Rotawirusy - poznaj i wyeliminuj wroga

Rotawirusy - poznaj i wyeliminuj wroga

Rotawirusami są mikroorganizmy, które niestety atakują nasz przewód pokarmowy i wywołują przykre dolegliwości, takie jak wymioty czy biegunka. Żeby móc z nimi skutecznie walczyć, musisz najpierw się z nimi zapoznać.
Reklama
Niebezpieczny jest fakt, że rotawirusy rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Najbardziej narażone są na nie dzieci, przebywające w żłobkach, przedszkolach czy szkołach. Jednak wiek do 3 lat to największa grupa ryzyka. Z tego względu należy na takie dzieci bardziej uważać i kontrolować ich stan zdrowia. Zwłaszcza u dzieci właśnie, objawy są bardzo wyraźne. Tak jak wcześniej wspomniałam są nimi biegunka oraz wymioty, ale także wysoka gorączka czy ogólne osłabienie organizmu. Warto dodać, że dorośli o wiele lepiej znoszą walkę z tym wirusem. Jak postępować w przypadku ataku rota wirusów? Musimy pamiętać o tym, żeby cały czas przyjmować i uzupełniać płyny. Warto wspomóc się elektrolitami, które nabędziemy w każdej aptece. Do tego pamiętajmy, żeby nie obciążać naszego żołądka, ponieważ może to spotęgować wymioty oraz biegunkę. Jeśli objawy utrzymują się przez długi czas i człowiek jest bardzo słaby, należy udać się do lekarza, który skontroluje sytuację. Jak się chronić przed zakażeniem? Niby nie jest to zbyt skomplikowane, jednak często możemy mieć problemy z wykonaniem tych zaleceń.
Reklama
W okresie wysokiej zachorowalności, ale i na co dzień powinniśmy szczególnie dbać o higienę. Na przykład jeżeli chodzi o dzieci – ciężko dopilnować, żeby nie wkładały do buzi brudnych przedmiotów. Do tego należy pamiętać o częstym myciu dłoni, a już na pewno przed spożywaniem posiłków i po wyjściu z toalety.  W przypadku dzieci, które nie przekroczyły szóstego miesiąca życia, możemy skorzystać z tak zwanych szczepień ochronnych. Dlatego jeśli martwimy się o nasze maleństwo, możemy ochronić je bardziej i lepiej niż na przykład samego siebie. Nawet jeśli szczepionka nie ochroni dziecka przed zarażeniem, na pewno pozwoli mu łatwiej i sprawniej pokonać rotawirusa.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama