Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Jak radzić sobie po utracie pracy?
Poradzenie sobie z sytuacją rodzinną, materialną oraz czysto osobistą po stracie pracy jest trudne dla każdego. Według psychologów utrata pracy, zaraz obok stracie współmałżonka, śmierci kogoś bliskiego z rodziny, rozwodu, zachorowania na śmiertelną chorobę, jest najbardziej stresującym ludzi wydarzeniem w życiu.
Szczególnie Polacy i Polki obawiają się utraty pracy, przez bardzo dużą trudność w znalezieniu nowej, dobrze płatnej oraz nikłe wsparcie państwa w tym zakresie. Często nawet utrata pracy może prowadzić do głębszych zaburzeń psychicznych oraz zaburzeń zachowania, jest również przyczyną samobójstw. Aby pokonać ten trudny okres prezentujemy kilka rad mogących pomóc uporać się z tak trudną sytuacją życiową.
1. Rozmowa z psychologiem lub przyjacielem
Dobrym wyjściem szczególnie dla osób zwolnionych z wysokiego stanowiska oraz pracoholików może okazać się rozmowa z psychologiem. Osoby te są w grupie największego ryzyka po utracie pracy – oddawali się jej bowiem bez końca, poświęcali cały swój czas i z tego względu najgorzej znoszą nagły brak pracy w swoim życiu. Zmniejsza się również poczucie wartości oraz pojawia obniżony nastrój. Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z tym problemem sama – zasięgnij rady i pomocy kogoś bliskiego lub psychologa!2. Poszukaj pozytywnych stron utraty pracy
Oczywiście jest to niezwykle trudne, bowiem utrata pracy jawi się tylko jako coś negatywnego, co przynosi same szkody. Jednak dla wielu osób może to być długo wyczekiwany, ogromny zwrot w karierze zawodowej. Właśnie teraz może być czas na spełnienie swoich marzeń – spróbuj tego, o czym zawsze marzyłaś. Nie musisz już dłużej czekać i mówić sobie, że to nieodpowiedzialne – nie masz już nic do stracenia!3. Dobry harmonogram dnia
Postaraj się codziennie wstawać o tej samej godzinie, o której wstawałaś do pracy. Najważniejsze jest abyś zajęła się czymś konkretnym, aby pod koniec dnia mieć poczucie wypełnienia dnia i zrobienia czegoś pożytecznego. Nie załamuj się i nie spędzaj całych dni w łóżku oglądając seriale – postaraj się od razu dać sobie coś więcej, zrobić coś dla siebie, lub nawet dla innych.4. Zadbanie o zdrowie
Ważne jest aby w czasie poszukiwania pracy odpowiednio zadbać również o swoje zdrowie – może warto zacząć zdrowo się odżywiać albo uprawiać ćwiczenia fizyczne? Wszystko, co będzie trzymać Cię w formie i ryzach jest dla Ciebie dobre. Ważne, żebyś właśnie teraz najbardziej widziała sens w tym, co robisz – musisz od nowa uwierzyć w siebie i podbudować poczucie własnej wartości.5. Zacznij myśleć i planować!
Według psychologów osoby, które szybciej zaczną zauważać pozytywy w utracie pracy, jako sposób do znalezienia nowego hobby, zajęcia się czymś, o czym zawsze marzyliśmy, wzbogacenia życia o nowe doświadczenia (również podróże, poznawanie nowych osób) – lepiej i szybciej radzą sobie z utratą pracy. Najważniejsze to od nowa znaleźć w swoim życiu CEL, swoistą kotwicę, która pomoże nam odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Zacznij planować swoje przyszłe życie już dzisiaj!Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Czytaj więcej
Rozwiązanie umowy o pracę - za porozumieniem stron, z winy pracodawcy, z winy pracownika
Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić na kilka sposobów. Sposób rozwiązania umowy uzależniona jest od tego kto i na jakich warunkach chce zerwać umowę. Zobacz, co warto wiedzieć o tym zagadnieniu.
Jak przygotować się do zmiany pracy?
Zmiana obecnej pracy może wynikać zarówno z naszej osobistej potrzeby lub przymusu: zwolnienia czy redukowania ilości etatów.
Jak napisać wypowiedzenie i zakończyć pracę?
Pisanie wymówienia z pracy może nie być tak proste jak wydaje się to na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim musimy generalnie znać nasze prawa oraz obowiązki oraz odświeżyć sobie informacje na temat naszej umowy o pracę. Z drugiej strony warto również wcześniej porozmawiać z przełożonym i wyjaśnić mu sytuację oraz to dlaczego chcemy opuścić daną firmę.