Wszystko, co chcecie wiedzieć o kawie, ale boicie się spytać
Udostępnij Google News
Kuchnia

Wszystko, co chcecie wiedzieć o kawie, ale boicie się spytać

Pochodząca z Etiopii kawa od wieków doceniana jest zarówno za walory smakowe, jak i działanie. Jej liczne zalety przyczyniły się do poszukiwania nowych smaków, odmian i gatunków. Z mlekiem, rozpuszczalna, z pianką, amerykańska czy po turecku – dziś prawie każdy pije popularną „małą czarną”, jednak nie wszyscy wiedzą o jej licznych zaletach.

Z fusami czy bez?

Sposób parzenia kawy ma zasadniczy wpływ na jej smak. Doskonale wszystkim znany relikt PRLu - kawa sypana zalewana wrzątkiem, wciąż ma swoich zwolenników. Popularność kawy zaowocowała jednak pojawieniem się alternatywnych metod jej przyrządzania. Odsłaniają one zaskakujące nuty, aromaty i znacznie bogatszy od tradycyjnego, smak kawy. Barista, w oparciu o wiedzę na temat sposobu wypalania, pochodzenia i gatunku kawy, selekcjonuje odpowiednie ziarna i szykuje filiżankę na małe dzieło sztuki. O ostatecznym smaku naparu decyduje grubość ziarna, temperatura i czas parzenia. Kluczowa jest także metoda. Aeropress, Chemex, Dripper czy Cold Brew dają smak inny od tego, który uzyskujemy przy wykorzystaniu tradycyjnej metody. Zdecydowana większość kawoszy preferuje jednak łatwą do przyrządzenia kawę z ekspresu.

Jaki ekspres do kawy?

Ciśnieniowe, przelewowe, amoże na kapsułki? Ostatnim krzykiem mody jest przede wszystkim kawa z kapsułki. Ciśnieniowe ekspresy kapsułkowe to wielki ukłon w stronę kawoszy. Są one nawet kilkakrotnie tańsze od tradycyjnych ekspresów z młynkiem, jednak dają możliwość przygotowywania doskonałej, aromatycznej kawy przy minimalnym wysiłku. Szeroki wybór ekspresów kapsułkowych, atrakcyjne ceny, nowoczesny design oraz cały wachlarz smaków zamkniętych w niewielkich pojemniczkach to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią cieszyć się smakiem kawy jak z kawiarni we własnym fotelu. Warto wybrać znaną markę i postawić na Krups – ekspres kapsułkowy Dolce Gusto niemal nie wymaga czyszczenia, jest wygodny i nieprawdopodobnie łatwy w obsłudze. Więcej na jego temat możecie przeczytać na: https://www.dolce-gusto.pl/machines.

Oferowany przez markę Krups ekspres do kawy Dolce Gusto to gratka nie tylko dla kawoszy, ale i dla małych miłośników gorącej czekolady czy kakao, również dostępnych w kapsułkach. Do plusów rozwiązań kapsułkowych należy więc cena, intuicyjna obsługa, niewielkie rozmiary ekspresów oraz szeroki wybór oferowanych w smaków. Przewagą kapsułek jest zdecydowanie świeżość i aromat kawy, który nie ulatnia się z próżniowo zamykanych pojemniczków. W przypadku kawoszy ograniczających się do jednej, dwóch kaw dziennie, kupno dużego opakowania kawy wiąże się z długotrwałym przechowywaniem i utratą wspaniałego aromatu. Ekspresy do kawy Krups dostępne są już od 200 zł, co sprawia, że kawa jak z kawiarni jest w zasięgu każdego miłośnika „małej czarnej”.

Czy kawa to rzeczywiście używka?

Tak, ale wyłącznie w dobrym tego słowa znaczeniu. Przez używkę rozumiemy tu substancję wywierającą określony wpływ na organizm. Pasjonaci kawy cenią ją nie tylko za walory smakowe, ale przede wszystkim za właściwości pobudzające. Jest ona najlepszym przyjacielem nie tylko każdego studenta przed sesją, ale również wszystkich, którzy do pracy wstają bladym świtem. Kofeina niweluje bowiem zmęczenie i senność, wzmaga koncentrację i produktywność, poprawia metabolizm, a nawet koordynację ruchową. Ze względu na przyspieszanie procesów metabolicznych, kofeina jest ceniona przez osoby odchudzające się. Wbrew obiegowym opiniom, małą czarną mogą pić z umiarem również kobiety w ciąży. Nadmiar kofeiny, podobnie jak nadmiar wszystkiego – szkodzi i może uzależniać, jednak osobom, które spożywają kawę z umiarem, niekorzystne skutki nadmiernego jej spożycia nie grożą. Dzienna, bezpieczna dawka kofeiny dla osób nie borykających się z problemami sercowymi bądź nadciśnieniem to 300 mg, czyli trzy kubki kawy.

Inne zastosowanie kawy

Kosmetyka od lat wykorzystywała kawę do zabiegów upiększających. Stosowana na włosy pobudza ich porost, na ciało – wygładza skórę, pomaga w walce z cellulitem oraz w zwalczaniu wolnych rodników. Kawoszki stosują zmielone ziarna jako bronzer do ciała, a koncerny kosmetyczne dodają ją do swoich produktów w postaci aromatu.

Badania dowodzą, że kofeina ma działanie prozdrowotne. Kawa obniża stężenie histaminy, odpowiedzialnej za wiele reakcji alergicznych. Zawartość silnych antyoksydantów pomaga neutralizować wolne rodniki. Najnowsze odkrycie naukowców pokazują, że regularne spożywanie kofeiny ma zbawienny wpływ na komórki centralnego układu nerwowego i może obniżyć ryzyko wystąpienia Alzheimera i Parkinsona. A zatem - na zdrowie!

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie