Osoba przygotowująca na biurku przesyłkę kurierską przy pomocy nożyczek i taśmy klejącej
Materiał partnera

Przesyłki kurierskie – jak przygotować paczkę przed wysyłką?

Korzystanie z usług kurierskich jest najwygodniejszą formą dostawy towaru do odbiorcy. Sprawny i bezpieczny transport pozwala na dostarczenie produktów w nienaruszonym stanie oraz w określonym terminie. Niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa paczek ma również ich pakowanie. Jak należy to zrobić?
Reklama

Pakowanie przesyłek – najważniejsze zasady

Pakowanie paczek wydaje się prozaiczną czynnością, która nie ma większego znaczenia w odniesieniu do całego procesu logistycznego. W rzeczywistości sprawa ma się jednak zupełnie inaczej, ponieważ to właśnie od opakowania w znacznym stopniu zależy bezpieczeństwo przesyłanego produktu.

Firmy świadczące usługi kurierskie odpowiadają za transport pakunków na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest szczególna dbałość o stan paczek i ich zawartości, na który sortowanie czy transport nie powinny mieć żadnego wpływu.

Jednak nawet najdelikatniejsze obchodzenie się z pakunkiem może być bezcelowe w momencie, gdy przesyłka kurierska jest niewłaściwie spakowana. Jakich zasad należy przestrzegać, aby zminimalizować ryzyko zniszczenia oraz zgubienia zawartości paczki.

Reklama

Opakowanie dostosowane do produktu

Przygotowywanie przesyłki do transportu należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego opakowania. W przypadku niewielkich, lekkich (zazwyczaj do 2 kg) przedmiotów bez ostrych krawędzi sprawdzą się tzw. foliopaki. W foliowej kopercie można więc wysyłać m.in. dokumenty czy inne produkty o niewielkiej wadze, np. biżuterię.

Z kolei towar o większych gabarytach najlepiej umieścić w kartonie. Oczywiście musi on być dostosowany do cech przesyłki zarówno pod względem wielkości, jak i materiału wykonania (w przypadku cięższych przedmiotów należy korzystać z grubszych kartonów).

Niewskazane jest formowanie opakowania na kształt przesyłanego towaru. Zamiast tego należy wybrać taki egzemplarz, do którego bez problemu zmieści się produkt o nieregularnych kształtach.

Reklama

Klientów zachęca się do wykorzystywania w tym celu starych opakowań, co pozwoli ograniczyć zużycie papieru.

Ograniczenie pustych przestrzeni

Produkt umieszczony w dopasowanym kartonie należy odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu stosuje się tzw. wypełniacze, którymi mogą być m.in. stare gazety, folia bąbelkowa, poduszki powietrzne czy styropian. Za ich pomocą nadawca może ograniczyć puste przestrzenie w kartonie tak, aby przesyłany produkt nie zniszczył się podczas transportu, ani nie uszkodził innych paczek. Jeśli nadawca przesyła wiele artykułów w jednej paczce, powinien zadbać o ich odpowiednie oddzielenie. Może wykorzystać do tego tekturowe lub styropianowe przegródki. Te drugie sprawdzą się w szczególności do produktów podatnych na uszkodzenia, np. wykonanych ze szkła.

Usunięcie starych etykiet i naklejenie nowej

Aby przesyłka dotarła pod wskazany adres, musi być odpowiednio oznaczona. Ten etap należy rozpocząć od usunięcia z kartonu wszystkich starych naklejek i etykiet, które mogą wprowadzać kuriera w błąd. Następnie klient nakleja list przewozowy w widocznym miejscu, dbając o to, aby nie znalazł się on na łączeniach opakowania.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama