Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Tabu - kobiety, które biją mężczyzn
Chociaż to płeć męska kojarzy się nam z wybuchami agresji i z byciem stroną agresywną w przypadku występowania jakiejkolwiek przemocy domowej, to jednak kobiety również potrafią być „niezłymi ziółkami”. Kobiety, które biją mężczyzn? Tak, to prawda i zdarza się coraz częściej. Wzorce takiego zachowania mogą zostać wyniesione z domu, czasami żona potrafi przejąć kontrolę nad domem i mężem, a w rezultacie „ustawiać” go pod swoje dyktando – również silną ręką.
Jak to się stało, że kobiety biją?
Wbrew pozorom kobiety w kłótniach są bardziej agresywniejsze od mężczyzn. Szczególnie widać to, kiedy biją się ze sobą dwie kobiety. Bardzo trudno je rozdzielić, bardzo trudno im także wyczuć tę granicę, kiedy robi się komuś wielką krzywdę. Mężczyźni mogą powiedzieć do siebie kilka ostrych słów, przepychać się i uderzyć, a później… podać sobie ręce i wrócić do piwa. U kobiet to tak nie działa – nasz system emocjonalny i limbiczny jest zbyt rozwinięty – wszystkie uczucia, emocje pozostają tam dłużej, a wspomnienia – również te złe – przywoływane są znacznie częściej. Dlatego też, jeśli kobieta zacznie bić swojego męża – nigdy nie jest to sprawa jednokrotna. Będzie powtarzać się regularnie.Temat tabu – wstydliwa część życia wielu mężczyzn
Bijąca żona i kobieta to dla mężczyzny niezwykle wstydliwy problem. Jak bowiem iść na policję i powiedzieć „żona mnie bije”? Nadal takie zdanie wzbudza w nas raczej śmiech i pożałowanie. Niestety, problem jest jednak całkiem realny i prawdziwy. Na bok odrzucić należy żarty, zakopać społeczne tabu na ten temat i spróbować pomóc ofiarom – mężczyznom. Psychologie biją na alarm – bicie przez kobietę może pozostawić u mężczyzny stały uszczerbek na zdrowiu, przede wszystkim psychicznym.Kobiety bijące mężczyzn – statystyki
Kilkadziesiąt lat temu na 13 zgłoszeń o przemoc domową, jedno dotyczyło mężczyzny, jako ofiary. Obecnie zgłoszenia takie dotyczą mężczyzn, w co 10 przypadku. Czy to kobiety biją częściej, czy mężczyźni wychodzą z ukrycia i pokazują się ze swoim problemem? Trudno to określić. Jeśli jednak spojrzeć na problem przemocy domowej całościowo, to mężczyźni bici przez kobiety nadal stanowią jej mały procent. Na około 77 000 ofiar przemocy domowej, 7 500 z nich to mężczyźni. Są to jedynie dane zebrane przez Komendę Główną Policji, która nie zbiera dodatkowych statystyk i danych z innych podmiotów, które także zajmują się problemami przemocy domowej.Czy kobieta może zrobić krzywdę?
Sprawa przemocy fizycznej kobiet wobec mężczyzn jest całkowicie poważna. Rok temu w marcu zatrzymano 32-letnią kobietę, która zakatowała 60-letniego mężczyznę. Kobieta biła mężczyznę pięściami po twarzy oraz kopała po brzuchu. Ofiara nieprzytomna została zabrana przez pogotowie ratunkowe. Postawione zarzuty to spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Policja jest zgodna w jednym – rozpatrywanych jest coraz więcej spraw tego typu.Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Syndrom sztokholmski - co to jest? Jak z nim walczyć w pracy lub w związku?
Syndrom sztokholmski jest jednym z najdziwniejszych przypadków występujących w relacjach międzyludzkich. Bezsprzecznie jest to pojęcia znane, ale wielu nie wie, że wiąże się ono nie tylko z porwaniami. Może występować także w związkach, w pracy czy w przyjaźni. Czym się objawia?
Przemoc domowa – jak udowodnić, że była?
Przemoc domowa to jedno z najbardziej ukrywanych przestępstw. Osoba, która jest poddawana przemocy fizycznej lub psychicznej, bojąc się swego oprawcy nie informuje o procederze osób trzecich. Często pojawia się też obawa, że przemocy nie da się udowodnić, a winny i tak nie zostanie ukarany. Warto jednak wiedzieć, że oprawca może zostać osądzony, tylko trzeba umiejętnie zebrać dowody i poszukać świadków.
Dlaczego mężczyzna bije?
Przemoc domowa najczęściej pojawia się ze strony mężczyzn. Kobiety i dzieci częściej stają się ofiarami. Przemoc taka może trwać latami, dzieci wychowują się w środowisku, które nie daje im nic dobrego na przyszłość. Zastraszone, smutne, wycofane społecznie nie odnajdują się w społeczeństwie. Jedne problemy rodzą drugie, kolejne doświadczenia wczesnoszkolne i szkolne nie pomagają im przeżyć tego trudnego momentu. Kobieta niejednokrotnie nie potrafi pomóc swojemu dziecko, sama przeżywając również piekło.