Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Motoryka mała - jak pomóc dziecku ją ćwiczyć?
Przejdź do galerii zdjęć
Zastanawiasz się czasami, dlaczego dziecko Twojej koleżanki pięknie trzyma kredki czy długopis, a Twoje wciąż tego nie potrafi? Albo, że sprawnie zawiązuje sznurowadła, podczas gdy Twój maluch zna każdy kolejny ruch, ale nie potrafi go wykonać? To wszystko ma związek z motoryką małą. Musisz wiedzieć, że żadne dziecko się z tym nie rodzi. To, jak bardzo będzie u niego sprawna motoryka mała, zależy od ciebie, jako rodzica.
Wprawdzie dziecko samo musi nabyć pewne umiejętności, ale Twoja w tym dola, byś pokazała mu jako Mama, jak może ćwiczyć sprawność dłoni i paluszków. Zaczyna się od chwytania zabawek Później przyjdzie czas na układanie klocków. To jest już etap, w którym dziecko chętnie pobawi się z rodzicem, tworząc z nim wieżę. A jeśli pokażesz mu, że po zbudowaniu takiej można później ją zepsuć jednym ruchem po to, żeby za chwilę zbudować kolejną, to maluch nie będzie mógł oderwać się od zabawy. Po klockach przyjdzie czas na poważniejsze sprawy Dziecko będzie próbowało jeść sztućcami. Te pierwsze próby będą dość niezdarne, ale pozwól maluchowi na to, aby uczył się tej sztuki. Motoryki małej nauczy się tylko dzięki codziennym czynnościom. Niech koloruje, próbuje wiązać sznurowadła - choćby to miało trwać wieki. Czasami, nawet gdy dziecko regularnie ćwiczy motorykę małą, zdarzają się jakieś zaburzenia. Warto wówczas udać się do specjalisty, ale również pamiętać o tym, że każde dziecko rozwija się inaczej. Jak pomóc dziecku ćwiczyć motorykę małą? Jakie ćwiczenia z nim wykonywać, by nie odstawało od rówieśników? Czy to naprawdę może być nauka przez zabawę? Zobaczcie! Przeczytaj też: Co zrobić, gdy dziecko Cię nie słucha? Dlaczego warto grać z dziećmi w gry planszowe? Jak znaleźć nianię dla dziecka? Cechy dobrej opiekunki.
Zobacz galerię zdjęć: motoryka mała
Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Rozwój motoryki małej i dużej u dzieci: Kluczowe elementy rozwoju
Ważnym elementem rozwoju dziecka jest rozwój motoryki, zarówno małej, jak i dużej. Motoryka mała odnosi się do umiejętności manualnych, takich jak chwytanie, trzymanie, rysowanie czy pisanie. Natomiast motoryka duża dotyczy umiejętności ruchowych, takich jak chodzenie, bieganie czy skakanie. Oba te rodzaje motoryki są ze sobą ściśle powiązane i wpływają na ogólny rozwój fizyczny dziecka.
Motoryka mała – co to jest? 15 pomysłów na ćwiczenia z dzieckiem
Nie bez powodu mówi, że prawidłowo rozwinięta w wieku przedszkolnym motoryka mała ułatwia dzieciom start szkolny. Jej sprawność jest niezbędna do rozwinięcia samodzielności np. w ubieraniu się, a także pisania czy rysowania. Zatem co to w ogóle jest i jak ćwiczyć motorykę małą u dzieci?