Związek z osobą borderline
Canva.com

Trudny związek z osobą z osobowością borderline. Jak kochać i być kochanym?

Związek z osobowością borderline to niełatwa sztuka przetrwania, pełna wzlotów i upadków oraz często negatywnych emocji. Partner osoby z borderline musi być bardzo wyrozumiały, dojrzały i odpowiedzialny. Podpowiadamy, jak kochać i być kochanym w relacji z osobą z zaburzeniami osobowości.
Reklama

Jakie są osoby z borderline?

Związek z osobą borderline
Canva.com

Zaburzenia osobowości typu borderline to przede wszystkim ogromne wahania nastroju, zaburzenia tożsamości oraz zachowania impulsywne, które dla wielu osób są nie do wytłumaczenia. Osoby cierpiące na zaburzenia osobowości bardzo szybko przechodzą z euforii i radości do smutku, załamania oraz płaczu. Warto jednak wiedzieć, że borderline nie wyklucza ze społeczeństwa, wręcz przeciwnie - takie osoby bardzo często skrywają swoje emocje i osiągają bardzo wiele w życiu zawodowym.

Reklama

Skrajne reakcje mogą jednak przeobrazić się w paranoję i nie zawsze można to z łatwością kontrolować.

Osoby z borderline czują pustkę cały czas. Często wiąże się to z depresją oraz bardzo niską, wręcz maksymalnie krytyczną samooceną. W myślach pojawiają się nawet przemyślenia dotyczące autodestrukcji oraz samobójstwa. Borderline dotyczy kobiet, jak i mężczyzn. Mitem jest powielanie informacji, że tylko kobiety, które z natury są bardziej wrażliwe chorują częściej na zaburzenia osobowości.

Jak przetrwać związek z trudną osobowością?

Związek z osobą borderline
Canva.com

Jeśli jesteście w związku z osobą z zaburzeniami osobowości, to musicie mieć świadomość, że taka relacja zawsze będzie pełna kompromisów. To bardzo trudne dla obu stron i nieraz trzeba wielu lat, aby się zrozumieć. Osoby z zaburzeniami można bardzo łatwo skrzywdzić, więc partner musi wykazać się niezwykłą empatią oraz cierpliwością. W takiej relacji nie może zabraknąć siły psychicznej. Pamiętajmy jednak, że proces terapii jest bardzo długofalowy i żmudny.

Reklama

Zmiany w zachowaniu nie przyjdą w ciągu kilku dni, czy miesięcy.

Osoby z zaburzeniami osobowości bardzo szybko się przywiązują. Do tego stopnia, że chcą ze swoją połówką spędzać każdą wolną chwilę. Często partner jest dla nich spełnieniem marzeń i jedynym przyjacielem. Niestety jakakolwiek próba spędzenia czasu z kimś innym, niż osobą z borderline może przerodzić się w nienawiść. Takie osoby bardzo łatwo popadają w kłótnie i liczne spory. Chore osoby boją się rozstania oraz odrzucenia, dlatego próbują szantażować partnera emocjonalnie, gdy czują zagrożone.

Nie zakładajmy nigdy z góry, że związek z osobą z borderline się nie uda. Pracujmy wspólnie nad sobą i przede wszystkim - rozmawiajmy o swoich uczuciach, zachowaniach i wybierzmy się na terapię dla par.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama