Jak rosną orzechy nerkowca i skąd ich wysoka cena?

Jak rosną orzechy nerkowca – prawdopodobnie niejednokrotnie zadawałaś sobie to pytanie zagryzając je jako przekąskę podczas domowego seansu filmowego. Nerkowce mają szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Ich wysoką cenę argumentuje się zazwyczaj cennymi właściwościami zdrowotnymi, ale czy to na pewno jedyny powód? Czy orzechy nerkowca rosną na drzewie? Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości!

Jak rosną orzechy nerkowca i skąd pochodzą

Rośliną wydającą na świat orzechy nerkowca jest nanercz zachodni (Anacardium occidentale) znany również jako nerkowiec zachodni lub orzech cashew. To gatunek drzewa z rodziny orzechowatych, które naturalnie porasta podmokłe i tropikalne obszary Ameryki Południowej. Nanercz z uwagi na wysoki popyt przemysłowy uprawiany jest w większości krajów klimatu tropikalnego między innymi w południowo-wschodniej Azji i Afryce południowej. Drzewo nerkowca osiąga maksymalnie ok. 9 m wysokości, natomiast jego owocami są czerwone lub żółte, dwuczęściowe jabłka nanerczowe wyglądem przypominające gruszkę. Jedna część to nieco zgrubiałe przedłużenie łodygi, do której przyrośnięty jest owoc właściwy. Owoc zawiera jedno nasiono – to właśnie orzech nerkowca. Bardzo podobnie rosną również orzechy brazylijskie, które uważane są za jedne z najcenniejszych orzechów na świecie.
canva.com

Dlaczego orzechy nerkowca są takie drogie

Cena orzechów nerkowca, mimo iż nie jest to najwyższa stawka za orzechy, pozostawia wiele do życzenia, a dodatkowo budzi sporo wątpliwości. Dlaczego nerkowce tyle kosztują? Największy wpływ na cenę ma skomplikowany i niebezpieczny proces obróbki oraz magazynowanie. Poza tym orzechy zbierane są tylko raz w roku. Przypomnijmy, iż każde jabłko rodzi tylko jeden orzech. Żeby go wydobyć, należy zachować dużą ostrożność z uwagi na toksyczny olej, który pokrywa pestkowiec. Oprócz tego powłoka zewnętrzna orzecha zawiera dużo niebezpiecznych substancji mogących wywołać podrażnienia skóry i błon śluzowych. Mieszkańcy krajów tropikalnych niechętnie ryzykują własne zdrowie i mimo wszystko wolą szukać bardziej bezpiecznych zajęć. Niedoświadczeni pracownicy poprzez brak odpowiedniej precyzji mogą doprowadzić do zniszczenia orzechów, natomiast ci bardziej doświadczeni nie dysponują aż tak dużymi mocami przerobowymi. To generuje dużą część kosztów. Nie sposób oczywiście pominąć marże pośredników oraz sprzedawców.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł