Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Jak odpowiednio napisać CV?
CV (Curriculum vitae, życiorys) to nic innego jak dokument promujący osobę ubiegającą się o pracę – jego zadaniem jest jak najlepsze „sprzedanie” kandydata na określone stanowisko. Dobrze więc, gdy zawiera jak najwięcej informacji o zawodowych dokonaniach potencjalnego pracownika – nie bez znaczenia jest jednak sposób ich przekazania.
Wszelkie kompetencje czy doświadczenia powinny być przedstawione w sposób wyjątkowy tak, by odpowiednio zainteresować przyszłego pracodawcę. Należy zdać sobie sprawę, że ta sama oferta pracy prawdopodobnie zainteresuje wiele innych osób, tak więc warto, by nasze CV wyróżniało się na tle innych. Dobrze kiedy informacje zawarte w życiorysie są dostosowane do wymagań pracodawcy jednak zawsze muszą być zgodne z prawdą i nawiązywać do rzeczywistych doświadczeń i posiadanych umiejętności.
Co musi zawierać dobre CV:
- Dane osobowe: te są konieczne chociażby po to, by pracodawca mógł skontaktować się z nami w celu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Oprócz imienia i nazwiska podajmy więc swój numer telefonu i adres e-mail. Standardowo podaje się także adres zamieszkania i datę urodzenia, chociaż nie jest to wymagane. Podobnie jest ze stanem cywilnym – nikt nie ma wręcz prawa nas o ten aspekt życia zapytać.
- Wykształcenie: podajmy nasz stopień wykształcenia wraz z informacją, jaką konkretnie szkołę czy uczelnię ukończyliśmy.
- Doświadczenie zawodowe: dopasowując nasze CV do określonego pracodawcy opiszmy w skrócie nasze doświadczenie zdobyte w danej branży wraz z okresem pracy na właściwym stanowisku. Należy pamiętać, by w CV określić również swoją dyspozycyjność, tzn czy jesteśmy obecnie zatrudnieni czy możemy rozpocząć pracę od zaraz.
- Umiejętności: w tej rubryce zaznaczmy nasze umiejętności o profilu zawodowym, jakie udało nam się zdobyć w trakcie pracy bądź odbywanych szkoleń. Ważne, by te dobierać odpowiednio do stanowiska, na jakie chcemy aplikować.
- Języki obce: tutaj określmy stopień znajomości języków obcych oraz ich różnorodność.
- Zainteresowania: wbrew pozorom te mogą sporo powiedzieć o potencjalnym pracowniku i pozwalają nieco go poznać. Dobrze, jeśli w jakiś sposób wiążą się one ze stanowiskiem, na jakie kandydujemy.
- Inne: w tym miejscu możemy opisać odbyte szkolenia czy kursy, jakie udało nam się ukończyć, a które okażą się pomocne w wykonywaniu określonych obowiązków.
- Pamiętaj, by każdym życiorysie zawrzeć klauzulę o możliwości przetwarzania danych osobowych w celach rekrutacyjnych danej firmy.
Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Jak napisać list motywacyjny?
Tworzenie listu motywacyjnego może być niezwykle ważnym krokiem w procesie rekrutacyjnym. Jest to doskonała okazja, aby zaprezentować swoje umiejętności, doświadczenie i motywację do pracy na danym stanowisku. W tym artykule dowiesz się, jak napisać skuteczny list motywacyjny, który przyciągnie uwagę pracodawcy i zwiększy Twoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy.
5 oznak nieprofesjonalnego CV
Jeśli poszukujesz pracy, to jednym z najważniejszych dokumentów jest twoje CV. To na podstawie jego zawartości pracodawca decyduje czy zaprosić Cię na rozmowę. Dlatego też dokument ten musi być dobrze przygotowany. Zobacz jakie błędy najczęściej popełniają osoby starające się o pracę.
Czego nie należy umieszczać w CV – 7 porad
W Internecie dostępna jest naprawdę duża ilość wzorów CV, które pomogą każdemu przerobić je do własnych potrzeb. Niestety treść CV musimy wymyślić sami i wypełnić je należytymi informacjami oraz zdjęciem. Z tego względu, oraz z powodu małej świadomości na temat tego, co napisać wolno, a czego już nie – w CV często znajdują się „kwiatki”, których być tam nie powinno.