Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Jak nauczyć dziecko śmiałości?
Nieśmiałość to cecha wielu osób. W zależności od jej nasilenia człowiek może być po prostu skromnym i nie wybijającym się ponad innych, albo zupełnie wycofanym, bojącym się odezwać. Życie osób nieśmiałych nie jest łatwe, dlatego warto już od najmłodszych lat uczyć malca zachowań, które dodadzą mu animuszu.
Delikatnie zachęcaj Dla nieśmiałego dziecka nawet najprostsze codzienne czynności stają się nie do pokonania. Największym problemem są te, które wymagają kontaktu z innymi ludźmi. Dlatego też malec boi się samodzielnie kupić cukierki czy poprosić kolegę o zabawkę. Jeśli Twoje dziecko boi się konfrontacji z innymi ludźmi nie zmuszaj go do nich. Znacznie lepszym posunięciem będzie delikatne zachęcanie do wykonania konkretnych czynności. Zamiast mówić „jeśli nie kupisz sobie lodów, to ich nie zjesz”, lepiej powiedz „jeśli sam kupisz lody będziesz mógł być z siebie dumny”. Świeć przykładem Dzieci uczą się naśladując dorosłych. Jeśli pokażesz swojemu maluchowi, jak śmiało postępować w różnych sytuacjach, on w przyszłości to wykorzysta. Pewnego dnia może zobaczysz, jak w podobny do Ciebie sposób zaczyna rozmowę z nieznajomym dzieckiem lub śmiało odpowiada na pytania zadawane przez panią w sklepie. Chwal za wszystko, co dobre Pewność siebie człowiek buduje od najmłodszych lat. Zazwyczaj jej podstawy oparte są na tym jak podchodzą do dziecka rodzice. Im częściej będziesz dziecko chwalić za pozytywne zachowania oraz nawet najmniejsze zwycięstwa, tym będzie ono pewniejsze swoich sił. Każda kolejna pochwała sprawi, że malec będzie nabierał pewności siebie, a nieśmiałość powoli zacznie znikać. Nie krytykuj Nikt nie lubi być krytykowanym. Słowa krytyki często ranią i podważają pewność siebie. Najbardziej bolesne są te kierowane do nas przez najbliższych. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko nie bało się krytyki i zbudowało silne poczucie własnej wartości nie strofuj go. Nawet jeśli swoje zadanie wykona jedynie w części zamiast wyrzucać niepowodzenia pochwal to, co udało się osiągnąć. Nie jest to proste, ale bardzo skuteczne. Wychowanie śmiałego i pewnego siebie dziecka to spore wyzwania, zwłaszcza jeśli samym rodzicom brakuje pewności siebie. Kompleksy, niewiara w swoje możliwości i nieśmiałość to cechy, które mogą znacznie utrudniać życie. Warto zadbać, aby rosnący w Twoim domu człowiek był od nich wolny i cieszył się tym, co daje mu życie.
Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Po czym poznać że dziecko ząbkuje?
Jeśli jesteś mamą, prawdopodobnie z niecierpliwością oczekujesz momentu, kiedy Twoje dziecko zacznie ząbkować. To ważny etap rozwoju, który może być zarówno ekscytujący, jak i trudny zarówno dla malucha, jak i dla Ciebie. Ale jak rozpoznać, że dziecko właśnie ząbkuje? Oto kilka objawów, na które warto zwrócić uwagę.
Higiena dziecka - jak wyrobić zdrowe nawyki?
Wyrabianie zdrowych nawyków higienicznych u dziecka to nie tylko kwestia dbania o czystość, ale także o jego zdrowie i samopoczucie. Dobre nawyki higieniczne powinny być wprowadzane od najmłodszych lat, aby dziecko mogło nauczyć się odpowiedzialności za swoje zdrowie. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie kształtować nawyki higieniczne u swojego dziecka.
Czy rodzice mają prawo krzyczeć na dziecko?
Wielu rodziców zastanawia się, czy mają prawo krzyczeć na swoje dzieci w sytuacjach stresowych. To ważne pytanie, które dotyka aspektów wychowawczych, emocjonalnych i rozwojowych. W tym artykule przyjrzymy się temu tematowi z różnych perspektyw, aby pomóc Ci zrozumieć, jakie są konsekwencje krzyku na dziecko oraz jak znaleźć bardziej efektywne metody komunikacji.