5 sposobów na obniżenie cholesterolu

5 sposobów na obniżenie cholesterolu

Zbyt wysoki cholesterol to problem wielu osób. Choć zazwyczaj kojarzy nam się z otyłością nie zawsze tak jest. Zawsze jednak należy dążyć do tego, aby go skutecznie obniżyć. Oto kilka rad jak zmniejszyć ilość złego cholesterolu w naszym organizmie.
  1. Probiotyki
Kanadyjscy naukowcy udowodnili, że przyjmując probiotyki zawierające szczep bakterii lactobacillus reuteri można obniżyć poziom cholesterolu nawet o 9 procent w zaledwie 6 tygodni. Jeśli masz problemy ze zbyt wysokim poziomem frakcji LDL zajrzyj do apteki i wykorzystaj atuty probiotyków.
  1. Spirulina
W ostatnich miesiącach bardzo modne stało się superfood – czyli produkty żywnościowe, które dostarczają mnóstwo energii i dobrych składników, przy czym nie wpływają na przyrost wagi. Jednym z takich produktów jest spirulina. Jest to alga zawierająca w sobie m.in. kwas gamma-linolenowy oraz karnitynę. Oba te związki wpływają na przemiany cholesterolu w organizmie i przyspieszają usuwanie resztek cholesterolowych. Dodanie do diety potraw zawierających spiruline z pewnością wspomoże Twoje zdrowie. Musisz się jednak uzbroić w cierpliwość, ponieważ skutki terapii pojawiają się dopiero po ok. trzech miesiącach od rozpoczęcia kuracji.
  1. Dieta 4x0
Dieta ta oparta jest na wykluczeniu 4 grup produktów ze swojego menu. Jest bardzo skuteczna i poza obniżeniem cholesterolu często wpływa także na obniżenie wagi. Aby uzyskać zamierzony efekt należy usunąć ze swojego menu wieprzowinę, żółte  sery o zawartości tłuszczu powyżej 30%, cukier oraz alkohol. Ten ostatni upośledza funkcjonowanie wątroby, która odpowiada za przemiany tłuszczów w organizmie. Dietę należy stosować ok. 6 tygodni. Po tym czasie należy zrobić badania kontrolne. Jeśli działa warto ją stosować nadal.
  1. Błonnik
Błonnik zmniejsza wchłanianie tłuszczu z przewodu pokarmowego do krwi, dlatego warto go dodawać do codziennych posiłków. Każdego dnia przyjmujemy błonnik w różnych pokarmach takich ja warzywa, owoce czy pieczywo z mąki z pełnego przemiału. Niestety zazwyczaj nie zaspokajamy potrzeb naszego organizmu w ten sposób. Dlatego też dobrze jest dodawać do niektórych potraw błonnik w proszku. Doskonale nadaje się on np. jako dodatek do jogurtów. Decydując się na stosowanie sproszkowanego błonnika musisz pamiętać, aby nie jeść go na sucho. Błonnik pochłania wodę, stąd też powinnaś popijać go sporą ilością płynów.
  1. Kuracja cynamonem
Także przyprawy stosowane w kuchni mają właściwości prozdrowotne. Doskonałym tego przykładem jest cynamon, który potrafi skutecznie obniżyć poziom cholesterolu. Aby tak się stało wystarczy, że każdego dnia dodasz do dań przygotowywanych przez siebie ½ łyżeczki cynamonu. Możesz doprawić nim ulubiona kawę, podać z pieczonym jabłkiem lub owsianką. Decydując się na kurację cynamonem musisz pamiętać o tym, aby wybrać cynamon cejloński (należy o niego pytać w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością). Cynamon powszechnie dostępny w sklepach to cynamon cassa. Ten rodzaj przyprawy zawiera więcej kumaryn – substancji mogących zaszkodzić wątrobie. Podwyższony cholesterol to problem wielu ludzi. Nieleczony może prowadzić do nadciśnienia oraz problemów związanych z układem krążenia. Jak możesz zauważyć niekiedy proste zmiany w diecie mogą znacznie obniżyć jego poziom. Spróbuj wymienionych wyżej kuracji i sama się przekonaj czy w twoim wypadku są skuteczne.   Źródło zdjęcia: pixabay.com
Udostępnij artykuł