Co robić gdy dziecko boi się ciemności ?
Udostępnij Google News
Dziecko

Co robić gdy dziecko boi się ciemności ?

Wielu rodziców napotyka na problem z zasypianiem swoich maluchów, gdy zaczynają uskarżać się na lęk przed ciemnością. Istnieją sposoby radzenia sobie z problemami smyków. Pamiętaj, że dziecku ciężko jest wyrażać emocje i wytłumaczyć ci, że źle się z czym czuje.

Lęk przed ciemnością może być wynikiem zmian w jego życiu, np. tego że mama wróciła do pracy, a szkrab zostaje z opiekunką lub tego że rozpoczęła się jego kariera przedszkolna. W tym okresie postaraj się przede wszystkim być silnym wsparciem dla malucha i silnie zapewniać go o swojej miłości.

Czas wyciszenia

Zadbaj aby co najmniej godzinę przed położeniem się spać dziecko się wyciszyło. Możecie bawić się razem ale niech będą to zabawy spokojne. Możecie np. pobudować z klocków, poukładać puzzle, kolorować lub malować. Wszelkie szaleństwa, głośne i dynamiczne zabawy zostaw na inną porę dnia. Twoje dziecko przed położeniem się do łóżka powinno być spokojne i zrelaksowane.

Bajka na dobranoc

Wybierz w księgarni kilka książeczek dla dzieci. Najlepiej żeby opowiadania były wesołe, kolorowe i pozytywnie stymulujące wyobraźnię dzieci. Niech twój malec przed położeniem się spać widzi miłe i sympatyczne postaci, które pomogą myśleć przed zaśnięciem o czymś co jest dla niego przyjemne. Czytaj książeczki codziennie przed samym snem malucha, zróbcie z tego swój prywatny rytuał.

Telewizji mówimy nie?

Jeśli są bajki, które dziecko lubi a ty akceptujesz, że akurat te ogląda, ponieważ wiesz że nie ma w nich nic strasznego, przemocy ani przekleństw czy strasznych postaci to oczywiście dziecko się przy nich uspokoi i wyciszy przed snem więc możesz pozwolić obejrzeć bajkę na dobranoc.

Jednak pamiętaj aby kontrolować to co maluch ogląda. Dziecko nie powinno samodzielnie przełączać kanałów i wybierać co będzie oglądać. Również rodzice powinni unikać zmiany kanałów przy dziecku w włączania programów, które mogą wywołać strach i koszmary u małego dziecka.

Lampka nocna

Wielu dzieciom pomaga zasypianie przy zapalonym świetle. Wybierz niewielką lampkę nocno o ciepłym świetle, która sprawi, że w pokoju nie będzie całkiem czarno ale nie będą razić dziecka w oczka. Ciekawym rozwiązaniem są również coraz szerzej dostępne lampki imitujące gwieździste niebo w pokoju dziecka. Maluchom podobają się kolorowe gwiazdki, świat wydaje się bardziej przyjazny a dziecko chętniej położy się do łóżeczka.

Ulubiona Przytulanka

Niemal każde dziecko ma swojego ulubionego pluszaka, zadbaj aby zawsze był pod ręką przed snem. Niech maluch przytuli się do kochanego misia i spokojnie zaśnie. Zapewne ma on również swoje imię więc możesz powiedzieć dziecku, że Przytulanka będzie go pilnować całą noc.

Mama jest przy tobie

Zapewnij dziecko, że jeśli się czegoś przestraszy zawsze może do ciebie przyjść lub zawołać a na pewno będziesz przy nim. Maluchy potrzebują poczucia bezpieczeństwa i bliskości oraz miłości rodziców.

Marta

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie