuje istotę hipoterapii Polskie Towarzystwo Hipoterapeutyczne. Czym skutkuje hipoterapia Wpływ kontaktu z koniem na Twoją fizyczność nie ma sobie równych. Siadając na koniu, jesteś zmuszona poruszać się tak, jak zwierzę. Nie ograniczasz swoich ruchów, bo nie masz na to zbyt wielkiego wpływu. Twoje mięśnie naprzemiennie napinają i rozluźniają się, co jest bardzo istotną podstawą do wykonywania kolejnych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Jeśli chodzi o psychologiczne aspekty  pomocy w asyście koni, mogą szukać osoby zagubione, mające trudny okres w życiu, nie radzące sobie z problemami.
Reklama
Kontakt ze zwierzęciem bardzo silnie wpływa na ludzkie zmysły. Naukowo udowodniono, że konie mają w sobie silną moc kojenia emocji oraz niezwykle wpływają na stan psychiki człowieka. Kilka form hipoterapii Oprócz terapii ruchem wyróżnia się fizjoterapię na koniu, kiedy pacjent za pomocą terapeuty, wykonuje ćwiczenia ruchowe. Z kolei terapia kontaktem z koniem emocjonalnie zbliża człowieka do zwierzęcia. Często taki kontakt nawiązywany jest podczas pielęgnacji koni, kiedy to pacjent może nawiązać fizyczny kontakt ze zwierzęciem. Ostatnią formą hipoterapii jest psychopedagogiczna jazda konna, gdzie wykorzystuje się psychologiczne, pedagogiczne, psychoterapeutyczne interwencje za pomocą konia. Efekty hipoterapii Z tego względu, że hipoterapia nie jest jeszcze zbyt znana, uważa się, że jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla dzieci. Otóż nie! Mogą z niej korzystać zarówno młodzi, jak i dorośli. Czy warto? Jeśli masz problemy i dotąd wszystkie próby radzenia sobie z nimi zawiodły, warto spróbować pomóc sobie w nieco inny sposób. Hipoterapia nie zna ograniczeń wiekowych, płciowych, statusowych społecznie. Efekty zaś są imponujące, co potwierdzają wszelakie badania lekarskie. Obserwuje się zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawę równowagi, ruchomości stawów kręgosłupa oraz kończyn, poprawę krążenia, poprawę samooceny, mowy, koordynacji, koncentracji, sprawności ogólnej.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama