Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Dlaczego warto jeść kapustę kiszoną?
Kapusta kiszona nie każdemu smakuje, aczkolwiek warto mimo wszystko spróbować włączyć ją do codziennej diety, gdyż to prawdziwe bogactwo witamin i minerałów. Należy jednak pamiętać, że sklepy nie zawsze oferują nam jakość, jakiej oczekujemy. Jak wybrać dobrą kapustę kiszoną i dlaczego warto ją jeść? Przeczytaj!
Kapusta kiszona – jak ją wybrać?
Jeśli widzisz, że pani ze sklepu oferuje Ci kapustę kiszoną przechowywaną w woreczku foliowym, od razu możesz się odwrócić na pięcie. Otóż ta prawdziwa, kiszona kapusta musi mieć stały dostęp do powietrza, dlatego kisi się ją i przechowuje w kamiennym garnku, albo w beczce. Dodatkowo dobrej jakości produkt ma jasną barwę i jest elastyczny – nie rozpada się po wyjęciu z naczynia. Kapusta kiszona powinna być też lekko kwaskowa. I to różni ją od tej nieprawidłowo kiszonej kapusty, która jest tak kwaśna, że na samą myśl mamy kwaśną minę, a w dodatku jej barwa jest żółta. Ta chemicznie kiszona kapusta nie jest dobra dla naszego zdrowia. Zostały w niej zabite wszelkie pożyteczne bakterie, które w takiej kapuście najbardziej się ceni.Dlaczego warto jeść kapustę kiszoną?
Kapusta kiszona – ta naturalna – ma wiele zalet, o których warto pamiętać. Warto wprowadzić ją do codziennej diety, gdyż:- Wspomaga przemianę materii a także oczyszczanie organizmu
- Ma doskonały wpływ na nasz mózg i nerwy
- Wykazuje działanie odmładzające
- Wspiera naszą odporność
- Wzmacnia serce i inne mięśnie
- Obniża poziom cholesterolu
- Ma doskonały wpływ na naszą skórę, włosy i paznokcie
Jak ukisić kapustę?
Aby mieć pewność, że kiszona kapusta będzie dobrej jakości, najlepiej zrobić ją w domu. A jak? Kroimy kapustę lub ścieramy na specjalnej tarce. Trzemy też marchewkę – na tarce o grubych oczkach. Dodajemy sól i jeśli lubimy – kminek. Wszystko wkładamy do dużej miski bądź beczki. Wszystko dokładnie mieszamy i ugniatamy – kapusta musi puścić sok. Ugniatanie powtarzamy kilka razy – co godzinę. Następnie odkładamy kapustę, żeby odstała. Kapustę powinno się obciążyć czymś ciężkim – najlepiej kamieniem. Ma leżeć w naczyniu aż przez półtora miesiąca. Jak ją później przechowywać? Najlepiej zamknąć ją w słoikach zalanych sokiem, który puściła kapusta. Wystarczy zostawić tylko około 3 cm miejsca bez soku – wtedy fermentacja nie zakończy się na tym etapie. Kapustę przechowujemy w lodówce bądź piwnicy, dodajemy do bigosu, zupy, czy też obiadowych surówek. Można ją jeść również bez dodatków.Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Pyszna kiszona kapusta. Babcia zdradziła mi sekretny przepis
Kiszona kapusta to nie tylko popularne danie w polskiej kuchni, ale również źródło wielu cennych składników odżywczych. Dzięki fermentacji mlecznokwasowej, kiszona kapusta jest bogata w probiotyki, które wspierają zdrowie układu pokarmowego. Oto sekretny przepis od babci na wyjątkowo smaczną kiszoną kapustę.
Łazanki z kapustą kiszoną: jak przygotować i podawać to bogate w smaki danie z polskiej kuchni?
Czy wiesz, że łazanki to tradycyjne danie kuchni polskiej? Jednym z najpopularniejszych wariantów są łazanki z kapustą kiszoną. To pyszne, sycące i pożywne danie, które warto poznać. Zdradzamy przepis na łazanki z kapustą kiszoną, opiszemy ich właściwości zdrowotne, podpowiemy jak je podawać oraz podamy kilka ciekawostek na temat tego dania.
Bigos z kiszonej kapusty jak z dawnych lat
Bigos to jedno z najbardziej tradycyjnych dań kuchni polskiej. Jego głównym składnikiem jest kiszona kapusta, która nadaje mu charakterystyczny smak i aromat. Bigos z kiszonej kapusty to idealna propozycja na zimowe dni, kiedy potrzebujemy czegoś rozgrzewającego i sycącego.