Dwa beżowe naczynie z Yerba Matą, w środku jednego z nich znajduje się słomka
Fot. Kamil Wroński

5 właściwości Yerba Mate. Jezuicka herbatka działa cuda

Przejdź do galerii zdjęć
Yerba Mate to o naturalny napar z ostrokrzewu paragwajskiego (St.Hillaire, Ilex paraguariensis), który posiada wiele cennych właściwości. Yerba Mate przypomina herbatę, ale jest znacznie bardziej pobudzająca, wzmacniająca i oczyszczająca, dlatego niektórzy piją ją jako zamiennik kawy. Co jeszcze warto wiedzieć o „herbatce” spopularyzowanej przez jezuitów?
Reklama

Yerba Mate – napar z Ameryki Południowej

Yerba Mate to napar przyrządzany z ostrokrzewu paragwajskiego. Początkowo rdzenna roślina Ameryki Południowej była uważana przez Europejczyków kolonizujących kontynent w XVI wieku za szkodliwą używkę Indian, która pozwala im utrzymać niebywałą siłę, sprawność i koncentrację przez długi czas.

Cenne właściwości rośliny bardzo szybko zostały dostrzeżone przez jezuitów, którzy jako pierwsi w Europie zaczęli uprawiać ostrokrzew paragwajski i upowszechnili napar z rośliny na Starym Kontynencie. Zakonnicy zakładali nawet tzw. redukcje jezuickie, w których uprawą ostrokrzewu paragwajskiego zajmowali się Indianie Guarani - rdzenni mieszkańcy centrum Ameryki Południowej.

Yerba Mate pije się zazwyczaj w specjalnie przeznaczonym do tego naczyniu, do którego wsypuje się od 2 do kilku łyżek rośliny, a następnie zalewa się gorącą, ale nie wrzącą wodą. Tak przyrządzony napar spożywa się, korzystając ze specjalnej rurki z sitkiem/filtrem na końcu (tzw. bombilla). Każdą porcję można zalewać nawet do 7 razy.

Yerba Mate w specjalnym naczyniu
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jakie właściwości ma Yerba Mate?

Reklama

Yerba Mate ma wiele cennych właściwości, dlatego polecana jest jako zamiennik tradycyjnych napojów – takich jak kawa czy herbata.

  1. Napar bardzo dobrze pobudza dzięki zawartości teofiliny, teobrominy i kofeiny. Warto zaznaczyć, że efekt „pobudzenia” utrzymuje się przez znacznie dłuższy czas niż w przypadku kawy czy napojów energetyzujących.
  2. Jak pokazują liczne badania naukowe, Yerba Mate zawiera w swoim składzie witaminy A, B complex, C, H oraz PP, które wzmacniają włosy, skórę i paznokcie.
  3. Oczyszcza organizm i jest doskonałym przeciwutleniaczem dzięki obecności wolnych rodników antyoksydantów, które spowalniają proces starzenia skóry oraz zmniejszają ryzyko takich chorób jak nowotwory czy schorzenia układu krążenia.
  4. Obniża cholesterol oraz wspomaga trawienie. Cenne składniki zawarte w składzie Yerba Mate przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu LDL oraz wzrostu cholesterolu HDL, a także pobudzają wydzielanie żółci oraz oczyszczają przewody układu pokarmowego.
  5. Wzmacnia serce i ma właściwości przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze. Badania na myszach wykazały, że Yerba Mate ma korzystny wpływ na działanie serce i przyczynia się do obniżenia wskaźników zapalnych organizmu (OB oraz CRP).
Reklama
Zobacz galerię zdjęć: olejek z drzewa herbacianego
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama