Jajka ugotowane na twardo.
Canva

Aksamitne wnętrze, czyli jak ugotować jajka?

Wydaje się, że nie ma nic prostszego, niż ugotowanie jajek. A jednak dużo osób ma z tym problem, często gotują zbyt długo lub krótko. Chcą jajka na twardo, a dostają na miękko, albo odwrotnie. Zdarza się też, że żółto robi się nieprzyjemnie gumiaste i suche. Jak temu zaradzić? Sprawdź, jak prawidłowo ugotować jajka!
Reklama

Szara obwódka wokół żółtka? Co to znaczy?

Szara obwódka wokół żółtka powstaje, kiedy jajko było gotowane zbyt długo. Nie wygląda to zbyt estetycznie, dobra wiadomość jest jednak taka, że takie jajka są nadal jadalne. Nie mają może tylu wartości odżywczych, ale nie szkodzą zdrowiu.

Jak ugotować jajko na twardo?

Są dwie szkoły, według jednej, należy włożyć jajka to wrzącej wody. Druga metoda polega na włożeniu ich do zimnej wody i stopniowym podnoszeniu jej temperatury. W momencie, kiedy pojawią się bąbelki, jajka nie mogą gotować się dłużej niż 8 minut. Taki czas sprawi, że będą idealnie aksamitne i przepyszne.

Jajka ugotowane na miękko.
Canva

Jak ugotować jajka na miękko?

Reklama

Tu metoda postępowania jest bardzo podobna. Jajka należy umieścić w rondelku z zimną wodą i ją zagotować. Kiedy zacznie wrzeć, jajka muszą gotować się dokładnie 6 minut. Pozwoli to uzyskać miękkie, lejące się żółtko, które absolutnie nie będzie surowe.

Co zrobić, żeby skorupki nie pękały przy gotowaniu?

Do wody można dodać odrobinę soli, octu lub soku z cytryny. Innym sposobem, jest nakłucie skorupki, przed rozpoczęciem gotowania.

Jak ugotować jajka w koszulce?

Każde jajko musi zostać wbite w oddzielne naczynie. Następnie powinno zagotować się wodę z 1 łyżą octu. Do wrzącej wody, w której zrobi się wir, oddzielną łyżką trzeba wlać pierwsze jajko. Po dwóch minutach można je delikatnie wyjąć i wlać kolejne.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama