Infekcje dróg moczowych – komu grożą

Infekcje dróg moczowych – komu grożą

Są osoby, które niemal nigdy nie mają problemów z infekcjami dróg moczowych, ale są również takie, u których schorzenie to często się powtarza. Zobacz, jakie czynniki wpływają na częstość występowania zakażeń dróg moczowych.
Reklama
Płeć infekcje dróg moczowych zdarzają się zarówno kobietom jak i mężczyznom. Jednakże ze względu na budowę układu moczowego to u kobiet częściej pojawiają się problemy związane z pęcherzem moczowym, moczowodami i cewką moczową. Wiek Drugą determinantą jest wiek. Osoby po pięćdziesiątym roku życia są bardziej narażone na problemy ze strony dróg moczowych. U mężczyzn jest to wynikiem rozrostu prostaty zaś w przypadku pań – zmian hormonalnych wynikających z przekwitania. Aktywność seksualna W przypadku osób aktywnych seksualnie istnieje możliwość, że podczas stosunku bakterie z okolic narządów intymnych przeniosą się do dróg moczowych. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, u których cewka moczowa znajduje się w niewielkiej odległości od pochwy, gdzie nierzadko zbierają się bakterie chorobotwórcze.
Reklama
Ciąża Podczas ciąży macica powiększa się i uciska na moczowody, przez co utrudniony jest odpływ moczu z pęcherza moczowego. W zalegającym moczu szybciej namnażają się bakterie, co prowadzi do infekcji. Menopauza W okresie przekwitania zmniejsza się wydzielanie estrogenów, co prowadzi do tego, że błona śluzowa jest mniej nawilżona. Bardziej sucha błona traci swoje właściwości ochronne i przepuszcza więcej drobnoustrojów chorobotwórczych. Przerost prostaty Po 50. roku życia u wielu mężczyzn dochodzi do przerostu gruczołu krokowego. Prostata wówczas uciska moczowody, co utrudnia usuwanie moczu z pęcherza moczowego. Zalegający mocz jest doskonałą pożywką dla bakterii i stąd pojawiają się infekcje.
Reklama
Choroby Istnieje również wiele chorób, które zwiększają ryzyko występowania infekcji dróg moczowych. Można do nich zaliczyć cukrzycę, dnę moczanową czy kamicę nerkową. Predyspozycje rodzinne Na problemy z drogami moczowymi są też bardziej narażone osoby, które posiadają predyspozycje rodzinne. Nie powinny więc dziwić nawracające zakażenia, jeśli wśród bliskich krewnych ktoś ma podobny problem. Infekcje dróg moczowych są nieprzyjemne. Ciągły ucisk na pęcherz, bieganie do toalety i pieczenie podczas oddawania moczu to objawy, których nikt nie lubi. Jeśli wiesz, że należysz do grupy osób szczególnie narażonych na zakażenia możesz im zapobiegać i próbować się ochronić.   Źródło zdjęć: pixabay.com
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama