Kredyt konsolidacyjny – co warto wiedzieć?
Udostępnij Google News
Finanse

Kredyt konsolidacyjny – co warto wiedzieć?

W telewizji pojawia się coraz więcej reklam zachęcających do łączenia swoich należności w jeden kredyt konsolidacyjny. Ze spotów można wywnioskować, że jest to pomysł na spłatę kredytów i pożyczek dla każdego. Jak się jednak okazuje wcale tak nie jest. Zobacz, co warto wiedzieć o kredytach konsolidacyjnych.

Kredyt konsolidacyjny – co to takiego?

W ofertach instytucji finansowych coraz częściej pojawiają się kredyty konsolidacyjne. Usługa ta pozwala na połączenie różnych rat w jedną. Decydując się na zaciągnięcie takiego kredytu masz możliwość połączenia np. raty za dom, z ratą za samochód i do tego dołączyć jeszcze ratę za zakup nowych mebli.

Jeśli do tej pory płaciłaś każdą z nich w innym banku, a do tego w innym terminie, łatwo było Ci się pogubić. Połączenie tych wszystkich należności w kredycie konsolidacyjnym pozwoli Ci płacić jedną ratę w jednym banku.

Dodatkową zaletą tej usługi jest fakt, że raty kredytu konsolidacyjnego są zazwyczaj niższe aniżeli suma rat, które musiałaś płacić wcześniej.

Ponadto banki bardzo często oferują do zaciąganego kredytu konsolidacyjnego również dodatkowe pieniądze na dowolny cel. Jak zatem widać oferta wydaje się całkiem ciekawa.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny?

Powinnaś wiedzieć, że kredyt konsolidacyjny, wbrew temu, co można wywnioskować z reklam telewizyjnych, nie jest dla każdego. Jeśli spłacasz kilka drobnych rat, to nie ma sensu zgłaszać się do banku w celu uzyskania kredytu konsolidacyjnego.

Kredyty tego rodzaju dedykowane są gównie osobom, o ogólnym zadłużeniu na wiele tysięcy złotych. Najczęściej łączone są raty kredytu hipotecznego, kredytu na samochód czy inne dużej wartości zadłużenia.

Zabezpieczenie kredytu konsolidacyjnego

Kolejną istotną informacją dotyczącą kredytów konsolidacyjnych jest konieczność ich zabezpieczenia. W wielu instytucjach finansowych zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka ustanawiana na nieruchomości będącej własnością klienta.

Niższa rata, dłuższy okres spłaty

Kolejnym ważnym elementem, o którym powinnaś wiedzieć jest to, że wprawdzie rata kredytu konsolidacyjnego jest niższa niż suma rat płaconych przed jego zaciągnięciem, ale okres spłaty znacznie się wydłuża.

Ważne!

Kredyt konsolidacyjny to dla wielu osób bardzo wygodne rozwiązanie. Zaciągnięcie go wiąże się ze zmniejszeniem kwoty, która każdego miesiąca wypływa z domowego budżetu. Niemniej jednak konieczne jest również zabezpieczenie kredytu i warto pamiętać, że jego spłata będzie się ciągnęła nieco dłużej aniżeli poszczególnych należności łączonych w kredycie konsolidacyjnym. Dlatego zanim podpiszesz umowę kredytową dobrze się zastanów, albo zasięgnij rady doradcy finansowego, który podpowie Ci czy zaciągnięcie takiego kredytu jest w Twoim przypadku opłacalne.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie