ktoś śpiący pod niebieskim ręcznikiem
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jak spać zdrowo i budzić się wyspanym?

Wielu z nas ma kłopoty z dobrym snem — budzimy się kilka razy w ciągu nocy, a rano czujemy się zupełnie niewyspani. W artykule ujawniamy kilka sposobów na to, aby wreszcie spać zdrowo i budzić się pełnym pozytywnej energii.
Reklama

Jak spać zdrowo?

Bezsenność jest chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Mamy kłopoty z zaśnięciem, dlatego od razu sięgamy po tabletki na sen, które jednak wykazują negatywne działanie na nasz organizm. Po pewnym czasie musimy zmienić leki na mocniejsze, bo poprzednie już nie działają. Zanim wpadniemy w błędne koło, warto wypróbować kilka sposobów, które sprawią, że nasz sen będzie zdrowy.

  • Obniż temperaturę do 18 stopni Celsjusza. Specjaliści zalecają, by temperatura w sypialni był niższa niż w innych pokojach, bo jeśli będzie zbyt ciepło — nie będziemy mogli zasnąć.
  • Ostatni posiłek spożywaj dwie godziny przed snem. Badania naukowe wykazały, że dieta ma wpływ na jakość naszego snu. Kolacja powinna być lekkostrawna i zdecydowanie bez pobudzającej kawy.
  • Zadbaj o odpowiedni styl życia - w ciągu dnia wykonuj kilka ćwiczeń i koniecznie udawaj się na spacery i zrezygnuj z popołudniowych drzemek.
  • Zgaś światło. Spanie przy zapalonym świetle, ogranicza wydzielanie melatoniny — hormonu, który jest wytwarzany w nocy w ciemności.
Bezsenność
Canva.com

Jak budzić się wyspanym?

Jeśli często budzimy się niewyspani, często jest to efektem naszych złych nawyków, z których warto zrezygnować, jeśli chcemy cieszyć się lepszą energią w ciągu dnia. Bardzo ważne są pierwsze minuty po przebudzeniu. Od razu po otworzeniu oczu powinniśmy wstać i siąść na krawędzi łóżka. Szybka zmiana pozycji pozwoli nam na powrót do rzeczywistości.

Reklama

Starajmy się zawsze wstawać o tej samej godzinie — bo dzięki temu nasz zegar biologiczny przyzwyczai się do konkretnych godzin i będzie nas alarmować, kiedy będziemy zmęczeni.

Jeśli chcemy budzić się wyspani, wyobraźmy sobie, że wstajemy pełni energii i doskonale wyspani. Nawet 5 minut dziennie takiej wizualizacji sprawi, że efekty pojawią się bardzo szybko.

Reklama
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama