Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Ile żyje się z chorobą Parkinsona? Wczesne objawy i leczenie
Rokowania interesują pacjentów i ich bliskich w przypadku każdej choroby. Jednak nie zawsze można spodziewać się dobrych wiadomości. Postępująca neurodegeneracja, czyli powolne obumieranie komórek nerwowych, którym charakteryzuje się choroba Parkinsona, to jeden z bardziej poważnych stanów zdrowia, prowadzący do przedwczesnej śmierci. Po jakim upływie czasu od wystąpienia objawów?
Warto wiedzieć, ile żyje się z chorobą Parkinsona
Z jednej strony, ta wiedza pozwala przygotować się na najgorsze, z drugiej daje pewien optymizm. Bo dzięki postępowi medycyny, czas życia chorych wydłużył się do 20 lat. Nie jest to złym wynikiem, skoro średnia wieku, w którym choroba się ujawnia wynosi 58 lat. Szanse zwiększa na pewno wczesne wykrycie i leczenie, stąd warto wiedzieć, jakie są objawy choroby Parkinsona. Zalicza się do nich:- Niespecyficzne symptomy
- Drżenie rąk
- Pochylenie sylwetki do przodu
- Trudności w wykonywaniu codziennych czynności życiowych
Sposób działania
Wiedząc, ile żyje się z chorobą Parkinsona, warto zgłębić też jej mechanizm. Czemu ostatecznie prowadzi do śmierci?- W tym schorzeniu neurodegeneracja dotyczy stricte komórek istoty czarnej w mózgu, odpowiedzialnych za produkcję dopaminy. Musi ich obumrzeć 85%, żeby dało się zauważyć pierwsze oznaki.
- Ten neurotransmiter ma za zadanie przekazywać z niej impulsy do ciała prążkowanego w kresomózgowiu.
- Warunkują one koordynację ruchową i pracę mięśni zależnych od woli.
- Stąd, kiedy nie mają jak przepłynąć do celu, występują wyżej wymienione objawy choroby Parkinsona.
Leczenie choroby Parkinsona
Nie ma środków, które działałyby u źródła, bo układ nerwowy najwolniej ze wszystkich ulega regeneracji. Dlatego nie da się "naprawić" istoty czarnej. Za to można stymulować syntezę dopaminy i zapobiegać dalszej degeneracji. Jakie przyjmować środki?- L-DOPA
- Koenzym Q10
- Inhibitory enzymów
- Agonisty receptorów dopaminowych
Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Czytaj więcej
Koenzym Q10: Naturalny antyoksydant
Wiesz, że koenzym Q10 jest niezwykle ważnym składnikiem naszego organizmu? To naturalna substancja, która odgrywa kluczową rolę w ochronie przed stresem oksydacyjnym. W tym artykule dowiesz się więcej o tajemniczych właściwościach koenzymu Q10 i jak może on wpływać na Twoje zdrowie.
Choroba Alzheimera - objawy, dziedziczenie, jak szybko postępuje?
Kojarzona z zanikami pamięci i koniecznością opiekowania się chorym, by nie przyjął podwójnej dawki leków czy nie zgubił się na spacerze, choroba Alzheimera atakuje ośrodkowy układ nerwowy. To typ zwyrodnieniowy. Jakie ma Alzheimer objawy? Jak wygląda przebieg choroby?