Mąka pszenna –co musisz wiedzieć?

Mąka pszenna –co musisz wiedzieć?

W sklepach na półkach stoją koło siebie różne torebki z mąkami. Różnią się miedzy sobą wyglądem opakowania, nazwą i tajemniczymi oznaczeniami typów. Czy to tylko chwyty marketingowe, a może to wszystko ma jakieś znaczenie? Zobacz, co powinnaś wiedzieć o mące pszennej.
Reklama
Oznaczenie Typu – co to takiego? Mąka to jeden z najprostszych produktów wykorzystywanych w kuchni. Do jej zrobienia wykorzystuje się ziarno pszenicy, które jest następnie oczyszczane i mielone. Przed procesem mielenia, z ziarna usuwana jest tzw. okrywa owocowo-nasienna. Im grubsza warstwa zostanie usunięta, tym mąka będzie bielsza i odwrotnie. Im wyższy typ mąki, tym mniej okrywy zostało usunięte, a tym samym mąka jest grubsza i ciemniejsza. Typ 450 – Mąka tortowa Mąka typu 450 najczęściej nazywana jest mąką tortową. Jest ona bardzo jasna i drobno zmielona. Nadaje się do pieczenia wszystkich ciast, ale szczególnie polecana jest do ciast biszkoptowych. Typ 450-500 – Krupczatka Krupczatka to mąka zmielona znacznie grubiej niż tortowa. Kolorem przypomina mąkę tortową. Nadaje się do przygotowywania ciast kruchych. Mąka typu 500 polecana jest do przygotowywania domowych makaronów jajecznych, ze względu na to, że jest bardziej klejąca od tortowej.
Reklama
Typ 500-550 – Poznańska, Wrocławska, Luksusowa W tym przypadku nazwa mąki nie wiąże się bezpośrednio z miastem, ale jest oznaczeniem jej typu. Do zrobienia mąki tego typu używa się ziaren z grubszą powłoką owocowo-nasienną niż w przypadku tortowej lub krupczatki. Z tego też względu mąki te są ciemniejsze. Należy dodać, że dostarczają one więcej minerałów, witamin i błonnika do naszego organizmu. Warto też wspomnieć, że mąki z tej grupy są zmielone grubiej niż mąka tortowa, ale nie tak  grubo jak krupczatka. Doskonale nadają się do przygotowywania mniej luksusowych ciast kruchych, naleśników, pierogów, klusek czy rogalików. Typy 650,750, 850, 1400, 1800, 2000 – maki razowe Mąki razowe powstają z ziaren, które tylko w niewielkim stopniu są pozbawiane okrywy owocowo-nasiennej.
Reklama
Z tego też powodu są znacznie ciemniejsze od wcześniej opisywanych mąk. Zazwyczaj są też grubiej mielone. Ponadto zawierają większe ilości błonnika, witamin i makroelementów niż wymienione wcześniej mąki. Mąki razowe można wykorzystać do pieczenia chleba, bułek czy zagęszczania sosów i zup. Osoby ceniące sobie zdrowie mogą używać ich również do przygotowywania domowych makaronów a nawet ciast. Każdego dnia mamy do czynienia z produktami zawierającymi mąkę. Często wykorzystujemy ją do przygotowywania codziennych posiłków. Jednakże mimo, że ją tak chętnie wykorzystujemy, niestety niewiele o niej wiemy. Mamy nadzieją, że po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedziała jaką mąkę najlepiej wybrać do pieczenia ciasta, zrobienia naleśników czy przygotowania pysznego chleba.   Źródło zdjęcia: pixabay.pl  
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama