Planujemy podroż do Brazylii: 5 przydatnych wskazówek

Brazylia, z jej pięknymi plażami, szalonym karnawałem i tętniącymi życiem, kosmopolitycznymi miastami, od dawna znajduje się na szczycie list miejsc najchętniej odwiedzanych przez turystów. Ten piąty pod względem wielkości kraj na świecie zajmuje lwią część Ameryki Południowej, rozciągając się od Niziny Amazonki – największego na świecie tropikalnego lasu deszczowego, aż po region Rio Grande do Sul, porośnięty bujną roślinnością stepową (tzw. pampa). Brazylia słynie oczywiście z idealnych plaż, ale ten latynoski gigant oferuje nam znacznie więcej atrakcji. Znajdziecie tam bujną dżunglę, miasteczka z zabudową kolonialną, niezrównaną faunę i florę, a także wspaniałe restauracje i nocne życie. Zachwycą Was majestatyczne wodospady, malownicze kaniony, urwiste góry i złociste wydmy. To kraj pełen możliwości, który zadowoli każdego, nawet najbardziej wymagającego podróżnika.
Chcesz się dowiedzieć, co Brazylia ma do zaoferowania? W telegraficznym skrócie można powiedzieć, że: malownicze krajobrazy, bogatą kulturę, niezwykłą różnorodność biologiczną i beztroską radość życia. Jeśli podróż do Brazylii jest Twoim wielkim marzeniem, nie zwlekaj i zaplanuj ją już dziś. Więcej informacji na temat Brazylii znajdziesz tutaj: https://r.pl/brazylia, a poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych, które mamy nadzieję pomogą Ci zaplanować urlop.
  1. Wiza – obywatele Polski wybierający się do Brazylii w celach turystycznych nie potrzebują wizy na pobyt nieprzekraczający 90 dni. Najpóźniej na 10 dni przed upływem tego okresu można złożyć w Policji Federalnej wniosek o przedłużenie prawa pobytu. Polacy muszą mieć ze sobą paszport ważny co najmniej 180 dni od daty przekroczenia granicy. Już podczas podróży samolotem turyści otrzymują kartę wjazdu, którą należy wypełnić i zachować przez cały pobyt, by okazać ją przy wyjeździe z Brazylii. Służby graniczne mogą zażądać okazania biletu powrotnego lub udokumentowania posiadania środków finansowych odpowiednich na czas pobytu.
  2. Waluta – środkiem płatniczym w Brazylii od 1994 r. jest real (oznaczany jako BRL lub R$). Co ciekawe, Brazylia zmieniała walutę aż 8 razy w ciągu zaledwie 50 lat. W Polsce można co prawda znaleźć banki sprzedające reale, ale najlepszym rozwiązaniem będzie zabranie na urlop dolarów lub euro, które na miejscu wymienicie na reale. Wymiany waluty można dokonać w bankach, kantorach, agencjach turystycznych i w recepcjach hoteli. W Brazylii powszechnie akceptowane są karty kredytowe i debetowe, co znacznie ułatwi Wam podróżowanie, ponieważ kartą można płacić dosłownie wszędzie, nawet w małych plażowych barach i u wędrownych handlarzy ulicznych. Przed wyjazdem upewnijcie się jednak w swoim banku, że będziecie mogli korzystać z karty za granicą.
  3. Koszty – wiele osób myśli, że Brazylia jest droga i z tego powodu odkłada wymarzoną wycieczkę na później. Jednakże tak naprawdę największym wydatkiem jest podróż, co wynika oczywiście z olbrzymiej odległości. Natomiast ceny podstawowych artykułów kształtują się w Brazylii na podobnym poziomie, jak w Polsce. Przy czym, nieco drożej jest – tak, jak na całym świecie – w większych miastach i głównych ośrodkach turystycznych. W Brazylii tanie są owoce i warzywa, jak na przykład papaja czy awokado oraz przekąski na ulicznych straganach. Z większym wydatkiem trzeba się liczyć, jeśli wybierzecie się na obiad do restauracji.
  4. Język – wielu turystów przyjeżdża do Brazylii, myśląc że wystarczy im znajomość języka hiszpańskiego, ale należy pamiętać, że oficjalnym językiem jest tutaj język portugalski. I choć hiszpański jest pod pewnymi względami podobny do portugalskiego, to nie ułatwi Wam podróżowania po tym rozległym kraju. Z pewnością bardziej przydatna będzie znajomość angielskiego, ale pamiętajcie, że poza największymi miastami nie jest on tutaj powszechnie znany i używany. Jeśli chcecie zjednać sobie przychylność Brazylijczyków, przed wyjazdem nauczcie się kilku podstawowych zwrotów. Możecie być pewni, że docenią Wasz wysiłek.
  5. Bezpieczeństwo – Brazylia często opisywana jest jako kraj pełen zagrożeń, z wysoką przestępczością, ale ogólnie rzecz biorąc, jest to kraj bezpieczny dla turystów. Przywoływane w mediach przypadki przestępstw dotyczą zazwyczaj lokalnych porachunków i mają miejsce poza turystycznymi szlakami. Niewątpliwie należy zachować ostrożność, zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Rio de Janeiro czy São Paulo, by uniknąć ryzyka kradzieży. Wystarczy po prostu zachować podstawowe środki ostrożności: mieć przy sobie kopię paszportu, pieniądze nosić w bezpiecznym miejscu i nie pozostawiać swoich rzeczy bez nadzoru. Czasami słyszy się ostrzeżenia, by unikać spożywania wody z kranu, dlatego warto sprawdzić, jak sytuacja wygląda w regionie, do którego się wybieracie. Na przykład w São Paulo woda jest całkowicie bezpieczna do spożycia, jednakże w niektórych częściach kraju konieczne będzie unikanie lodu i oraz surowych warzyw i owoców.
Pamiętajcie, że Brazylia to coś znacznie więcej niż plaże Zwiedzanie Brazylii to niezwykła przygoda, pełna wrażeń i pięknych widoków. Zazwyczaj turyści rozpoczynają swoją brazylijską podróż od Rio de Janeiro. Położone malowniczo między morzem, a majestatycznymi górami, porośniętymi lasem deszczowym, jest niewątpliwie jednym z najbardziej fascynujących miast na świecie. Warto też zaplanować wycieczkę do Niziny Amazonki, która zachwyca niezwykle różnorodną fauną i florą, w tym wieloma gatunkami endemicznymi. Drugim ważnym z punktu widzenia bioróżnorodności regionem jest rozległa równina Pantanal – największy na świecie teren podmokły, gdzie można podglądać rzadkie gatunki ptaków i dziką przyrodę, nietkniętą ręką człowieka. Punktem obowiązkowym powinna być także wycieczka do Wodospadu Iguazu, położonego na granicy z Argentyną. Źródło zdjęcia: Istockphoto
Artykuł sponsorowany
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł