5 rzeczy, które pomogą Ci w walce z zazdrością

Zazdrość to uczucie, które towarzyszy nam od najmłodszych lat. Jeśli jest niewielka może wpływać na nasze działania pozytywnie. Niestety, jeśli jest zbyt duża to może zniszczyć wszystko co kochamy. Jeśli masz problemy z zazdrością – zobacz jak sobie z nią radzić.
  1. Nie porównuj się z innymi
Jednym z najczęstszych powodów zazdrości jest porównywanie się do innych. W niektórych przypadkach takie porównanie działa motywująco i pozwala poprawiać swoje wyniki w nauce, sporcie itd. Niestety w związkach porównywanie się do innych kobiet zazwyczaj działa na Twoją niekorzyść. Podczas takich porównań zaczynasz sobie uświadamiać, że jesteś grubsza od sąsiadki, masz mniejsze wykształcenie niż Twoja kierowniczka, Twoje włosy nie są tak ładne jak bratowej itd. Pamiętaj, że Twój mężczyzna wybrał z jakiegoś powodu właśnie Ciebie. Widocznie to Ty masz w sobie to coś czego szukał. Nie masz więc co się porównywać do innych, bo to tylko niepotrzebnie prowadzi do frustracji. Dla Twojego ukochanego jesteś tą jedyną i nie ma sensu się nad tym zastanawiać.
  1. Miej własne życie
Posiadanie własnej pracy, hobby, swojego grona przyjaciół to sposób na zmniejszenie zazdrości. Jeśli masz własny sposób na spędzanie wolnego czasu nie będziesz wysiadywała przy oknie i zastawiała się co Twój ukochany robi w pubie z kolegami. Poza dzielonym wspólnie życiem warto mieć małą przestrzeń tylko dla siebie. Każda ze stron dobrze na tym wyjdzie.
  1. Nie sprawdzaj bez przerwy swojego partnera
Jeśli uważasz, że zaufanie, zaufaniem, ale kontrola musi być, to jesteś w błędzie. Nadmierna kontrola potrafi zniechęcić nawet najbardziej zakochanego człowieka. Każdy z nas powinien mieć przestrzeń dla siebie, której druga strona nie narusza nadmiernym sprawdzaniem. Jeśli pozwolisz ukochanemu na samodzielne wyjścia czy spotkania ze swoimi znajomymi na pewno na tym nie stracisz. W związku ważniejszej jest zaufanie a nie kontrola.
  1. Zanim ocenisz zapytaj
Masz podejrzenia, że Twój mężczyzna nie jest z Tobą szczery? A może widzisz jakieś oznaki zdrady? Nie zastanawiaj się nad tym, co on może robić, tylko zapytaj wprost. Często okazuje się, że tajne konszachty z piękną blondynką to nic innego jak spotkanie służbowe, a ta długonoga brunetka, z którą rozmawiał Twój partner to jego daleka kuzynka, której dotąd nie spotkałaś. W każdym związku konieczna jest pewna doza podejrzliwości, ale wątpliwości najlepiej rozwiązywać prostą rozmową niż domysłami.
  1. Zapytaj przyjaciółkę
Jeśli uważasz, że masz powody do zazdrości – spotkaj się z przyjaciółką, siostrą czy inną bliską osobą i opowiedz o tym. Szczera rozmowa z osobą, która może spojrzeć na wszystko obiektywnie bardzo pomaga. To, co Ty odczytujesz  emocjonalnie, ona może ocenić na spokojnie i wtedy okaże się czy masz podstawy do zazdrości. Związki bez zazdrości nie istnieją. Odrobina tego uczucia pozwala utrzymać siebie i partnera w ryzach. Jednakże jej nadmiar bardzo często prowadzi do rozpadu związku, dlatego warto spróbować pozbyć się nadmiaru zazdrości i cieszyć się wspólnym życiem.  
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Czy kiedykolwiek czułaś, że zazdrość w Twoim związku jest przytłaczająca? Czy często zastanawiasz się, czy twoje podejrzenia są uzasadnione? Jeśli tak, możliwe, że masz do czynienia z Zespołem Otella. Ten syndrom, znany również jako zazdrość urojeniowa lub psychoza Otella, może prowadzić do poważnych problemów w związku, a nawet do zachowań ryzykownych. W tym artykule dowiesz się, czym jest Zespół Otella, jak go rozpoznać i jak radzić sobie z obsesją zazdrości.
Zazdrość partnera o dziecko zdarza się znacznie częściej, niż mogłoby się to wydawać. Okazywać ją może zarówno matka, jak i ojciec, zależnie od płci dziecka i tego, z kim spędza ono więcej czasu. Taki stan rzeczy jest niebezpieczny nie tylko dla relacji, ale także prawidłowego rozwoju pociechy. Nie może być traktowana jako wróg przez najbliższą osobę, a do tego często dochodzi.
Zazdrość potrafi doprowadzić związek do rozpadu, ale czasami nie pojawia się ona między partnerami. Dziecko także może ją okazywać, szczególnie jeśli jego rodzic jest po rozwodzie i zaczyna spotykać się z kimś nowym. Często ignoruje się oczywiste sygnały świadczące o takim stanie rzeczy. Nie należy tego robić, bo choć dziecko nie zawsze rozumie, co robi, to może negatywnie wpłynąć na rozwijającą się relację.