Zajęcia dodatkowe – co trzeba wiedzieć?
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego pojawiają się kolejne pytania m.in. o to na jakie zajęcia dodatkowe posłać dziecko. Najtrudniejszy wybór mają rodzice dzieci najmłodszych, ponieważ to zwykle one mają najmniej sprecyzowane zainteresowania. Jak zatem mądrze wybrać zajęcia dodatkowe i czy w ogóle posyłać na nie dziecko?
Reklama
Czy warto posyłać dzieci na zajęcia dodatkowe?
Zajęcia dodatkowe są bardzo ważną częścią edukacji. Umiejętnie dobrane pozwalają poszerzyć wiedzę i umiejętności dzieci. Poza samą nauką dzieci zdobywają tam również umiejętności społeczne takie jak umiejętność współpracy z rówieśnikami czy pomaganie innym. Zajęcia dodatkowe to także sposób na pożyteczne wypełnienie czasu wolnego po lekcjach. Warto jednak pamiętać, żeby nie przeciążać nimi dziecka
Jakie zajęcia wybrać?
Wybór zajęć dodatkowych nie jest prosty. Najważniejszą rzeczą jest to, aby wyboru dokonało dziecko. To ono ma chodzić na zajęcia, które będą je interesowały. Jeśli jednak Twoja pociecha nie wie, co wybrać, wówczas możesz podpowiedzieć jej, aby spróbowała kilku różnych zajęć. Odwiedzenie różnych kółek zainteresowań sprawi, że dziecko będzie mogło samo zobaczyć, co mu się najbardziej podoba.
Nie moda jest najważniejsza
Podczas wybierania zajęć dodatkowych warto pamiętać, że to nie moda, ale zainteresowania dziecka powinny być najważniejsze. To uczeń powinien chcieć chodzić na zajęcia i dobrze się podczas nich czuć.
Pierwsze sukcesy i porażki
Dzieci bardzo często chcą rezygnować z zajęć dodatkowych kiedy pojawią się pierwsze porażki. Czasami jest to negatywna uwaga ze strony prowadzącego, innym razem złośliwe słowo od współuczestników. Warto jednak wspierać swoją pociechę i nie pozwalać na uciekanie z zajęć już po pierwszych niepowodzeniach. W życiu często trzeba stawać czoła trudnym sytuacjom i warto tego uczyć swoje dzieci już od małego. Kiedy zaś dziecko zaczyna odnosić sukcesy należy je dodatkowo wspierać i zachęcać do dalszych działań.
Zajęcia dodatkowe - tak, ale bez przesady
Ostatnią, bardzo ważną rzeczą jest dopilnowanie, aby zajęcia dodatkowe nie przeciążały dziecka. Trzeba pamiętać, że głównym zadaniem ucznia jest aktywne uczestniczenie w lekcjach oraz odrabianie zadań domowych. Dopiero wtedy, gdy twoja pociecha dobrze będzie sobie radziła ze swoimi codziennymi obowiązkami może brać udział w zajęciach pozalekcyjnych.
Źródło zdjęcia: pixabay.com
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Czytaj więcej
Po czym poznać że dziecko ząbkuje?
Jeśli jesteś mamą, prawdopodobnie z niecierpliwością oczekujesz momentu, kiedy Twoje dziecko zacznie ząbkować. To ważny etap rozwoju, który może być zarówno ekscytujący, jak i trudny zarówno dla malucha, jak i dla Ciebie. Ale jak rozpoznać, że dziecko właśnie ząbkuje? Oto kilka objawów, na które warto zwrócić uwagę.
Higiena dziecka - jak wyrobić zdrowe nawyki?
Wyrabianie zdrowych nawyków higienicznych u dziecka to nie tylko kwestia dbania o czystość, ale także o jego zdrowie i samopoczucie. Dobre nawyki higieniczne powinny być wprowadzane od najmłodszych lat, aby dziecko mogło nauczyć się odpowiedzialności za swoje zdrowie. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie kształtować nawyki higieniczne u swojego dziecka.
Czy rodzice mają prawo krzyczeć na dziecko?
Wielu rodziców zastanawia się, czy mają prawo krzyczeć na swoje dzieci w sytuacjach stresowych. To ważne pytanie, które dotyka aspektów wychowawczych, emocjonalnych i rozwojowych. W tym artykule przyjrzymy się temu tematowi z różnych perspektyw, aby pomóc Ci zrozumieć, jakie są konsekwencje krzyku na dziecko oraz jak znaleźć bardziej efektywne metody komunikacji.
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl