Jak działa aloes? Trochę faktów o jego niezwykłych właściwościach
pixabay.com

Aloes jest bardzo ważny dla zdrowia. Jak zadbać o niego zimą?

Należy wiedzieć, że aloes zawiera aż 75 różnych substancji prozdrowotnych. Wprawdzie wytwarza je na własne potrzeby, ponieważ w naturze rośnie w bardzo trudnych warunkach. Szybko jednak człowiek nauczył się korzystać z jego dobrodziejstw, nazywając rośliną nieśmiertelności.
Reklama

Jak zadbać o aloes?

Najcenniejszy z medycznego punktu widzenia aloes prawdziwy (Aloe vera) z powodzeniem możemy hodować w doniczce. Tworzy rozetę mięsistych liści, które osiągają do 50 cm długości, ale rosną strzeliście, więc nie zajmują wiele miejsca. W domowej uprawie sprawdza się też aloes drzewiasty. W naturze dorasta do 5 metrów, ale na parapecie nie będzie wyższy niż 1 metr. W doniczkach radzą sobie też aloesy: ościsty (na czubkach nakrapianych liści ma włosowate kolce), bakera (ma cętkowane wijące się liście), uzbrojony (jego krótkie liście są kolczaste) oraz liczne odmiany mieszańcowe (na przykład o różowych liściach).

Ozdobą są też wypuszczane przez aloesy kwiaty.

Ponieważ do tego rośliny potrzebują chłodu i krótkiego dnia, w Polsce kwitną na przełomie stycznia i lutego. Jako roślina pustynna aloes zniesie wiele.

Reklama

Możemy powiedzieć, że lubi być zapomniany. Nie trzeba go zbyt często podlewać (a już na pewno nie liście), najlepiej dopiero wtedy, kiedy ziemia jest już sucha jak skorupa. Kiedy zaczynają mu żółknąć i opadać liście, to znak, że ma za wilgotno.

Dodatkowa uwaga – najlepsze dla aloesów będą doniczki ceramiczne, nieszkliwione. Swoją surowością podkreślają one pustynny charakter rośliny, otwór w dnie ułatwi odprowadzanie wilgoci. Aloes kwitnie raz do roku.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama