Katar u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie kataru u noworodka

Katar u niemowlaka przeważnie nie jest bardzo groźny, ale może doprowadzić do rozwoju groźniejszych chorób. Dlatego zawsze powinnaś jego wystąpienie u Twojego maluszka skonsultować z lekarzem. Jakie mogą być przyczyny wystąpienia kataru u niemowlaka i jak go leczyć?

Katar u niemowlaka – przyczyny

Jak się okazuje, najczęstszą przyczyną kataru u niemowlaka są łagodne infekcje dróg oddechowych. Przeważnie powodują je wirusy. Bezsprzecznie o wiele rzadziej przyczyną kataru u niemowlaka może być alergia. Jak się okazuje, u maluszków do 2. roku życia rozwijają się raczej alergie pokarmowe niż wziewne. Katar u takiego dziecka może wywołać też działanie niektórych leków lub zaburzenia hormonalne (niedoczynność tarczycy czy też akromegalia). Jeśli katar utrzymuje się dłużej, może to wskazywać na wady rozwojowe nozdrzy tylnych i przewodów nosowych, a także na występowanie torbieli lub zmian naczyniowych czy przerost migdałka.

Objawy i rozpoznanie kataru u noworodka

Katar u niemowlęcia objawia się cieknącą wydzieliną z nosa. Powinnaś wiedzieć, że jeśli jest ona rozwodniona i przeźroczysta, najprawdopodobniej jest to zakażenie wirusowe. Z kolei w przypadku gęstej i zielonkawej mazi przeważnie mamy do czynienia z infekcją o podłożu bakteryjnym. Zazwyczaj nie towarzyszy mu gorączka, ale z pewnością pojawia się złe samopoczucie, rozdrażnienie czy niechęć do jedzenia.
zdjęcie ilustrujące/Canva

Katar u niemowlaka – leczenie i zapobieganie

W czasie kiedy Twój maluch ma katar, bardzo ważne jest systematyczne czyszczenie nosa, a także nawilżanie go i udrażnianie, np. solą morską. Na szczęście na rynku powstaje coraz więcej pomocnych środków, które przynoszą ulgę już naprawdę malutkim dzieciom, takie jak krople, spray'e czy też specjalne plasterki. Jeśli wydzieliny jest bardzo dużo, można ją odessać delikatnie za pomocą aspiratora do nosa, który kupisz w większości aptek. Musisz jednak zachować przy tym najwyższą ostrożność. Aktualnie nie zaleca się już używania gruszki z cienkim zakończeniem, ponieważ w łatwy sposób może ona uszkodzić błonę śluzową noska. Możesz też układać bobasa na brzuchu w czasie snu, dzięki temu wydzielina samoistnie będzie wypływać. Oczywiście najważniejsza jest konsultacja z lekarzem, który zleci odpowiednie leczenie i postępowanie.

Katar u noworodka – czy może być groźny?

Nigdy nie możesz bagatelizować kataru u niemowlaka. Przeważnie nie zwiastuje on nic strasznego i mija samoistnie, ale jednak zdarza się, że ostatecznie może doprowadzić do poważniejszych chorób. Bardzo często tuż po nim pojawia się zapalenie ucha. Wszystko dlatego, że nos, gardło i ucho środkowe leżą w bardzo bliskiej odległości. Z kolei to stanowi dobrą pożywkę do rozwoju bakterii, które rozprzestrzeniają się w uchu i powodują infekcję. Długotrwały i nieleczony katar u niemowlaka może przyczyniać się też do rozwoju takich chorób jak zapalenia:
  • zatok przynosowych
  • oskrzeli
  • płuc
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł