Płatności zbliżeniowe – co warto wiedzieć?
Udostępnij Google News
Finanse

Płatności zbliżeniowe – co warto wiedzieć?

Płatności zbliżeniowe to jedna z najnowocześniejszych metod płacenia za towary i usługi. Szybkie transakcje niewymagające autoryzacji kodem PIN są bardzo wygodne, a Polacy coraz chętniej z nich korzystają. Co zatem powinnaś wiedzieć o płatnościach zbliżeniowych zanim sama z nich skorzystasz?

Karty do płatności zbliżeniowych

Obecnie szacuje się, że już co trzecia karta znajdująca się w polskich portfelach umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych. Zbliżeniowo można płacić kartami debetowymi, kredytowymi jak również kartami przedpłaconymi.

Karty do szybkich transakcji wyposażone są w pasek magnetyczny oraz chip, który umożliwia dokonanie płatności. Poza tradycyjnymi kartami płatniczymi dostępne są również karty w postaci naklejek, które można umieścić np. na telefonie i w ten sposób płacić za towary i usługi.

Transakcje zbliżeniowe – limit kwotowy

Transakcje zbliżeniowe są wygodną formą płacenia za zakupy, jednak posiadają limit do 50 zł. Każda transakcja przekraczająca tę kwotę musi być autoryzowana przez właściciela karty kodem PIN.

Transakcja off-line

Warto wiedzieć, że o ile transakcje autoryzowane PIN-em odbywają się on-line o tyle transakcje zbliżeniowe nie wymagają połączenia internetowego z kontem. Dlatego też bardzo łatwo można przekroczyć kwotę znajdującą się na koncie i doprowadzić do zadłużenia. Tym samym wybierając się na zakupy powinnaś wiedzieć ile masz pieniędzy na koncie i uważać, aby niepotrzebnie nie zadłużać się.

Ponadto wynikiem tego, że transakcje zbliżeniowe odbywają się off-line często jest to, iż zostają zaksięgowane dopiero po kilku, a nawet kilkunastu dniach. Dlatego nie zdziw się, że masz więcej pieniędzy niż wynika z Twoich obliczeń albo, że nagle zniknęła suma, o której już dawno zapomniałaś.

Kradzież karty zbliżeniowej

Dla wielu osób dużym problemem jest możliwość wykorzystania karty zbliżeniowej przez osoby nieupoważnione. Brak konieczności autoryzacji PIN-em dokonywanych transakcji oraz dokonywanie transakcji off-line może doprowadzić do skutecznego wyczyszczenia konta przez złodzieja. Pomimo, że takie sytuacje zdarzają się dość rzadko powinnaś się zabezpieczyć.

Większość banków oferuje specjalne ubezpieczenie karty na wypadek kradzieży. Koszt takiego ubezpieczenia to zaledwie kilka złotych miesięcznie, a w razie kradzieży ubezpieczyciel zwraca ukradzione pieniądze do wysokości określonej w polisie.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie