Jak radzić sobie z osobą z borderline ?

Jak radzić sobie z osobą z borderline ?

Borderline Personality Disorder czyli osobowość z pogranicza to narastający problem dotykający coraz większej ilości osób. Nie jest to ani depresja, ani mania, ani PTSD (zespół stresu pourazowego), jest to choroba znacznie głębsza, współistniejąca podskórnie ze wszystkimi pragnieniami i myślami danego człowieka. Z reguły nie powinno się jej nawet nazywać chorobą, gdyż jej objawy to zwyczajowo nazywane w psychiatrii głęboko zakorzenione wzorce postępowania, które osoba stosuje w starciu z rzeczywistością i w kontaktach z innymi ludźmi.
Najczęściej zaburzenie dotyka kobiet, są one w grupie podwyższonego ryzyka, wśród chorych 75% to właśnie one. Otoczenie nie zauważa destruktywnych wzorców i postępowania danej jednostki, dopiero bliższe relacje z nią prowadzą do wyniszczenia osoby, które zaufała i pokochała kogoś z borderline. Ponieważ jest to temat bardzo burzliwy i coraz częściej pojawiający się w sieci przedstawiamy kilka najbardziej podstawowych cech osoby borderline i tego, jak można sobie z nią radzić.

1. Brak poczucia bycia rozumianym

Osobowość chwiejna emocjonalnie przede wszystkim charakteryzuje się odczuwaniem ogromnej pustki życiowej. Takie osoby nie są pewne niczego, włączając w to ich preferencje seksualne. Wydaje im się, że nie są zupełnie rozumiane przez otoczenie. Nie mogą sobie znaleźć miejsca w życiu, czegoś co trzymałoby ich w „ryzach normalności”, mocno ugruntowało i przywiązało do jakiegoś miejsca, lub kogoś – co chcieliby osiągnąć i poczuć. W zamian za to ciągle odczuwają nicość, obojętność na zmianę z bardzo intensywnym gniewem, smutkiem, a nierzadko także wybuchami serdecznej radości i śmiechu.

2. Impulsywność w zachowaniu

Osoby z borderline są bardzo impulsywne w swoim zachowaniu. Często robią coś pod poczuciem chwili, ponieważ w danym momencie to wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Na co więc trzeba się przygotować? Na częste rozstania i powroty. Potrafią zakończyć związek w jednej chwili z błahego powodu. Równocześnie za parę dni bardzo tego pożałować i wrócić to danej osoby. Nieprzewidywalność to pierwsza lekcja w życiu z osobą z borderline.

3. Ból psychiczny i samookaleczenia

Ponieważ osoby te odczuwają ogrom różnych emocji, z którymi zupełnie zdają sobie nie radzić to często zaczynają się okaleczać. To może być najgorsza część relacji z borderline, zauważenie kiedy ukochana osoba sama zadaje sobie fizyczną krzywdę. Kiedy zauważymy takie zachowanie, warto spróbować przekonać taką osobę do zmiany swoich przyzwyczajeń i wspólnie znaleźć sposób na rozładowanie jej złości i bólu psychicznego np. w sportach ekstremalnych.

4. Chwiejność emocjonalna

Osoby z borderline są niezwykle chwiejne emocjonalnie. Jedno uczucie może całkowicie zmienić się w przeciwstawne w zaledwie kilka godzin. Od nagłej, silnej miłości może przejść do nieskrywanej nienawiści przez tylko jedno słowo lub gest, które osoba taka odbierze jako nieprzychylne sobie. Musimy uzbroić się w cierpliwość, jeśli jesteśmy w związku z kimś z borderline trzeba pamiętać o tym, że usłyszymy dużo mocnych słów pod naszym adresem. Co jednak ważne – wynikają one zwykle z mocno odczuwanego lęku i wręcz chęci uniknięcia porzucenia, nawet wyimaginowanego.

5. Inne towarzyszące objawy

Osoby te często mają objawy typowe dla depresji, manii lub nawet psychozy. Są one jednak bardzo krótkotrwałe i dlatego nie można jednoznacznie w ten sposób ich określić. Czasami ból psychiczny jest tak mocny, że dochodzi wręcz do dysocjacji „ja”, swoistego rozszczepienia osobowości. Kiedy taka osoba ma swój „atak” powinniśmy zostawić ją samą sobie, inaczej sami na tym ucierpimy, a jej i tak nie pomożemy. Wręcz przeciwnie, swoją obecnością zaburzymy naturalne rozładowanie emocji i przedłużymy całość. Z drugiej jednak strony, w bardzo mocnych przypadkach, trzeba uważać na ryzyko popełnienia samobójstwa i próbować porozumieć się z osobą w tym stanie.
Udostępnij artykuł
Następny artykuł