Jak wyczyścić kanapę?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Jak wyczyścić kanapę?

Meble tapicerowane znajdują się niemal w każdym mieszkaniu. Wyglądają wspaniale, ale niestety nie łatwo je utrzymać w czystości. Nie oznacza to, że czysta kanapa, sofa czy fotel są czymś nieosiągalnym. Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi jak zadbać o tapicerkę swoich mebli tak, aby jak najdłużej cieszyła swoim pięknym wyglądem.

Skóra ekologiczna

Skóra ekologiczna to bardzo praktyczny materiał tapicerski. Jej główną zaletą jest to, że nie chłonie wilgoci. Wystarczy sucha ściereczka, aby z tej śliskiej tkaniny usunąć wilgotne zabrudzenia. Jeśli plamy nie chcą zejść po przetarciu ich wilgotną szmatką wtedy można wykorzystać do tej czynności delikatny detergent np. mydło lub płyn do naczyń. Bardzo ważne jest, aby zabrudzenia usuwać na bieżąco, ponieważ po dłuższym czasie może być problem z ich wywabieniem.

Tapicerka z bawełny

Tapicerka z tkanin bawełnianych jest dość powszechna w naszych domach. Jedną z jej wad jest wchłanianie wilgoci, co sprawia, że często się brudzi. Zazwyczaj jest ją trudno wyczyścić i często trzeba nie lada zachodu, aby pozbyć się uporczywych plam. Niemniej jednak warto próbować. Specjaliści, do czyszczenia bawełnianych tapicerek polecają specjalne preparaty, które można nabyć w sklepie z chemią gospodarczą.

Jako przykład można podać spray Wezyr, który czyści tapicerkę, pochłania nieprzyjemne zapachy a dodatkowo chroni włókna przed zabrudzeniami. Produkty czyszczące Tuba występujące w formie sprayu lub pianki posiadają, z kolei, aktywny tlen, który ułatwia pozbywanie się trudnych plam np. z kawy, herbaty czy wina. Warto również wspomnieć o preparatach Dr Backmann, wśród których można znaleźć specjalistyczne środki do usuwania trudnych plam.

Tkaniny syntetyczne

Tapicerkę wykonaną ze sztucznych tkanin można co pewien czas wyczyścić za pomocą ogólnodostępnych środków do czyszczenia dywanów. Jeśli pojawią się plamy trudne do usunięcia można skorzystać z środków zalecanych również do czyszczenia tapicerek z bawełny. Jeśli istnieje taka możliwość, to raz na pół roku warto odświeżyć mebel specjalnym odkurzaczem piorącym.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie