gorzka czekolada na niebieskim talerzy w otoczeniu ziaren kakao
canva.com

5 faktów, których nie wiesz o gorzkiej czekoladzie!

Gorzka czekolada, czyli przysmak prawie każdej babci ma wielu swoich zwolenników, jak i przeciwników. W grupie tych drugich zdecydowaną większość stanowią dzieci, które nie lubią czekolady o zwiększonej zawartości kakao ze względu na jej smak. Wyjaśniamy, dlaczego warto jeść gorzką czekoladę!
Reklama

Gorzka czekolada – korzyści dla zdrowia

W popularnym stwierdzeniu, iż "wszystko, co zdrowe niekoniecznie dobrze smakuje" jest trochę prawdy. Szczególnie z perspektywy dzieci, które warzyw oraz gorzkiej czekolady unikają jak ognia. O ile do jedzenia warzyw z wiekiem można się przekonać, to do czekolady z wysoką zawartością kakao niekoniecznie.

Badania wskazują jednak wyraźnie, że regularne, lecz umiarkowane spożywanie gorzkiej czekolady może przynieść wiele korzyści dla funkcjonowania całego organizmu. Zasada jest bardzo prosta – im większa zawartość kakao, tym lepiej dla zdrowia.

Zobacz 5 faktów, których nie wiesz o gorzkiej czekoladzie!

kawałki gorzkiej czekolady
canva.com

Minerały zawarte w gorzkiej czekoladzie

Wszelakie suplementy diety cieszą się obecnie bardzo sporym zainteresowaniem konsumentów, ale czy słusznie? Bez wystąpienia krytycznych niedoborów wiele składników mineralnych oraz witamin można dostarczyć tylko i wyłącznie z pożywienia. W tym między innymi z gorzkiej czekolady. Produktu o wysokiej jakości (75% zawartości kakao i więcej) w porcji 100 g zawiera:

  • błonnik – ok. 12 g
  • mangan – ok. 95% dziennego zapotrzebowania
  • miedź – ok. 85% dziennego zapotrzebowania
  • żelazo – ok. 65% dziennego zapotrzebowania
  • magnez – ok. 55% dziennego zapotrzebowania

Obniża poziom cholesterolu

Reklama

Wysoka zawartość przeciwutleniaczy w gorzkiej czekoladzie wpłynie pozytywnie nie tylko na poprawę odporności, czy spowolni proces starzenia się skóry, ale i obniży poziom złego cholesterolu (LDL).

Gorzka czekolada zmniejsza ciśnienie krwi

Flawonoidy zawarte w ziarnach kakaowca mogą skutecznie wpływać na obniżenie ciśnienia tętniczego. To z kolei prowadzi do zminimalizowania ryzyka wystąpienia wielu chorób układu krwionośnego i nie tylko. Jednak efekt działania gorzkiej czekolady jest zazwyczaj odczuwalny tylko w przypadku osób chorujących na nadciśnienie.

Naturalny lek na biegunkę

Gorzka czekolada o zawartości kakao przekraczającej 90% może być skutecznym lekiem na problemy zdrowotne związane z rozstrojem układu pokarmowego.

Reklama

Wszystko za sprawą związków zawartych w ziarnach kakaowca, które ograniczają wydzielanie wody w jelicie cienkim.

Gorzka czekolada zmniejsza apetyt

Czekolada o wysokiej zawartości kakao może okazać się bardzo pomocna w trakcie odchudzania dzięki efektywnemu obniżeniu łaknienia. Jej wysoka wartość energetyczna wydłuża uczucie sytości. Należy jednak pamiętać, aby spożywać ją w umiarkowanych ilościach. W innym wypadku proces zrzucania wagi może przynieść całkowicie odwrotny efekt.

Reklama
Autor - Marcin Raczyński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.raczynski@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama