3 sygnały, które świadczą o tym, że dziecko jest zazdrosne o Twojego partnera
Do przeczytania w ok. 2 min.
Umyślne prowadzenie do konfliktów
Dziecko zazdrosne o partnera swojego rodzica będzie specjalnie prowadziło do konfliktów. Zazwyczaj będzie dochodziło do krzyków i kłótni bez powodu, pociecha będzie prowokowała sytuacje, które będą dla niej niebezpieczne albo zmuszą drugą osobę do mocnych reakcji. Ten zabieg ma na celu zmuszenie rodzica do wybrania strony, która najczęściej okazuje się tą dziecka. Nowy partner sam może bardzo szybko zrezygnować, gdy zauważy, że dziecko nie tylko go nie akceptuje, ale nawet próbuje się go pozbyć. Niestety rodzic nie ma możliwości pogodzenia tych dwóch stron.
Zajmowanie przestrzeni przeznaczonej dla partnera
Dziecko, które jest zazdrosne, zrobi wszystko, żeby zająć pozycję partnera przy rodzicu.
Najczęściej spotykane przypadki to wchodzenie do łóżka, także podczas seksu i kładzenie się między dwojgiem ludzi. To utrudnia kontakt fizyczny i buduje frustrację. To jednak niejedyna strategia. Zdarza się także, że dziecko domaga się spędzania razem czasu w okresie zarezerwowanym na randki, odmawia wyjazdów do drugiego rodzica, kiedy wie, że dojdzie do spotkania, a nawet wyrzuca rzeczy partnera rodzica. W ten sposób wyraża niechęć do przejęcia części tego, co do tej pory należało tylko do niego.
Usilne próby zwrócenia na siebie uwagi
Najczęściej stosowana taktyka zazdrosnego dziecka to zwracanie na siebie uwagi. Taka pociecha może celowo robić sobie krzywdę albo prowokować niebezpieczne dla siebie sytuacje.
Potrafi płakać w miejscach publicznych czy domagać się pomocy rodzica. Dorosły często ulega takim próbom manipulacji, bo czuje się winny. Partner rodzica nie ma przez to miejsca na zajęcia jego uwagi sobą. Dziecko doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że im mocniej zaznaczy swoją pozycję, tym poważniej zniechęci nowego potencjalnego członka rodziny do odejścia na stałe.