Podwyższony poziom cholesterolu –co trzeba wiedzieć?

Podwyższony poziom cholesterolu to bolączka niemal co drugiego Polaka. Choć nie zawsze wymaga leczenia farmaceutykami, to warto zmienić dietę i wprowadzić nieco więcej ruchu, by wyniki badań się poprawiły.
Wyniki badań krwi O tym, że mamy podwyższony poziom cholesterolu można dowiesz się tylko po wykonaniu badań krwi. Warto je wykonać co najmniej 1-2 razy do roku wraz z innymi podstawowymi badaniami takimi jak morfologia czy badanie moczu. Jeśli zawsze miałaś dobre wyniki a raz będą przekraczały normę, nie musisz od razu się martwić. Na poziom cholesterolu we krwi wpływa bezpośrednio to co wcześniej zjesz, a co za tym idzie jego zły wynik może ć spowodowany choćby  uroczystym obiadem u teściowej zjedzonym dzień wcześniej. Tym samym badanie krwi należy powtórzyć za kilka dni, aby potwierdzić pierwszy wynik. Kiedy wynik wykazuje podwyższony poziom cholesterolu Jeśli podwyższony poziom cholesterolu jest potwierdzony, wówczas lekarz decyduje o dalszym leczeniu. Może zalecić zmianę dotychczasowej diety, skierować na kolejne badania lub przepisać leki. Pomóż sobie sama Niezależnie od decyzji jaką podejmie lekarz, możesz rozpocząć starania, by obniżyć poziom cholesterolu. Najważniejsze jest wprowadzenie zmian w diecie i stylu życia.
  • Zrezygnuj z panierowanego mięsa – wybieraj mięso z indyka, kurczaka, królika czy cielęcinę. Przygotowując potrawy mięsne stawiaj na duszenie i pieczenie. Zrezygnuj ze smażenia i obsmażania mięsa przed duszeniem.
  • Sama przygotowuj wedliny – W roli dodatku do kanapki wspaniale sprawdzi się pieczona pierś z kurczaka lub indyka.
  • Postaraj się zrezygnować z nabiału – dziś w sklepach mamy ogromny wybór różnych produktów mlecznych. Jeśli musisz jeść nabiał nie wybieraj tego z obniżoną zawartością tłuszczu, zamiast tłuszczu jest w nich o wiele więcej cukru i innych składników chemicznych. Zamiast śmietany możesz wybrać jogurt naturalny, przed zakupem przeczytaj skład!
  • Jedz ryby – przynajmniej 2-3 razy w tygodniu sięgaj po tłuste ryby. Możesz wybrać makrelę, śledzia, sandacza, lina albo taką rybę jaką najbardziej lubisz. Ryby są bogate w tłuszcze nienasycone, które zapobiegają zakrzepom i zwiększają ilość dobrego cholesterolu HDL.
  • Sięgaj po warzywa i owoce – warzywa, owoce zawierają w sobie duże ilości błonnika, który wspomaga trawienie i zmniejsza poziom cholesterolu we krwi.
Ruch to zdrowie – i niższy cholesterol Poza zmianami w sposobie odżywiania konieczne są też zmiany w trybie życia. Jeśli masz podwyższony cholesterol wprowadź do swojego planu dnia kilka punktów związanych z aktywnością ruchową.
  • Po przebudzeniu – rano otwórz szeroko okno i wykonaj kilka prostych ćwiczeń. 15 minut gimnastyki rozbudzi Cię, doda energii i siły na cały dzień.
  • W trakcie dnia – wybierz najlepszą dla siebie formę ruchu. Warto postawić na co najmniej godzinną aktywność fizyczną, najlepiej na świeżym powietrzu. Możesz wybrać szybki marsz, jogging, nordic walking, ale może to być też pływanie lub ćwiczenia na siłowni – wybór zależy tylko od Ciebie.
  • Zmień samochód na spacer – możesz też zmienić samochód na spacer lub podróż komunikacją miejską. Zarówno marsz jak i dochodzenie z przystanku na przystanek a potem do miejsca docelowego to ruch, który z pewnością poprawi Twoją kondycję, samopoczucie i obniży poziom cholesterolu.
Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o tym, że uzyskanie lepszych wyników to pierwszy cel do osiągnięcia. Jeśli Ci się to uda – to doskonale, ale musisz pamiętać, żeby nie rezygnować ze zdrowych zmian w swoim żywieniu i stylu życia. Dobra dieta i ruch to podstawy zdrowego i długiego życia i nie warto z nich rezygnować nawet jeśli Twoje wyniki są już wzorcowe.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł