Czy masz FOMO? 5 objawów, które to potwierdzą

Czy masz FOMO? 5 objawów, które to potwierdzą

FOMO (Fear ofmissing out) to niedawno opisane uzależnienie. Pod nazwa tą kryje się lęk przed tym, że coś nas ominie. Jeśli przyjrzymy się ludziom wokoło okaże się, że w Polsce jest to chyba jedno z najbardziej rozpowszechnionych uzależnień. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że już na nie cierpi. Sprawdź czy Ciebie również dotknął ten problem?
Reklama
Kilka słów o uzależnieniu FOMO, podobnie jak i inne uzależnienia jest bardzo często wypierane ze świadomości. Alkoholik pytany o uzależnienie, zwykle mówi, że pije sporadycznie, albo z jakiejś okazji. W przypadku narkomanów, przez długi czas uzależnieni mówią o przyjmowaniu środków odurzających tylko podczas imprez, bo dają kopa do nauki, ułatwiają zasypianie, odstresowują itp. Na zachowania świadczące o uzależnieniu znajduje się tysiąc usprawiedliwień. Nie inaczej jest w przypadku FOMO. Z obserwacji wynika, że to uzależnienie jest bardzo ciężko zaobserwować u siebie, choć jego powszechność zaczyna przerażać. Objawy Objawy FOMO są bardzo widoczne, a zarazem niezauważane. Jeśli popatrzysz na siebie z boku i zauważysz poniżej opisane objawy, powinnaś się poważnie zastanowić czy nie warto zacząć terapii.
Reklama
  1. Przymus posiadania przy sobie komórki – jednym z objawów FOMO jest obawa o to, że nie otrzymasz najświeższych informacji od swoich znajomych. W dobie nowych technologii informacje tego rodzaju pojawiają się przede wszystkim na portalach społecznościowych, a z tych najprościej korzystać za pomocą telefonu. Dlatego też jednym z najwidoczniejszych objawów FOMO jest obawa przed tym, że zapomni się telefonu.
  1. Sprawdzanie mediów społecznościowych i maili -kolejnym objawem jest ciągłe sprawdzanie poczty elektronicznej, wiadomości sms oraz postów pojawiających się na portalach społecznościowych. Jeśli musisz sprawdzić pocztę mailową lub skrzynkę z wiadomościami co najmniej raz na godzinę, powinnaś zacząć zastanawiać się nad swoim zachowaniem.
  1. Musisz odpowiedzieć na wiadomość – dzisiejszy świat wymaga od nas szybkich reakcji, niemniej jednak są wiadomości, które mogą poczekać na odpowiedź. Jeśli nie możesz wytrzymać i koniecznie musisz odpisać na każdy nowy post, sms czy mail, nawet jeśli akurat jesteś na spotkaniu, to oznacza, że masz problem.
  1. Czujesz się odrzucona, bez wiadomości internetowych – odczuwasz wyraźny smutek i odrzucenie, jeśli nie otrzymujesz często informacji mailowych, sms-owych czy komentarzy? Musisz wiedzieć, że to również jeden z objawów FOMO.
  1. Chaos informacyjny – przeglądasz setki newsów dziennie, ale bardzo pobieżnie? Czytasz tylko tytuły i nagłówki? To kolejny, bardzo spektakularny i charakterystyczny objaw FOMO.
Uzależnienie od informacji jest trudne do zauważenia u siebie.
Reklama
Czytając powyższe punkty z pewnością stwierdzisz, że czytasz newsy, żeby wiedzieć, co się dzieje na świecie, albo sprawdzasz maila i media społecznościowe, bo tego wymaga Twoja praca, nauka czy kontakty towarzyskie. Jak sama pewnie zauważyłaś takie usprawiedliwienie jest prawdziwe, ale czy tak do końca? Jeśli zauważysz u siebie objawy FOMO to najwyższy czas, aby zacząć działać.   Źródło zdjęcia: pixabay.com
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama