Zielona dieta MIND

Zielona dieta MIND

W przestrzeni medialnej można spotkać się z wieloma różnymi dietami. Jedne z nich mają wspomagać odchudzanie, inne obniżyć cholesterol lub cukier a jeszcze inne sprawić, że będziemy bardziej odporni. Wśród nich pojawiła się nowa dieta MIND, której głównym zadaniem jest pozytywne oddziaływanie na nasz mózg.
Zadanie diety Zielona dieta MIND ma na celu wzmocnić układ nerwowy. Zawiera dużą ilość składników pokarmowych, które poprawiają stan naczyń krwionośnych doprowadzających do mózgu krew. Ponadto dieta zawiera też tłuszcze nienasycone oraz witaminy wpływające bezpośrednio na komórki nerwowe. Podstawy diety Można śmiało powiedzieć, że zielona dieta MIND jest złożona z dwóch diet – diety DASH – polecanej przez kardiologów wszystkim osobom z nadciśnieniem oraz diety śródziemnomorskiej. Założenia diety
  • Warzywa zielone – od dużej ilości warzyw zielonych zalecanych w tej diecie pochodzi nazwa „zielona dieta”. Zaleca się jedzenie warzyw w kolorze zielonym co najmniej 6 razy w tygodniu. Do warzyw tych zalicza się przede wszystkim: różne gatunki sałat, brokuły, jarmuż czy szpinak. Są one bogate w witaminy A i C.
  • Orzechy – najlepiej jeść je 5 razy w tygodniu. Mogą być traktowane jako przekąska albo dodawane do różnych potraw. Warto je jeść, ponieważ zawierają duże ilości zdrowych tłuszczów oraz przeciwutleniaczy.
  • Jagody i truskawki – powinno się sięgać po nie dwa razy w tygodniu. Najlepsze są świeże, ale można także wykorzystać owoce mrożone.
  • Fasola – co najmniej dwa razy w tygodniu na talerzach powinno się znaleźć danie z fasolą białą lub czerwoną. Warzywa strączkowe są bogate w białko i błonnik.
  • Ryby – należy je jeść przynajmniej raz w tygodniu. Najlepiej postawić na tłuste ryby morskie, które dostarczają dużych ilości kwasów omega-3 oraz omega-6.
  • Drób – jeśli lubisz mięso postaw na drób. Jest zdrowszy i znacznie chudszy niż mięso czerwone. Możesz go spożywać pod różnymi postaciami dwa razy w tygodniu.
  • Tłuszcze – zamiast oleju sięgaj po oliwę z oliwek. Najlepiej zrezygnować z margaryny i masła.
  • Zrezygnuj też ze słodyczy, serów i słodkich napojów, które poza dużą ilością cukrów dostarczają niewiele składników pokarmowych.
Zielona dieta to połączenie tego co najlepsze z diety dla osób z nadciśnieniem oraz pysznych dodatków z diety śródziemnomorskiej. Dzięki niej organizm otrzymuje wszystko czego potrzebuje nie tylko ciało ale również umysł. Nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, przeciwutleniacze – to wszystko sprawia, że mózg czuje się dobrze i świetnie pracuje przez całe dziesięciolecia.
Udostępnij artykuł