Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Narkolepsja – co to jest, objawy, przyczyny. Leczenie narkolepsji
Narkolepsja to choroba o podłożu neurologicznym. Do jej głównych objawów należą zaburzenia snu, a przede wszystkim uczucie ciągłej senności oraz niekontrolowane napady katapleksji. Czy narkolepsję można leczyć? Jakie są główne przyczyny tej choroby?
Czym jest narkolepsja?
Narkolepsja jest chorobą, która ma podłoże neurologiczne. Charakteryzuje się zaburzeniami snu. U cierpiących na nią osób pojawia się absolutnie niekontrolowana senność w ciągu dnia. Nie jest to zaburzenie, które choremu towarzyszy od urodzenia. Może pojawić się w każdym wieku. Jednak zdecydowanie najczęściej pierwsze objawy ujawniają się u nastolatków w okresie dojrzewania. Wielu naukowców uważa, że narkolepsja może mieć podłoże dziedziczne. Niestety, życie z tą chorobą bywa bardzo uciążliwe. Nagłe zasypianie znacząco utrudnia wykonywanie codziennych czynności, ale na szczęście jest możliwe.Narkolepsja – objawy
Objawy narkolepsji występują o wiele częściej u osób, u których w rodzinie ujawniła się już wcześniej ta choroba. Do głównych symptomów narkolepsji należą:- katapleksja — jest to nagłe rozluźnienie mięśni. Sprawia ono, że chory nie jest w stanie ustać na własnych nogach
- uczucie ciągłej senności — poprzedza następujący atak, a jakiś czas po nim nagle znika
- paraliż senny — w czasie ataku dana osoba nie może się poruszać, ani mówić
- halucynacje
- automatyczne wykonywanie czynności bez świadomości — później chory na narkolepsję nie pamięta, że robił daną rzecz
- problemy ze snem w nocy — może to być zarówno bezsenność, jak i częste wybudzanie się
- utrata ostrości widzenia
zdjęcie ilustrujące/Canva
Przyczyny narkolepsji
Przyczyny narkolepsji wciąż nie są do końca poznane. Naukowcy sądzą, że może za nią odpowiadać niedobór hipokretyny, która odgrywa kluczową rolę w regulacji snu oraz trybu czuwania. Według badań produkcja hipokretyny zmniejsza się w wyniku uszkodzenia bocznego podwzgórza. Ta część mózgu odpowiada właśnie za sen. Jak się okazuje, może je wywołać nawet banalna infekcja, na którą układ odpornościowy reaguje w nieprawidłowy sposób.Narkolepsja – leczenie, czy jest możliwe?
Narkolepsję można leczyć. Kuracja zależy od objawów i częstotliwości ich występowania. Na przykład katapleksję i halucynacje senne leczy się za pomocą leków przeciwdepresyjnych. Z kolei senność lekami stosowanymi w terapii ADHD. W najcięższych przypadkach chorym na narkolepsję podaje się hydroksymaślan sodu. Dzięki niemu ograniczone są ataki senności w dzień, a jakość snu w nocy lepsza. Niestety leki te nie są refundowane. Sprawia to, że terapia jest bardzo kosztowna.Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Czytaj więcej
Bezsenność w ciąży - jak sobie z nią radzić?
Bycie przyszłą mamą to piękny, ale jednocześnie wymagający czas. Oprócz wielu radości, mogą pojawić się również pewne trudności, takie jak bezsenność w ciąży. Bezsenność może być frustrująca i prowadzić do zmęczenia i pogorszenia ogólnego samopoczucia. W tym artykule dowiesz się, dlaczego przyszłe mamy mają problemy ze snem i jak sobie z nimi radzić.
Zioła na bezsenność? Najskuteczniejsze!
Czy często masz problemy ze snem? Czy budzisz się niewyspana i zmęczona? Bezsenność może mieć negatywny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie, dlatego warto sięgnąć po naturalne sposoby na poprawę jakości snu. Zioła na bezsenność są jednym z najskuteczniejszych rozwiązań, które mogą pomóc Ci zrelaksować się i zasnąć spokojnie. W tym artykule dowiesz się, jakie zioła są najbardziej skuteczne w walce z bezsennością.
Nie wyspałaś się? Oto powód!
Zdrowy sen, którego nic i nikt nie zdoła zaburzyć, powinien być takim przyjemnym zwieńczeniem każdego dnia. W trakcie nocy dochodzi do kompletnej regeneracji organizmu. Umysł może się wyciszyć, a ciało uspokoić, by ich gospodarz obudził się następnego dnia wypoczęty, szczęśliwy i pozytywnie nastawiony do czekających na niego wyzwań. Ten sen zapewniany jest m.in. przez odpowiednie materace.